reklamı kapat

Yeni Finans Sisteminin DNA’sı Finom’la Tanışın

23 Aralık 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Finansal ekosisteme entegre edilmiş, yapay zekaya dayalı akıllı bir asistana sahip, kullanışlı ve güvenilir finansal hizmetler oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanan şirket Finom, finans dünyasını herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefliyor.

Varlıklı yatırımcıların finansal araçlara erişimi genellikle kısıtlı olabiliyor çünkü bu süreç çoğunlukla bir karmaşayı, çetrefilli gereklilikleri ve yüksek miktarlarda talep edilen, dolar odaklı giriş ücretlerini gerektiriyor. Hal böyleyken düşük bütçeli ve bilgisayar okuryazarlığı dahi olmayan kullanıcıların bu araçlara erişebilmeleri neredeyse imkansız bir hal alıyor.

Finansal sektörün profesyonelleri kendileri için hazırlanmış çeşitli finansal araçlara erişebiliyorlar. Gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerin vatandaşlarının, kendileri için düzenlenmiş bir banka kartına ulaşmaları mümkün. Öte yandan Washington’da bulunan Dünya Bankası’nın verilerine göre küresel iş gücünün bir parçası olan 2 milyar insanın finansal hizmetlere erişimi bulunmuyor. Bankanın kaydettiği diğer veri daha hayret verici: Dünya nüfusunun %73’ünün bir banka hesabı bulunmuyor.

Bu sorunun arkasında yatan temel problem, bankaların düşük gelir düzeyli kullanıcılar ile iş yapmak istemiyor olması olarak gösterilebilir. Öte yandan düşük gelir düzeyli insanların da, faydalanabilecekleri olanakların farkında olmadıklarından, resmi finansal ilişkilere girmek için pek de hevesli olmadıklarını görüyoruz. Üstelik sorun yalnızca bireylerle ilgili değil. Şirketlerin finansal kuruluşlarla resmi ilişkiler kurmaktan kaçındıkları bölgeler mevcut. Buna göre gelişmekte olan ülkelerdeki 200 milyon civarında mikro, küçük ve orta düzeydeki işletme girişimlerinin, ihtiyaç duydukları sermaye miktarlarına erişemedikleri sonucuyla karşılaşıyoruz.

Peki ya kripto paralarda durum nasıl? Coinbase ve ARK Invest Research tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir araştırmaya göre 2017 yılının Ocak ayında 10 milyon insan Bitcoin sahibiydi ve bu rakam yıl sonuna yaklaştığımız şu günlerde büyük bir artış gösterdi. Aktif şekilde kripto para işlemi gerçekleştiren insanların sayısı giderek artarken; bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul eden şirketlerin sayısı da bir hayli yükseldi.

Geçtiğimiz yıl boyunca bu denli yaygın hale gelen kripto para kullanımlarının, gündelik hayatta hazır ve nazır hale getirilmesine ihtiyaç duyuldu. Finansal olarak düşük seviyede ve bilgisayar okuryazarlığı yeterince yetkin olmayan kullanıcı kitlesini göz önünde bulundurduğumuzda; kullanıcı arayüzünün basit ve kullanışlı olması gerektiğini anlayabiliriz.

Tüm bu şartlar altında kullanıcılarına madencilik, al-sat işlemleri ve bankacılık hizmetleri sunan, finansal sistemin yeni DNA’sı Finom; standart bir finansal blockchain sistemi oluşturarak finansı herkes için erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Finom; herhangi bir kullanıcının dijital varlıkları kullanmakta özgür olduğu, kripto parayla yapılan ödemenin banka kartıyla yapılan ödemeden çok daha kolay gerçekleştiği, bütün işlemlerin şeffaf halde yapıldığı, tüm fonların meşruiyetlerinin kolayca doğrulanabildiği, güvenli, kullanışlı bir finansal blockchain sistemi oluşturmak görevini kendisine ilke ediniyor.

ICO ve ayrıntıları

ICO katılımcıları iki tür tokene sahip oluyorlar. Menkul değer olarak FIN, kullanıma yönelik NOM. FIN tokene sahip olmakla kullanıcılar; şirketin kârından hissedar olarak pay alma, topluluk yönetimlerine katılma ve şirketin varlıklarından pay alma gibi haklara da sahip oluyorlar. FIN tokenlere ek olarak NOM kullanım tokenleri kullanıcılara sunuluyor. 1 FIN token 1 NOM token sağlıyor ve NOM tokenler, FIN token alan tüm kullanıcılara bire bir oranında bonus olarak veriliyor.

Ayrıca NOM tokenler, token satışı sona erdikten hemen sonra en büyük borsalarda işlem görmeye başlayacak. Bittrex, Bitfinex, Exmo.me, Binance gibi borsalarla geçtiğimiz Kasım ayından bu yana görüşmeler devam ediyor. Üstelik NOM, Finom ekosisteminde “dahili para birimi” olarak işlev görecek ve token sahiplerine benzersiz avantajlar sunacak.

Token satışının ön satışı, 1-14 Kasım tarihleri arasında başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişti. 15 Kasım’da başlayan esas token satışı ise halen devam ediyor ve 31 Aralık’ta sona erecek. Onaylanmış kullanıcıların katılabildiği satışa en az 2 dolar değerinde token satın alarak katılabiliyorsunuz. USD, EUR, BTC ve ETH para birimlerini kabul eden token satışının üst sınırı 101.97 milyon dolar olarak belirlendi. Ayrıca 100.000 dolardan 1 milyon dolara kadar %5, 1 milyondan 3 milyon dolara kadar %10, 3 milyon dolar ve üzeri değerindeki katılımlara da %15 oranında bonus teklif ediliyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER