X

Yeni Nesil Stabil Coin’ler Neden Ethereum Blockchain’inde Geliştiriliyor?

Ethereum Blockchain'i sunduğu altyapıyla yeni stabil coin'lerin düzenlenebilir ve saydam olmasını sağlıyor.
08:00
25 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tether (USDT) ile rekabet eden yeni nesil stabil coin’ler Circle Coin (USDC), Gemini Dollar (GUSD) ve Paxos (PAX) Ethereum tabanlı geliştiriliyor.

Yukarıda bahsedilen stabil coin’lerin en önemli özelliği denetimden geçmiş, düzenlenmiş ve saydam olmaları. Böylece stabil coin’ler bankacılık hizmetlerinden yararlanabiliyor ve yatırımcıların dolar aldıkları garanti altına alınabiliyor.

Ethereum Blockchain’i üzerinde geliştirilen stabil coin’ler mevcut altyapıyla doğrudan uyum içinde olabiliyor. Örneğin GUSD, PAX ya da TUSD kullanıcıları taşınabilir soğuk cüzdanları ve Metamask gibi web tabanlı cüzdanları kullanabiliyor.

Coinbase ekibi iki Ethereum cüzdanı arasında kolayca USDC gönderilebildiğini belirtti. USDC’nin e-ticaret amacıyla yapılan büyük para transferlerinde de kolaylık sağladığı açıklandı. Ayrıca kullanıcılar Coinbase uygulamasını kullanarak, fiyatın sabit olduğu güvencesiyle para gönderimi yapabiliyor. Stabil coin’lerin Ethereum tabanlı olmaları borsalarda kullanılmasını da kolaylaştırıyor.

Belki de en önemli noktalardan biri Ethereum tabanlı stabil coin’lerin ne kadarının dolaşımda olduğu Etherescan gibi blok keşfedici uygulamalarla kolayca takip edilebiliyor. Böylece stabil coin’lerin saydamlığının arttığını söyleyebiliriz. Gemini ekibi Ethereum tabanlı geliştirdikleri GUSD’nin ERC20 token standartlarında olduğu için uyum sorunu yaşamayacağını belirtmişti.

Kripto para piyasası ve sektörü büyüme eğrisini takip ediyor. Önümüzdeki yıllarda kripto para altyapıları ve piyasası güçlenirse mevcut düzenlenmemiş ve yeterince saydam olmayan kripto paraların yerini yenileri alabilir. Son günlerde Tether tartışmalarının ardından her geçen gün stabil coin’ler arasındaki rekabet kızışıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar