f Yeni Nesil Madencilik: Bitluck › COINTURK

Yeni Nesil Madencilik: Bitluck

09:26
2 Ekim 2019
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Bitcoin fiyatının yükselme trendine girmesi ve kabul edilebilir seviyelere gelmesi, bireysel küçük yatırımcılar için de bulut madenciliği tekrar cazip hale getirmeye başladı. Bu makalemizde Macaristan merkezli bulut madencilik (cloud mining) hizmeti veren Bitluck firmasını inceleyeceğiz.

Bitluck “Szigetszentmiklós, ÁTI-Sziget Ipari Park 12 2310 Hungary” adresinde yer alan, PayPal ve kredi kartı ile ödeme kabul eden bulut madencilik (cloud mining) hizmeti veren bir firma. Ana sayfasına girdiğimizde sağ üste “Sign-up” ile hızlıca kayıt olabiliyoruz. E-mail onayı ile başlayan kayıttan sonra “Dashboard”a erişiyoruz.

Bitluck 7×24 müşteri ilişkilerine sağ alt köşede “Sohbet” ismiyle çıkan mesajlaşma uygulaması ile ulaşılabildiğini belirtiyor. Bitluck temelde 3 güç paketi (10, 50 ve 100 TH/s) ve bu güç paketleri için ayrı 4 zaman (30, 150, 240 ve 360 gün) ile aslında 12 farklı paket önermekte. Platformdan yapılan açıklamada, kullanıcıların portföylerini karlılık açısından daha iyi hale getirmek için bitcoin fiyatına ve madencilik ağının durumuna göre kontrat fiyatları belirli aralıklarla değiştiği bildiriliyor. Son güncellemeye göre fiyatlar değişti ve satın alınabilir kontrat miktarı 10 TH/s’ye kadar düşürüldü.

100 TH/s güçte 150 günlük kiralama yapmak isterseniz paket bedeli 1260$ istemekte. Bu paket için günlük TH başına toplam 0.16 $ elektrik ve bakım bedeli maliyetini talep etmekte. Ancak paketin kiralama gününü 240 gün veya 360 gün olarak değiştirirseniz günlük elektrik ve bakım bedeli 0.184 $ veya 0.164$ olurken, paket bedeli 1749$ veya 2409$’a çıkmakta.

Peki bu bedeller ile Bitluck’ın sunduğu hizmeti satın alarak bulut madencilik (cloud mining) yapmak karlı mı?

Mevcut zorluk derecesinde ve Bitcoin fiyatı ile 1 TH/s ile üretilen günlük Bitcoin değeri 0.19$. Buradan yola çıkarsak 100 TH/s paketlerin 150, 240 ve 360 günlük zamanlarda yatırım maliyetini çıkarma hesabını aşağıdaki gibi yapabiliriz.

150 Günlük Paket

100 TH/s günlük Bitcoin madencilik geliri: 19$

100 TH/s günlük Bitcoin madencilik elektrik ve bakım gideri: 16$

Günlük net gelir: 3$

Paket maliyeti: 1260$

ROI: 420 Gün

240 Günlük Paket

100 TH/s günlük Bitcoin madencilik geliri: 19$

100 TH/s günlük Bitcoin madencilik elektrik ve bakım gideri: 15,6$

Günlük net gelir: 3,4$

Paket maliyeti: 1749$

ROI: 514 Gün

360 Günlük Paket

100 TH/s günlük Bitcoin madencilik geliri: 19$

100 TH/s günlük Bitcoin madencilik elektrik ve bakım gideri: 15,4$

Günlük net gelir: 3,6$

Paket maliyeti: 2409$

ROI: 669 Gün

Hesaplamalarda göründüğü üzere satılan paketlerde ROI, paketin aktif olduğu gün içerisinde yakalanamıyor. Ancak unutmamak gerekir ki Bitcoin madencilik için hashrate ve doğal olarak zorluk her geçen gün artmakta. Bu veriler artarken Bitcoin fiyatı sabit kalırsa madencilik yatırımda zarar kaçınılmaz olacaktır. Bitcoin fiyatı arttığı durumlarda sonuç farklı olabilir.

Bitcoin Hashrate Grafiği (Blockchain.com)

Bitcoin Zorluk Derecesi Grafiği (Blockchain.com)

Ancak daha önceki fiyat hareketliliklerinde Bitcoin madencilik gücü (hashrate) ve zorluk derecesi fiyat ile birlikte artmıştı. Mevcut durumda ise fiyat hareketliliği yeterince olmamakla birlikte madencilik gücü ve zorluk derecesi artmaya başlamış, hatta Bitcoin’in tarihi zirvesinde ulaştığı değerlerin yaklaşık %50 üstüne çıkmıştır.

Bizde Bitluck üzerinden küçük bir paket alıp deneme yapalım istedik. Aşağıda görülebileceği gibi ödemeler günlük olarak hesabınıza yatırılıyor; fakat gelen miktarın BTC bazında çok dalgalı olduğunu belirtelim. Şu anda ödeme yapılıyor görünse de, sonrasında ne olacağını tahmin etmek pek mümkün değil.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

 • emre
  4 sene önce

  bulut madencilik 5 para etmez. roi gün sayısı inanılmaz fazla. ayrıca bu tarz siteler hackerların hedefidir. geçmişte kaç defa hacklendi. bitcoin zorluk da artmaya devam edecek. yani günlük kazanç da her gün ufak ufak azalma riski var. günde 3 dolar kazanırken 2,50 dolar kazanmaya başlayınca o roi gün sayısı da artacak. inanılmaz riskli. o parayı direkt bitcoine veya ethereum gibi altcoine yatır. en azından riskin %1 hatta %0 olur. özellikler şu zamanlarda. 1 sene en azından saklayacaksın. mis.

  57
 • cem
  4 sene önce

  merhaba btc cekimleri nasıl oluyor onun hakkında da bilgi verirmisiniz. btc adresini my wallet kısmınamı yazıyoruz orada 2 tane adres gözüküyor

  48