X

Whole Earth Foundation’ın Gelecek Vaat Eden Projesi Whole Earth Coin (WEC) İle Tanışın!

08:57
16 Mayıs 2021

Whole Earth Foundation tarafından geliştirilip piyasaya sürülen Whole Earth Coin (WEC), dünyanın uzun süreden beri yaşadığı altyapı sorununu değiştirmek ve çözmek için oldukça yenilikçi bir yol ile yatırımcılar ulaşmayı hedefliyor.

Whole Earth Coin Neyi Amaçlıyor?

Proje tanıtımına bakıldığında WEC’nin aslında topluluklar ve servis sağlayıcılarının birbirleri ile iletişime geçme modelini değiştirmeyi hedeflediği görülüyor. Bu değişimler ise çoğunlukla su borularını ve kanalizasyon sistemlerini kapsıyor.

WEC ekibinin internet sitesinde yer alan bilgilere bakıldığında su, elektrik, doğalgaz ve internet gibi birçok altyapı ile ilgili sorunlar yaşandığı ve artan nüfus nedeniyle sorunların içinden çıkılmaz bir hal aldığının vurgulandığı görülüyor. WEC, hizmet sağlayıcıların bu altyapı sorunlarını çözemediğini ve bunların her zaman yeterli olarak giderilmediğini vurgularken, sunduğu çözüm ile söz konusu durumu değiştirebileceğini belirtmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Whole Earth Foundation tarafından yapılan açıklamada dünyanın dört bir yanında altyapı ile ilgili aslında iki sorun olduğu vurgulanıyor:

  • Hizmet sağlayıcıları ve vatandaşlar arasındaki bilgi erişimine yönelik dengesiz erişim. Bu da çoğu zaman vatandaş ile servis sağlayıcısının birbiri ile iletişim kuramamasına neden oluyor.
  • Tarafların bu mevcut durumu değiştirmek için hiçbir teşviğe sahip olmaması ve vatandaşların kendileri ile ilgili olmayan sorunları bildirmeyip, kurumların ise çözüm bulmakta yavaş davranması.

WEC kripto para birimi ise tam olarak bu noktada devreye girip, tarafların sorunları bildirip çözmesini teşvik edecek bir model piyasaya sürmeyi hedefliyor. WEC kazanmak için dünya çapındaki altyapı sorunları vatandaşlar tarafından bildirilecek ve katkı sunanlar direkt olarak WEC token ile ödüllendirilecek. Buna ek olarak servis sağlayıcıları da hızlı hizmet sunmaları karşılığında WEC token elde edebilecek.

WEC, Büyük Bir Sorunu Çözebilir

WEC ekibinin aktardığı bilgilere göre ABD’deki su altyapısının büyük bir kısmı 1930’lu yıllara dayanıyor ve bunlarla ilgili birçok sorun ortaya çıkıyor. Whole Earth Coin projesi ile beraber ise kullanıcılar mevcut uygulama üzerinden birçok farklı noktadaki altyapı sorunlarını bildirebilecek ve bunlar karşılığında ödüllendirilecek.

Projenin destekçileri ve ekosistem katılımcıları arasında yazılım geliştiricileri, büyümeye katkı sunan isimler, medya ortakları ve pazarlama ortakları yer alıyor. WEC, Ethereum ağı tabanlı bir kripto para birimi olacak ve ERC-20 tipinde piyasaya sürülecek. Özellikle Elon Musk’ın enerji dostu kripto para vurgusundan sonra iklim dostu kripto paraların ön plana çıkması, WEC’nin şansını da arttırıyor.

Projenin Yol Haritası

Projenin yol haritasında ise büyük ortaklıklar yer alıyor. Projenin yol haritasına bakıldığında 2021’in ilk çeyreğinde Fracta ortaklığı, bunun devamında Whole Earth Explorer isimli temel uygulamanın geliştirilmesi hedeflerinin bulunduğu görülüyor.

2021’in ikinci çeyreğinde ise Japonya’nın su tesisat devi Nippon Chutetsukan ile ortaklık hedefi bulunuyor. Proje, Nippon Chetsukan ile ortaklaşa olarak bir mobil oyun tasarlayacak. Söz konusu mobil oyun, dünyanın dört bir yanındaki kanalizasyonların rögar kapaklarının yerlerinin tespitini hedefliyor. İnsanlar böylece rögar kapaklarını uygulamada bildirebilecek ve bunun gibi altyapısal verileri aktararak token kazanacak.  Proof-of-Work tabanlı yapıdan daha sonra Proof-of-Concept yapısına geçmeyi hedefleyen proje geliştiricileri, Whole Earth Explorer uygulamasının beta versiyonunun da bu tarihte piyasaya sürülmesini planlamakta.

Whole Earth Explorer uygulaması piyasaya sürüldükten sonra kullanıcıların kendi ülkelerinde yaşanan altyapı sorunlarını buradan bildirmesi mümkün olacak. Bu da zamanla devasa bir altyapı sisteminin oluşmasını sağlayacak ve sorunları azaltacak. Hem kullanıcılar hem de servis sağlayıcıları için WEC tabanlı teşvik modeline sahip olan proje, önümüzdeki yıllarda ise bütün dünyayı kapsayan bir model ile hizmet etmeyi planlıyor.

Proje ekibi içerisinde ise Daiki Moriyama, Hiroaki Sengoku, Koki Sasagawa ve Takasi Kato gibi alanında uzman isimler yer alıyor. Kato, hala Fracta Inc. bünyesinde CEO olarak çalışmakta ve Whole Earth Foundation’a danışmanlık yapmakta.

WEC IEO Detayları Açıklandı

WEC’nin popüler uygulaması henüz geliştirilme aşamasında olsa da WEC token satışı şimdiden başladı. Probit ve Finexbox kripto para borsaları üzerinde 14 -20 Mayıs tarihleri arasında 0,04 USD üzerinden satış durumunda olan WEC, bunu kaçıranlar için de ek bir satışa daha sahip.

14 -20 Mayıs tarihlerinde IEO’yu kaçıranlar, 21 -27 Mayıs tarihleri arasındaki diğer satışa katılabilecek. Probit, Coinsbit ve Finexbox kripto para borsalarından yapılacak olan satışta birim fiyatın ise 0,05 USD olduğu açıklandı.

Satışlara ise aşağıdaki linklerden ulaşılabilmekte:

ProBit 2nd round: https://www.probit.com/en-us/ieo/wec-round1/1
Finexbox 2nd round: https://www.finexbox.com/launchpad/WEC-IEO.html

Website – Telegram – Twitter – Reddit – Medium – Facebook – LinkedIn

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar