reklamı kapat
  • BTC  :  35.572,99 ₺
  • ETH  :  2.139,62 ₺
  • BCH  :  4.036,67 ₺
  • XRP  :  2,60 ₺
  • NGC  :  2,85 ₺
  • BTC 35.572,99
  • ETH 2.139,62
  • BCH 4.036,67

WBAF 2017 İstanbul ve Türkiye’de Blockchain Girişimlerinin 2017’deki Gelişimi

27 Şubat 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Melek yatırım dünyasının enlerini bir araya getiren WBAF 2017  (Dünya Melek Yatırım Forumu 2017) bu sene 12-14 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Merkezi Washington’da yer alan GBAN (Global Melek Yatırım Ticaret Örgütü) ve yine merkezi Brüksel’de yer alan (EBAN) Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü’nün de destekçileri arasında yer aldığı forum, bu yıl 54 ülkeden 400’ü aşkın melek yatırımcıyı, yatırım ağı yöneticisini, iş adamlarını, akademisyenleri, uluslararası dernekleri ve borsa uzmanlarını İstanbul’da bir araya getirdi. Bu sene özellikle Fintech girişimlerinin ele alındığı forumda dünyanın en büyük melek yatırım gruplarının da yer aldığı çok önemli isimler İstanbul’da misafir edildi.

Hepimizin yakından tanıdığı, Türkiye’nin en önemli melek yatırımcılarından ve iş adamlarından olan Baybars Altuntaş‘ın açılış konuşmasını yaptığı Forumda, 2017 yılı ve sonrasında dünya Melek yatırımlarının gelecek vizyonu ve önümüzdeki döneme ilişkin yatırım trendlerinin yönü belirlendi. Dünyada 50 milyar dolar işlem hacmiyle girişimcilere fon sağlayan melek yatırımcıların önde gelenlerini bir araya getiren forumda 100’ün üzerinde konuşmacı yer aldı ve kurumsal yatırım sermayesiyle melek yatırımcıların başlangıç aşamasından itibaren nasıl daha fazla buluşturulabileceği tartışıldı.

Baybars Altuntaş, pazarın büyüklüğünün yanı sıra yatırımlarının verimliliğini de arttırmak için melek yatırımcıların yatırım kapasitesinin artırılması gerektiğinin altını çizerek;

“Geçen yıl 320 bin melek yatırımcı Avrupa’da 6,7 milyar Euro, Amerika’da ise 26 milyar Dolar yatırım yaptı. Önümüzdeki yıllarda dünyada toplam yatırım tutarının ise 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor.” dedi.

Türkiye girişimcilik merkezi olma yolunda…

Forumda konuşan Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany ise Türkiye’nin büyük bir girişimcilik potansiyeline sahip olduğunu belirtirken, girişimlere sağlanan desteğin ülke ekonomilerinin gelişmesinde üstlendiği büyük rolün altını çizdi.

Kurumların melek yatırımcılar ve girişimcilerle yapacakları iş birliklerinin yerel ekonomiler ve küresel piyasalarda olumlu etki yaratacağını ifade eden Doany;

“Melek yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar, yenilikçi fikirlere yaptıkları yatırım ve sağladıkları desteklerle yeni iş alanlarının doğmasında ve bu alanlarda yaratılan ek istihdamla birlikte ülke ekonomisinin gelişiminde önemli rol oynuyorlar. Hükümetin girişimcilik ekosisteminin gelişmesi adına attığı adımlar ve sağladığı vergi teşvikleri neticesinde Türkiye, cazip bir girişimcilik merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.” diye konuştu.

Özellikle yeni nesil finansal teknoloji (Fintech) trendlerin masaya yatırıldığı forumda Blockchain ve Bitcoin ile ilgili gelişmeler bir çok oturumda ön plana çıktı.  Bir çok konuşmacı yeni gelişen ve yakından takip edilmesi gereken teknolojiler içerisinde Blockchain teknolojilerinin önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Yeni nesil finansal teknolojiler içerisinde en çok dikkat çeken teknolojiler arasında sayılan Blockchain teknolojilerine dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcı, iş adamı ve akademisyenin dikkatli ve temkinli bir ilgi gösterdiği dikkatlerimizi çekti.

Türk Telekom CEO’su Doany’e canlı uygulamada sorulan sorular arasında “Blockchain teknolojileri hakkında ne düşündüğü” sorusu dikkat çekti.

CoinTürk, Bitcoinadam, Cryptomerian ve Bitkapital Girişimleri Sahnede

Bu forumun Türkiye’deki blockchain ve bitcoin girişimlerinin gelişimi açısından farklı bir önemi daha bulunuyor. CoinTürk’ün de içerisinde yer aldığı ve  Blockchain Bilişim Teknolojileri ve Finansal Danışmanlık A.Ş.  çatı şirketi altında birleşme çalışmaları devam eden 4 girişim, yatırımcılara bir sunum gerçekleştirdi.

Bitkapital.com kurucusu Can Soysal ve CoinTürk kurucu ortağı Onur Atam Wbaf 2017 forumunu baştan sona takip etti.

İçlerinde dünyanın en büyük melek yatırım ağlarının başkanlarının, yaptığı 55 melek yatırımla 2014/2015’te üst üste 2 yıl Birleşik Krallık’ta yılın melek yatırımcısı ödülünü alan Peter Cowley‘in, Bahreyn, Katar ve Dubai’den melek yatırımcıların ve Türkiye’de eko sistemi takip edenlerin yakından tanıdığı BitAngles kurucu ortağı ve yatırımcı Sam Onat Yılmaz’ın da yer aldığı bir çok melek yatırımcıya mevcut girişimleri ve geleceğe yönelik vizyonlarına ilişkin “Start Up Pitch” sunumu gerçekleştirdi. Tüm Türkiye’den çeşitli elemelerden geçerek burada sunum yapma hakkı kazanan ilk 10 Start Up arasında yer alan Blockchain A.Ş. girişim projesi, aynı zamanda  sadece Blockchain ve Bitcoin ile ilgili iş yapan tek girişim olma özelliğini de gösteriyor. İTÜ Arı Teknokent tarafından yapılan elemelerde ilk 10 Start Up girişiminden birisi olmayı başaran Blockchain A.Ş. girişimi başarıyla geçen sunumun ardından bir çok yatırımcı ile görüşmeler yapmaya başladı. İlerleyen günlerde bu konuda yaşanacak gelişmeleri siz okuyucularımızla ayrıca paylaşacağız.

CoinTürk kurucu ortağı Onur Atam WBAF 2017 Forumu hakkında;

Blockchain’e bağlı teknolojilerin dünyadaki gelişim hızına baktığımızda Türkiye henüz işin çok başında yer alıyor denilebilir. Bu konuda yapılacak yeni girişimlerin Türkiye blockchain ekosistemine olumlu katkısı olacaktır. Hep birlikte 2017 yılının Türkiye’de Blockchain girişimleri açısından neler getireceğini izleyip göreceğiz.

WBAF 2017 forumunda öne çıkan Fintech konularından biri olan blockchain teknolojileri ile ilgili genel yaklaşımın “dikkatle takip edilmesi gereken, heyecan verici ve henüz çok yeni bir teknoloji” olarak değerlendiriliyor olması, bu ekosisteme bağlı olarak yapılacak her türlü girişimin doğru yönlendirme ve destek ile başarıya ulaşacağına şüphe olmadığını gösteriyor. Melek yatırımcıların da bu “yeni” ekosisteme yatırımda önümüzdeki dönemde daha istekli olacağı net bir şekilde görünüyor.

Merak eden okuyucularımız için, WBAF 2017 İstanbul Forumu’nun tüm oturum ve sunum videolarının yer aldığı Youtube kanalı için buraya tıklayın.

loading...