X


Vinchain İkinci El Araç Piyasasına Büyük Bir Yenilik Getiriyor

19:33
2 Şubat 2018

Vinchain; herhangi bir otomobilin geçmişindeki bütün ayrıntıları şeffaf bir şekilde ortaya koyan ve muhtemel alıcılarına doğru bilgilendirmeler yapan, dünyadaki ilk merkezsiz uluslararası otomotiv veri piyasasıdır. Dolandırıcılık tehdidine karşı kullanışlı çözümler öneren projenin ön satış etkinliği başarıyla tamamlandı ve ICO etkinliği 1 Şubat 2018 tarihinde başladı.

Nobel ödüllü ünlü ekonomist George Akerlof, 1970 yılında kaleme aldığı “Kalite Belirsizliği ve Piyasa Mekanizması” adlı eserinde oldukça önemli bir soruna dikkatleri çekerek “limon problemi” olarak bilinen bir sorunsalı gündeme getirmişti. Bu sorunsala  göre, alıcı ve satıcı tarafından bir ürünün değeriyle ilgili verilen bilgiler birbirini tutmuyor ve büyük bir problem ortaya çıkıyor. Bu eserinde Akerlof, ürün hakkında alıcıdan daha fazla bilgiye sahip olan satıcıyı da kapsayan piyasa mekanizmasını tanımlıyor.

İkinci el araç piyasası bu konunun güzel bir örneği olabilir. Bir otomobili satmak isteyen herhangi bir satıcı genellikle, o aracın muhtemel alıcılarının araç hakkında sahip olduğu bilgiden daha fazlasına sahiptir.  Böylesi bir potansiyel belirli durumlarda birtakım dolandırıcılıklara sebep olabildiği için, bu durumu alıcılar için büyük bir problem olarak tanımlayabiliriz. Bu tür dolandırıcılıkların olduğunu bilen ve aynı durumun kendi başına da gelebileceği gerçeğini göz önünde bulunduran alıcılar, riskleri azaltmak adına araç satın alma bütçelerini aşağı çekiyorlar. Alıcıları; hakkında yanlış bilgilendirme yapılmış “kötü” araçları satın almaktan korumayı amaçlayan Vinchain platformu sayesinde, bu tür sorunlar nedeniyle potansiyelini yansıtamayan ikinci el araç piyasasının zirve yapması ön görülüyor.

İkinci el araç piyasasındaki alıcılar ve satıcılar arasında yapılan bir araştırmaya göre bu piyasa; güvenilir, güvenli ve araçlarla ilgili bütün bilgilere şeffaf bir şekilde erişilebilecek bir platforma ihtiyaç duyuluyor. Vinchain projesi bu ihtiyacı giderecek ve ikinci el araç piyasasında sorunlar ortaya çıkmasına neden olan, alıcıyla satıcı arasındaki “asimetrik bilgi” problemini ortadan kaldıracak. Vinchain, piyasadaki kullanıcılar için; sabit, şeffaf, güvenli ve güvenilir bir araç kayıt defteri meydana getiriyor.

Vinchain; araçlar ile ilgili bütün verileri kaydeden, blockchain temelli merkezsiz bir veritabanıdır. Bu proje kapsamında bulunan her bir araç için, dağıtımlı defterlerde kaydedilen bir blockchain pasaportu oluşturulur. Üstelik Vinchain; alıcılar, satıcılar ya da piyasanın diğer katılımcıları tarafından sipariş edilebilen ve araçlar hakkındaki bilgileri içeren, isteğe bağlı rapor hazırlama hizmeti de sunacak. Öte yandan araç hakkındaki bilgiler, sistemdeki bütün katılımcıların veritabanlarını kapsıyor. Bu katılımcılar arasında; üreticiler, sigorta şirketleri, aracın yetkili servis bayileri, bankalar ve kredi kuruluşları, satıcılar ve araçla herhangi bir şekilde ilgisi olan diğer unsurlar bulunuyor.

Tüm bu unsurlardan elde edilen veriler ışığında araç için oluşturulan blockchain pasaportu, araç kimlik numarası (VIN) ile bağlantılıdır ve bu numara Vinchain blockchain sistemine yerleştirilir. Numara tamamen şeffaftır ve sisteme erişimi olan herkes tarafından erişilebilir.

Her gün yüz binlerce aracın alınıp satıldığı ikinci el araç piyasasındaki alıcılar, satın almak istedikleri aracın teknik durumuyla ilgili güvenilir bilgilere ihtiyaç duyuyorlar. Bu bilgiler; güvenlik, dürüstlük ve finans konuları açısından oldukça büyük bir önem arz ediyor. Ancak hâlihazırda, araçlar ile ilgili kapsamlı bir veritabanı bulunmuyor. Ticari amaçlar doğrultusunda hazırlanan veritabanları bulunsa da merkezi bir yapıya sahip oldukları için, bu veri tabanlarının hatalı bilgi içerme oranları bir hayli yüksek.

Vinchain platformu; sistemdeki herkes tarafından kolayca erişilebilecek şeffaf, güvenli ve merkezsiz bir sistem sağlayarak, ikinci el araç piyasasındaki bütün bu sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Bu doğrultudaki amaçlarına hizmet edecek platformu geliştirmek ve kullanıcılarına yeni imkanlar sağlayabilmek için ICO düzenleyen Vinchain ekibi, ön satış etkinliğini başarıyla tamamladı. Ekip 1 Şubat 2018 tarihinde ICO’sunu başlatacak ve ICO 15 Nisan’a kadar sürecek. ETH, BTC, LTC ve DASH kullanarak katılabileceğiniz ICO’dan hemen sonra dağıtılacak tokenler, vakit kaybetmeden borsalarda işlem görmeye başlayacak. Üstelik ICO boyunca sunulacak çeşitli indirim fırsatları yatırımcıları bekliyor.

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER