X


Vitalik Buterin’in Açıklaması, Ethereum ve Bitcoin’i Uçuşa Geçirdi!

Ethereum 2.0 tarihi Vitalik Buterin tarafından duyuruldu.
20:10
4 Kasım 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) hakkında beklenen açıklama geldi. Kripto para yatırımcıları bir süredir Ethereum 2.0’nin tarih açıklaması bugün Vitalik Buterin tarafından yapıldı. Buterin, yeterli şartların karşılanması durumunda 1 Aralık tarihinde Ethereum 2.0’nin resmen aktif olacağını açıkladı.

Yayınlanan bildiriye bakıldığında eğer 1 Aralık tarihinden 1 hafta önce 32 ETH stake edenlerin sayısı 16.384’ü bulur yani validator sayısı bu seviyeye ulaşırsa 1 Aralık tarihinde ETH 2.0’nin kesinlikle piyasaya sürüleceği belirtilmekte. Ancak bu şartın karşılanmaması durumunda ağ 7 gün daha ertelenecek ve şart karşılanana kadar süreç bu şekilde devam edecek.

ETH’da Nefesler Tutuldu: Ethereum 2.0’a Çok Az Kaldı!

Ethereum 2.0, Bitcoin’e de Yaradı

Ancak günler öncesinden bile 32 ETH yatıranların sayısında ciddi bir artış olduğu biliniyor ve 1 Aralık tarihi neredeyse kesinleşti. Bu haberin gelmesi ile hem ETH hem BTC fiyatı hareketlendi. BTC an itibariyle 14.160 dolardan işlem görürken ETH fiyatı son 24 saat içerisinde %5 artarak 406 dolara kadar geldi.

Peki Ethereum’un bu yükselişi tamamen Ethereum 2.0 ile mi ilgili? Aslında 1 Aralık tarihinde ETH 2.0’nin yayınlanacağı haberi şu an daha fazla insanı ETH almaya ve ağda onaylayıcı olabilmek için bunları stake etmeye itiyor. Bu da Ethereum için ciddi bir alış baskısı oluşturmakta. Diğer altcoinlerin fiyatlarına bakıldığında bunlar yerlerinde sayarken en çok ETH fiyatında artış görülmesi de bunun en büyük kanıtı.

Ancak Ethereum’un gerçek bir ralliye başlaması için kesinlikle 420 dolar seviyesinin üstüne çıkması gerekiyor. Daha önceki aylarda 490 dolara kadar yükselen ETH/USD işlem çiftinin 490 doları yeniden görmesi için 420 dolar, bunun devamında 460 dolar seviyeleri kırılmalı. Eğer Ethereum fiyatı kısa vadede 490 dolara gelirse bu sefer gerçek bir ralli umudu ortaya çıkabilir.

Şu an için sadece Ethereum değil aynı zamanda DeFi projeleri de yükselişe geçebilir. Daha önce Ağustos Temmuz aylarında Ethereum ağındaki ölçeklenebilirlik sorunu DeFi sektörünü sekteye uğratmıştı. Şimdi bu sorunun çözülecek olması ve resmi tarihin açıklanması ise rallisi yarıda kalmış DeFi uygulamaları için umut ışığı olabilir gibi gözüküyor. Yani Ethereum 2.0 gerçekten de yükselişin tek ve en büyük sebebi oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar