reklamı kapat

Yeni Nesil Veri Koruma Platformu: Biotron

14 Şubat 2018
  • Coin TürkCoin Türk

İnternet kullanıcıları her gün oldukça yüksek boyutlu ve değerli veriler üretir. Ortalama bir internet kullanıcısı beğeniler, postlar, tweet’ler, lokasyon, e-ticaret, meta veri ve benzeri birçok alanda günlük yaklaşık 0.5 GB yeni veri üretir. Birçok işlem artık yavaş yavaş online ortama taşındığı için bu miktarın her yıl %45 civarında arttığı belirtiliyor.  Dünya çapında binlerce şirket söz konusu verileri topluyor, analiz ediyor, yeniden satıyor ve bunu yaparken verinin gerçek sahibine hiçbir şekilde danışmıyor, kişilerin iznini almıyor.

Genellikle insanlar ne tür veriler ürettiklerini veya bu verilerin ne şekilde kullanıldığını bilmezler ve bu verilerden hiçbir şekilde fayda sağlamazlar. Yeni geliştirilen Biotron platformu bu alanda radikal bir değişiklik yapmak için yola çıktı. Platform bu doğrultuda verilerin kontrolünü, onu oluşturan kişilere geri veriyor. Biotron, “veriyi üreten kişi aynı zamanda ondan kazanç sağlamalıdır” şiarını benimsiyor. Biotron CEO’su Pavol Magic:

“İnsanlar verilerinin nereye gittiğini kontrol etme gücüne sahip olmalıdır. Biotron onlara bu konuda yardımcı olmak için yola çıktı. Bununla birlikte kullanıcılar verilerinin getirdiği paradan kazanç payı alacaktır.”

Biotron mobil uygulaması ve web tarayıcı uzantısı yüklendikten sonra kullanıcı verileri otomatik olarak toplanır ve doğruluk oranı yüksek, karmaşık kullanıcı profilleri oluşturulur. Bunun haricinde Biotron kullanıcıları bilgilerini daha faydalı ve değerli bir hale getirmek için elle veri girişi özelliğini aktive edebilir. Oluşturulan kullanıcı profilleri daha sonra lokasyon bilgisiyle eşleşir ve geniş kapsamlı analiz fırsatı ortaya çıkar. Blockchain altyapısı Biotron platformunun şeffaf olmasını ve kullanıcılar arasında hızlı mikro işlemlerin yapılmasını sağlar. Slovakya menşeili teknoloji şirketi tarafından geliştirilen bu model, Avrupa Birliği vatandaşlarının veri gizliliğini koruyan Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi ile tam uyumludur.

Biotron’un veri toplama sürecinin bir parçası olan “kullanıcı izni” sayesinde, onaylanmış ve doğruluk oranı yüksek veriler platform üzerinde çabuk bir şekilde derlenir.  Verileri oluşturan kullanıcılar ile tüketiciler arasında veri toplayıcısı, komisyoncu veya diğer gereksiz kurumlar yoktur. Veriler kullanıcıdan çıkar ve doğrudan Biotron’a gider, orada işlenir ve tüketiciye geçer.

Süreç sonunda pazarlama zekası, sağlık hizmetleri, dolandırıcılık tespiti gibi pek çok alanda araştırma ve analiz bulguları ortaya çıkar. Bu bulgularla birlikte kullanıcıların kazandığı iş zekası direkt olarak faaliyete geçebilir ve yatırımlardan hızlı bir şekilde gelir elde etme fırsatı ortaya çıkar. Bir Biotron ürünü satın alındığında otomatik olarak bir ‘akıllı sözleşme’ (smart contract) oluşturulur. Blockchain üzerinde varlığını sürdüren smart contract kazanılan kar payının üreticiye ödendiğini ve Biotron’un komisyon miktarını aldığını garanti eder.

Biotron hakkında: Kullanıcıların gönüllü olarak kişisel verilerini paylaştığı, gelir paylaşımı modelini benimseyen bir platformdur. Gücünü blockchain’in sağladığı şeffaflık ilkesinden alır ve en doğru analizleri sağlayarak kurumlara uygun zamanlı ve doğru kararlar almalarında yardımcı olur.

İletişim: Renata Smolkova, Biotron PR yöneticisi

Telefon: +421 918 401 881

Email: renata.smolkova@biotron.io

https://biotron.io

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER