X

XRP Uçuşa Geçti! Fiyatın Yükseliş Sebebi Belli Mi?

XRP fiyatının yükseliş sebebi belli mi?
09:00
5 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

2019 yılını inanılmaz sert bir düşüşle kapatan en büyük üçüncü kripto para birimi XRP, dün ilginç bir yükselişe geçti. 4 Şubat tarihinde %5 ve üzeri yükseliş elde eden XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise bu yükselişini %8 üzerine çıkardı. Buna rağmen XRP’nin 2020 yılının başından beri elde ettiği büyüme ise %36’ya dayandı ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bile geride kaldı.

Ripple (XRP) Yükselişinin İki Sebebi

Peki XRP’nin 0,30 doları zorlamasının sebebi tam olarak ne? Aslında bu büyümeye sebep gösterilebilecek iki önemli olay mevcut. Birincisi dünyanın en büyük kripto para türev ürün platformlarından birisi olan BitMEX’in verdiği müjde. BitMEX dün yaptığı açıklamada tartışmalı bir tweet ile XRP’nin vadeli işlem sözleşmeleri platformuna dahil edildiğini duyurmuştu. Vadeli işlemler ve kaldıraç desteği XRP fiyatını kısa sürede ciddi bir şekilde etkileyebilme potansiyeline sahip.

İkinci ve en çok dikkat çeken yükseliş belirtisi ise Ripple‘ın yaptığı değişim. Daha önce her ay 1 milyar adet XRP’nin kilidini açıp bunu çeşitli işlemler için kullanan Ripple, bu sefer bir hayli ilginç bir yöntem seçti. Yine 1 milyar XRP’nin kilidini açan Ripple, bunların 900 milyon adetini geri yolladı ve geriye sadece 25 milyon dolar değerinde 100 milyon adet XRP kaldı.

Bu da aslında Ripple’ın yatırımcıların tepkisini çeken toplu XRP kullanımı ve satışı yönteminde düzeltmeye gittiğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar