Yatırımcıların Gözü Kulağı Burada Olacak! Stablecoin Hamlesi Cardano’nun Sonu Olur Mu?

Cardano için tehlike çanları çalmaya başlamış olabilir mi? Yakın zamanda piyasaya sürülecek olan coin projenin gidişatına yön verebilir.
23:59
25 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano’nun (ADA) yerel, teminatlı stablecoin’i Djed, coin’e güç veren katman-1 ölçeklenebilir kurumsal ağ COTI tarafından 24 Ocak’ta yayınlanan bir blog yazısına göre önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek.

Yayına göre, önümüzdeki günlerde piyasaya sürülmesinin ardından, teminatlı stablecoin ve yedek coin’i SHEN, Singapur kripto para borsası Bitrue’de listelenecek.

Bu Coin’in Özelliği Nedir?

Aşırı teminatlı bir stablecoin olması nedeniyle Djed, Cardano’nun yerel coin’i ADA ve rezerv coin SHEN tarafından desteklenecek.

Aşırı teminatlı stablecoin’ler, stablecoin’in kendisinden daha yüksek değere sahip varlıklar tarafından desteklenir. Bu, fiat para birimi ile desteklenenler veya değerlerini korumak için algoritmik mekanizmalar kullananlar gibi diğer stablecoin türlerinin aksine bir durum olarak dikkat çeker. Bu nedenle, uzun vadeli istikrarları konusunda endişeler bulunur.

Geçmişte başarısız olan aşırı teminatlı stablecoin’lerin birkaç örneği olmuştu. Gözden düşmüş CEO Do Kwon’a ait Basis Cash (BAC) buna bir örnek olabilir. Risk sermayesi firmalarından 133 milyon dolar fon toplayan bir stablecoin projesiydi. Ancak proje, desteklenmesi konusunda düzenleyici zorluklarla karşılaştıktan sonra Aralık 2018’de kapandı.

Bir başka örnek de Ethereum (ETH) ile aşırı teminatlandırılmış algoritmik bir stablecoin olan Carbon (CUSD) idi. Ancak, proje de düzenleyici zorluklar nedeniyle kapandı.

ADA İçin Geri Çekilme Mi Yaşıyor?

Yazım saatine göre coin 0,3564 dolardan işlem görüyordu ve ADA’nın fiyatı son 24 saatte %6 oranında geriledi. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, 2022’yi çalkantılı bir şekilde kapattıktan sonra, ADA’nın fiyatı yıl başından bu yana %40 arttı. Son birkaç gün içinde azalan alım baskısı ve artan kâr alımlarıyla birlikte, ADA’nın denge üstü hacmi (OBV) günlük grafikte düşüş trendinde görüldü.

Bir kripto varlığın OBV’sindeki istikrarlı düşüş genellikle düşüş sinyali olarak kabul edilir. Tipik olarak, bir varlığın fiyatında düşüşle sonuçlanan, satın alma baskısından daha fazla satış baskısı olduğunu gösterir. 22 Ocak’tan bu yana ADA’nın fiyatı %5 oranında düşmüş durumda.

ADA’nın Basit Hareketli Ortalamasının (SMA) değerlendirilmesi, piyasadaki düşüş eğiliminin yeniden canlandığını ortaya koymuş olabilir. Yazım zamanında, 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamanın altında konumlanmıştı. Bu genellikle düşüş eğiliminin bir işareti olarak tanımlanır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar