X


WazirX CEO’su Hintli Kripto Para Yatırımcılarıyla İlgili İddiayı Yalanladı!

Kripto para yatırımcılarının Hindistan hakkında yanlış bildiği bir bilgi, WazirX CEO'su tarafından düzeltildi.
00:20
27 Ekim 2021

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinin kripto paralarla alakalı daha aktif rol alması gerekiyor. En azından birinci ülkenin ağır yasakları kripto para yatırımcılarını bu beklentiye itti. Hindistan özellikle yazılım geliştiricilerinin inanılmaz derecede bol olduğu bir bölgedir. Yani blockchain ve kripto paraların felsefesini, çalışma mantığını kolayca kavrayarak ona yönelebilecek milyonlarca fazladan insan bulunuyor.

WazirX CEO’su Yanlış Bilinen Gerçeği Duyurdu

Ekim ayında birçok Hint haber platformu ülkedeki kripto para yatırımcılarının toplam sayısını 100 milyon şeklinde açıkladı. Bu rakam oldukça iddialıydı ancak kripto para topluluğunda büyük kabul gördü. Topluluğun toplam gücünün 100 milyon kişiden ibaret olduğunu düşünürsek bu rakamın son derece iddialı olduğunu anlamak güç değil.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Hint kripto borsası WazirX‘in kurucusu ve CEO’su Nischal Shetty, Twitter üzerinden bu rakamı yalanladı. Mantıklı olan da buydu.

“Rakamlar oldukça abartılı, Spesifik olmak gerekirse Hindistan’da 20 milyon kripto para yatırımcısı bulunuyor”.

Shetty ayrıca Hindistan’daki kripto endüstrisi hakkında yanlış bilgilerin yayılmasına karşı uyardı.

Hindistan Son Derece Avantajlı

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, dünya üzerinde belki de bu konuda en avantajlı ülke Hindistan’dır. Ülkede milyonlarca yazılım geliştirici bulunuyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine geliştiriciler ve yöneticiler buradan ihraç ediliyor. Yani Hintlilerin kripto paraları anlamada ve benimsemede daha önde olması şaşırtıcı olmayacaktır. Ülkede orta okul düzeyine indirilen yazılım eğitimi adeta bizdeki öğretmen liselerini andırıyor.

Chainalysis, Orta/Güney Asya ve Okyanusya bölgesi hakkında bir araştırma yaptı. Raporda şunlar belirtildi:

“10 milyon doların üzerindeki büyük kurumsal boyuttaki transferler, Hindistan merkezli adreslerden gönderilen işlemlerin %42’sini temsil ederken, Pakistan için %28 ve Vietnam için %29’da kalıyor. Bu rakamlar, Hindistan’ın kripto para yatırımcılarının daha büyük, daha sofistike organizasyonların parçası olduğunu gösteriyor”.

Ayrıca aynı raporda Hindistan’ın DeFi etkinliğinin diğer ülkelere göre daha iyi olduğu da söyleniyor. Ülkede kriptonun yenilikleri çok daha hızlı anlaşılıyor ve benimseniyor.

Hindistan’daki en büyük kripto borsalarından biri olan WazirX, yakın zamanda yayınladığı raporda 8,5 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu duyurmuştu. Kolluk kuvvetleriyle son derece iyi iletişim kuran borsa bugüne kadar 15 bine yakın hesabı kilitledi. Hindistan aylardır beklenen kripto para düzenlemesini ikinci kez ertelemişti, halen ülkenin nasıl bir pozisyon alacağı kestirilemiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar