reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Yeni İnternet Düzeni: Internxt İnterneti Merkezsizleştiriyor, ICO Yaklaşıyor

30 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Internxt, internetin kurallarını ve düzenini değiştiriyor. İnterneti bulut özelliği sayesinde merkezsiz yaparak internet ortamında devrim yapıyor.

Hâlihazırda internetteki websiteler ve dosyalar şirketlerin sahibi olduğu sunucularda tutulur. Bu durum, beraberinde birtakım sorunlar getirir. En başta da gizlilik. Şu bir gerçek ki, şirketlerin kişisel verilerimizi kendi faydaları için kullandığının artık her internet kullanıcısı farkında. Evet, Google bir enformasyon devi. Ama aynı zamanda en büyük online reklamcılık şirketi. Bulut sisteminde ise dosyalarınız eşten eşe sistemiyle parçalara ayrılır, şifrelenir ve farklı sunuculara dağıtılır. Böylece internetin gerçek sahibi büyük şirketler değil kullanıcılar olur. Bu dosya parçalarını sunucusunda tutan kişilere Internxt (aynı isimli kendi token’iyle) ödeme yapar. Dosyalara ne bu kişiler ne de Internxt erişim sağlayamaz (çünkü dosyalar şifreli ve dağıtımlıdır).

Güvenlik konusuna gelince.. Tüm dosyaların tek bir sunucuda tutulması, hacker’ların dosyalara erişimini kolaylaştırır. Şayet bu dosyalar merkezsizleştirilse, sunucuların güvenlik önlemlerini aşıp dosyalara erişen bir hacker bile dosyaları şifrelenmiş bir hâlde bulacaktır. Yani hacker hangi sunucuları hedef alması gerektiğini bilmediği için dosyanın tam hâline asla erişemeyecektir.

Internxt, hâlihazırda merkezi olan websitelerinin, mobil uygulamaların ve dosyaların yapısını değiştiren, tamamen merkezsiz bir bulut oluşturmak suretiyle internetin mevcut temel sorunlarını çözer. Internxt ekibi bunun yanı sıra, bu yeni gelişen sektördeki rakiplerine kıyasla daha iyi bir teknoloji kullandığından emin olmak amacıyla, rekabetçi merkezsiz teknolojiler geliştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Fran Villalba Segarra isimli genç girişimci, Internxt’in kurucusu, sahibi ve yöneticisidir. Fran, bundan önce birçok ülkede faaliyet gösteren büyük bir internet şirketinin yöneticiliğini yaptı. Buna ek olarak görece küçük internet projeleri geliştirdi. Artık tüm parasını, zamanını ve bilgisini, kurduğu en büyük şirket olan Internxt için kullanacak. Bunun yanı sıra Internxt’i hayata geçirmek için uzman bir geliştirici ekibiyle çalışıyor. 2018’de piyasaya sürülmesi planlanan Internxt projesinin ICO’su bu yaz başlayacak.

Internxt’in whitepaper’ına bakıldığında da insanın gözünde ilerisi için umut vaat eden bir proje canlanıyor. Yakın geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olma potansiyeline sahip Internxt’in ICO’su, (IPFS’nin Filecoin ICO’sunu geçerek) yılın ICO’su olmaya şimdiden aday. Internxt’in teknolojisine dair daha fazla bilgi almak için websitelerini ziyaret edebilirsiniz. Yakın zamanda yayınlanacak whitepaper’dan ve önümüzdeki haftalarda açıklanacak ICO  başlangıç tarihinden haberdar olmak için takipte kalın!

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

loading...