X


Volatilite Riski Olmadan Yılda %8 ile %15 Staking Şansı: USDN

Waves.Exchange ekibi tarafından geliştirilen Neutrino USD, hem stablecoin hem staking coin olarak sunuluyor.
18:08
22 Ağustos 2020
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Akıllı sözleşmelerde 8 milyar doların üzerinde kilitli varlık bulunduğu için proof-of-stake (PoS) staking piyasası hızla büyüyor. Bununla birlikte volatilite riskleri, katılımcılar için ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Piyasa değeri sadece bir ayda %7 oranında artan stablecoin Neutrino USD (USDN) ise bu konuda bir çözüm sunuyor.

Hem Stablecoin Hem Staking Coin

Eskiden kripto yatırım piyasasında net bir bölünme vardı: Kredi vermek için stablecoin’ler kullanılırken, PoS varlıkları stake işlemlerine yatırılırdı. Dolayısıyla USDC veya DAI’ye sahipseniz, bunları Compound veya Aave gibi bir platformdaki kredi verme hesabına yatırabilir ve %2 ile %9 arasında kazanç sağlayabilirsiniz. Buna karşılık XTZ, ATOM veya başka bir PoS varlığınız varsa, bunları hisseye yatırabilir ve volatilite sayesinde %5 ile %10 arasında artı veya eksi kazanç elde edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra stablecoin kredisi vermenin avantajı, ne kadar kazanacağınızı önceden bilmenizdir. Yani gerçek yıllık yüzde oranı (APR) en başından bilirsiniz. Bununla birlikte en iyi verimi sunan saklama amaçlı (merkezi) kredi siteleri ve merkezi platformlara yatırım yapmak riskli olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

PoS kripto paralarına gelince ise her ne kadar çok yüksek ödül oranları vaat etseler de fiyatların aniden düşmesi negatif bir şekilde de sonuç almanıza sebep olabilir. Öte yandan PoS stake etme genellikle merkezsizdir ve tamamen şeffaftır.

Peki, PoS kripto paralarının şeffaf ve merkeziyetsiz niteliği ile stablecoin’lerin güvenilirliği birleştirilebilir mi? Evet: Waves.Exchange ekibi tarafından geliştirilen Neutrino USD (USDN) de tam olarak bunu hedefliyor.

USDN Piyasa Değeri

8 Temmuz ve 8 Ağustos 2020 arasında USDT’nin piyasa değeri %9,2, USDC’nin piyasa değeri ise %6,6 arttı. Bunların yanında USDN’nin piyasa değeri neredeyse %72 artış gösterdi.

Platformun açıklamalarına göre bunun arkasında 6 temel neden bulunuyor:

  • Yüksek verim: USDN hissesi yılda %8 ile %15 arasında kazanç sağlıyor. Platformun açıklamalarına göre bu değer piyasadaki diğer stablecoin bazlı ürünlerden daha fazla. Oran, stablecoin biriminin arkasındaki destek varlık olan WAVES fiyatına ve stake olarak yatırılan USDN payına bağlı olarak volatilite gösteriyor.
  • Volatiliteye karşı koruma: Ödüller stablecoin olarak ödendiğinden, piyasa volatilitelerine karşı neredeyse tam koruma gösteriyorlar. Bir riskten korunma aracı olarak bile USDN hissesi kullanılabilir. Örneğin, BTC’yi Neutrino USD’ye çevirebilir ve bir sonraki dip fiyattan yeniden BTc almak için USDN’yi saklayabilirsiniz.
  • Banka kartı desteği: Waves.Exchange üzerinden Visa veya MasterCard kullanarak% 0 ücret karşılığında kolayca USDN satın alabilirsiniz. Platforma göre bu, diğer çoğu PoS staking coin ile mümkün değildir.
  • Şeffaflık: WAVES’teki teminat, akıllı sözleşme işlemleri, yayınlanan ve stake edilen USDN sayısı ve mevcut APR ile ilgili tüm bilgiler, Waves Explorer ve Telegram bot gibi araçlar aracılığıyla halka açıktır.
  • Fiyat istikrarı: WAVES’in fiyatı önemli ölçüde düşse bile USDN, sağlam bir stabilizasyon algoritması sayesinde ABD dolarına olan sabitlemesini koruyor. Yapılan açıklamalara göre genel bir piyasa çöküşü durumunda bile, acil durum oracle’larından oluşan bir ağ, geçici bir akıllı kontrat kapanmasını tetikleyecek ve böylece stake’lerin fonlarını koruyacak.
  • Waves Exchange’in itibarı: USDN, bazı önde gelen Waves geliştiricileri tarafından tasarlandı ve popüler bir hibrit işlem platformu olan Waves.Exchange tarafından halka sunuldu. Proje 4 yıllık testlerden ve çok aktif bir ekosistemin avantajlarından  yararlanıyor.

5 Dakikada Staking İşlemi

Stake etme süreci basitleştirilmiş ve kullanıcı dostu bir şekilde sunuluyor. Böylece kripto para konusunda tecrübesi olmayanlar dahi dakikalar içinde yatırım işlemi yapabiliyor. Platform staking aşamalarını aşağıdaki gibi sıralıyor:

  • Exchange’de bir hesap açın,
  • Banka kartıyla veya BTC / USDT / ETH ile USDN satın alın,
  • Paraları stake işlemine yatırın.

Bunların yanında stake miktarında alt sınır bulunmuyor. Ödüller her 24 saatte bir ödeniyor ve kullanıcılar herhangi bir “ceza ödemesi” olmaksızın staking’lerini geri çekebiliyor.

Bunlara ek olarak Waves analistleri, USDN Neutrino’nun yıllık getirisinin 2020’nin geri kalanında %15’in üzerinde kalacağını tahmin ediyor ve bu da onu 2020’nin en başarılı stake varlıklarından biri yapıyor.

USDN satın almak ve stake işlemine başlamak için bu linki kullanabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar