X


Yatırım Yapmadan Önce Bunları Araştırın! Kripto Para Yatırımında Püf Noktalar!

Bir projeye yatırım yapmadan önce araştırmanız gereken önemli detayları biliyor musunuz? Bunları kesinlikle öğrenmeniz gerekiyor.
14:00
26 Eylül 2021

Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce araştırmanız gereken birçok önemli detay bulunuyor. Bu detaylar projenin güvenirliği ve geleceği hakkında size önemli fikirler verir. Sosyal medya üzerinde her gün binlere kripto para için tavsiyeler paylaşılıyor, ancak bu tavsiyelerle hareket etmek size ciddi kayıplar yaşatabilir.

İncelemeniz Gereken Önemli Detaylar

Öncelikle yatırım yapacağınız projenin takımını iyi tanımanız gerekiyor. Projenin geliştirici ekibi kim, projede görev alan isimlerin geçmiş tecrübeleri neler? Tüm bu detaylar yapacağınız yatırım için size önemli fikirler verecektir.

Örneğin Horizen (ZEN) projesi üzerinden gidelim. Projenin internet sitesine girdiğimizde kolayca ekiple alakalı detaylara ulaşabiliyoruz. Projenin lideri Robert Viglione ve internette kısa bir araştırma yaparak LinkedIn profilini bulabiliyoruz. Robert 2014-2021 Mayıs arasında Güney Carolina Üniversitesinde Finans alanında doktora çalışmalarında bulunmuş. Bundan önce de Lanmark Teknoloji’de analist olarak çalışmış. Aynı isim 2005 ve 2007 yılları arasında Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri için bazı projelerde yöneticilik yapmış bu görevleri daha çok bütçe süreçleri ve finans alanına odaklanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Robert Viglione tarafından kullanılan sosyal medya hesaplarını da internette kolayca bulabiliyorsunuz. Buradan gezdiği yerleri, çevresini ve geçmişteki faaliyetlerini kolayca tespit edebilirsiniz. Tüm bu yukarıda yaptığımız şeyi belki saatlerce uğraşıp ekipteki diğer 6 isim içinde sürdürmemiz gerekir.

Takım bir projenin hayat damarıdır ve eğer bir proje başarılı üyelere sahipse yaptıkları işin de başarılı olma ihtimali vardır. Bu araştırmayı yaparken sahte isimler hatta sahte resimler kullanan scam projelere bile denk geleceksiniz.

Elbette bunlar yetmez projenin misyonu, mainnet gelişimi ve onunla alakalı geçmiş haberleri de detaylı olarak araştırmanız gerekir. Birçok internet sitesi kripto para projeleri hakkında gelecek gelişmeleri düzenli olarak paylaşıyor aynı şekilde kripto para projelerinin internet sitelerinde “roadmap” yani yol haritaları bulunuyor. Kısacası projeye dair her şeyi detaylarıyla bilmeniz gerekir. Bu değerlendirme başlarken ilgili projeye 100 puan verin sonrasında gördüğünüz eksikliklerde eksi puanlarla onu skorlayın. Günün sonunda 10 proje araştırmış ve onları puanlamış olursunuz içlerinden en iyilerinin mali incelemesini başlatın.

Finansal Değerler ve Trend Durumu

Sizin yatırım yapacağınız dönemki fiyat ve token/coin arzını detaylı olarak inceleyin. Geçmiş fiyat hareketlerini ve arzın durumunu göz önünde bulundurun. Bununla birlikte fiyatın ATH noktasından ne kadar uzak olduğunu tespit edin. Bir ürün yüzlerce sebebe bağlı ATH yapabilir. Fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü tarihi tespit edin ve internette o tarihte ilgili proje için çıkmış haberleri inceleyin aynı zamanda Twitter’da kısa bir arama yaparak ATH gününün gündemini tespit edin. Fiyat neden bu denli yükselmiş bunu öğrenin. Tam tersi olarak aynı şeyi tüm zamanları dibi için de yapmanız gerekir.

Fiyat Neden Ani Hareketler Yapar?

  • Pump veya Dump grubun hedefi haline gelebilir
  • Ekiple ilgili sorunlar yaşanmış olabilir (ayrılık, vs)
  • Projenin dolandırıcı olduğuna dair kuvvetli iddialar haberlere düşmüş olabilir
  • Hack yaşanmıştır
  • Borsa listelemesi olmuştur

Bu seçenekler çoğaltılabilir ve geçmiş tarihli arama yaptığınızda sebebini öğrenebilirsiniz.

İşlem hacmi diğer önemli bir başlıktır. Günümüz ve geçmiş işlem hacmine dair verilere kolayca ulaşabilirsiniz. Hangi borsalarda listeli olduğuna ve işlem hacmine dikkat edin. Düşük hacimli kripto paralar eğer piyasa değeri de doğru orantılıysa ciddi fiyatlamalar yapabilir. Ancak geçmişte yıkıcı pump veya dumplar yaşamamış, borsa delistleri görmemiş olması gerekir. Aynı şekilde ekibinin de güvenilir olması önemlidir.

Son olarak ilgili projenin internette ne kadar popüler olduğuna bakın, sosyal medya hesapları aktif mi? Ne kadar takipçisi ve bunların ne kadarı sahte hesaplardan oluşuyor. Tüm bu verilere ulaşabileceğiniz ücretsiz kaynaklar internette bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar