Ya Tamamen Çökerse? Solana’nın Sonu Mu Geliyor? Bu Sefer İlk Denemede Başaramadılar!

Bir zamanlar hızı ve gücüyle dikkatleri üzerine çeken Ethereum katili, şimdilerde ağın yeniden başlatılmasına rağmen düzgün çalışmamasıyla gündemde.
19:40
26 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021 ve 2022 yılının bomba altcoin’i olan Solana FTX krizinden sonra deyim yerindeyse dibe vurdu ama yıkılmadan ayakta kalmayı başarabildi. Buna rağmen sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor. Ağ üzerinde bir kesinti yaşandı. Bunun ardından Solana blok zinciri ikinci yeniden başlatma denemesinin ardından tekrar çevrimiçi oldu. Teknik bir aksaklık Cumartesi günü saatler süren bir yavaşlamayı tetikledikten sonra blok zinciri yeniden başladı. Mühendisler halen ağın performansını izlemeye devam ediyor.

Daha önce bildirildiği üzere Solana ağı 25 Şubat’ın erken saatlerinde ağ çökmüştü. Blok zinciri işlemleri olması gerektiği gibi işlemiyordu. Kesintinin gerçekleşmesinden birkaç saat sonra, ilk ağ yeniden başlatıldı ancak etkisiz kaldı ve ikinci bir yeniden başlatmanın gerçekleştirilmesine sebep oldu.

Solana Blok Zinciri Düzeldi

Solana Status isimli izleme sitesi, düzeltmenin 01:28 UTC’de gerçekleştiğini ve ardından mühendislerin ağın performansını izlemeye devam ettiklerini belirtti. Saat 02:09 UTC’de sorunun çözüldüğü kabul edildi.

Bu tür bir kesinti sorunu Solana ağı için yeni değil. Geçmişte de birkaç kez benzer kesintiler yaşanmıştı. Bunun nedeni büyük ölçüde ağın yüksek işlem hacmini desteklemeye odaklanması ve bunun da düğümler üzerinde senkronize kalmaları için ağır bir baskı oluşturması olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında blockchain ağı, bir aksaklığın uzun süreli bir kesintiye neden olmasının ardından benzer bir yeniden başlatma sürecinden geçmişti.

Solana Fiyatı Kesintiden Etkilenmedi

Solana ağ kesintisi SOL fiyatını çok fazla etkilemedi. Bu yazının yazıldığı sırada SOL 22,91 dolardan işlem görüyor. Yerel kripto para birimi, tüm kesinti boyunca fiyatında yalnızca geçici bir süreyle bir değişiklik yaşadı ama ardından toparlandı. Yine de, kripto para biriminin fiyatı son 7 günde yaklaşık %4 düştü.

Solana kesintisi, kripto endüstrisinin eleştirilerini çekerek yeniden gündeme geldi. Ethereum rakibi hatta hatta katili olarak tanımlanan Solana ağı, piyasadaki en iyi blok zinciri ağları arasında yer alıyor, ancak sık sık kesintiler bir sorun haline geldi ve yatırımcıları konu tedirgin etmeye devam ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar