X


XRP Yatırımcıları Dikkat: Dolandırıcılar Ripple’a Kafayı Taktı!

Ripple bir dolandırıcılık girişimine daha konu oldu.
09:22
6 Kasım 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre, kripto para piyasasının oldukça hareketli olduğu bu günlerde dolandırıcılar da iş başında gibi görünüyor. Bir analiz şirketi olan XRPlorer’ın açıklamalarına göre, XRP yatırımcıları yeni bir dolandırıcılığı kurbanı olmuş olabilir ve özellikle Ripple topluluğu tetikte olmalı.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada XRPlorer, bu dolandırıcılığın bir sonucu olarak çalınan XRP sayısında da artış olduğunu dile getirdi ve “Uyanık olun!” uyarısında bulundu.

Yeni Bir Dolandırıcılık Girişimi

Yapılan açıklamalar göre bu yeni dolandırıcılık girişimi e-mail ile gerçekleştiriliyor ve kimlik avı dolandırıcılığı olarak kendisini gösteriyor. Bir kullanıcı, Kasım ayında Ripple’ın topluluk için iki program başlatmasıyla ilgili sahte bir e-posta aldığını fark etti ve böylece dolandırıcılık girişimi anlaşılmış oldu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Elde edilen bilgilere göre e-mail’de, “küresel krizin birçok işletmeyi planlarını yeniden gözden geçirmeye zorladığını iddia ediliyor ve bu yüzden de San Francisco merkezli şirketin 5 milyar XRP değerinde teşvik vermeye karar verdiği” belirtiliyor. Dolandırıcılık girişimi de tam olarak bu noktada devreye giriyor: E-mail’de bu 5 milyar XRP değerinde teşvikten yararlanabilmeleri için kurbanlardan cüzdan adreslerini “beyaz liste”ye kaydetmesi ve özel anahtarını paylaşması isteniyor.

Bunlara ek olarak benzer bir e-mail dolandırıcılığı yine XRP konu edilerek Mayıs ayında da gerçekleştirilmişti.

Farklı Dolandırıcılık Girişimleri

Haziran ayında XRPlorer, XRP sahiplerini yine kimlik avı dolandırıcılığı ile dolandırmaya çalışan kötü niyetli kişilerin planlarını ortaya çıkarmıştı. Saldırganlar, Ripple web sitesinin bir kopyasının yasal görünmesini sağlamak için homograph alan adı sahtekarlığını kullanmıştı.

Ayrıca XRPlorer bu dolandırıcılık girişimlerine kimse kanmıyor gibi görünse de yaklaşık 8,5 milyon XRP’nin bir yıldan fazla bir süre içinde dolandırıcılar tarafından çalındığını iddia ediyor.

Özellikle son zamanlarda hem Bitcoin’in (BTC) hem diğer kripto para birimlerinin fiyatları artmaya başladı ve muhtemelen bir boğa koşusu başladı. Bu sebeple yazının başında da belirttiğimiz gibi dolandırıcılar da faaliyetlerini arttıracaktır.

Dolayısıyla yatırımcıların bu dönemde çok daha fazla dikkatli olmasında ve güvenilir olmayan platformları kullanmama konusunda daha hassas olmasında fayda olacaktır. Ayrıca https kontrolü gibi basit güvenlik önlemlerinin zaman zaman hayat kurtarıcı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar