X

Venezuela Kripto Parasının Petrol Desteğini Arttırıyor!

Petro'nun endeksli olduğu petrol varili sayısı 30 milyona çıkartılacak.
21:00
24 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Petro isimli ‘sözde’ kripto para birimi ile bütün dünyadan hızlı davranan Venezuela, söz konusu para biriminin çok fazla eleştiri almasına ve ülkenin kendi vatandaşları tarafından bile kullanılmamasına rağmen buna olan desteğini arttırmakta kararlı.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro tarafından yapılan son açıklamaya göre, Petro bundan sonra rezervlerdeki 30 milyon varil petrol ile desteklenecek ve fiyatı buna endeksli olacak. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ilk olarak Petro satışına başladığında ilgili kripto para biriminin 5 milyon varil petrol ile destekleneceği belirtilmişti. Reuters’in aktardığı habere göre, Maduro’nun destek miktarını arttırması aslında hiper enflasyon ve ekonomik yaptırımların bir sonucu.

Maduro devlet kanalında yaptığı açıklamada vatandaşlarına şu şekilde seslendi:

”Ham ve işlenmiş petrol acil ticarileştirme durumu için hazır bekletilmekte. Bunların hazır bekletilme sebebi ise Venezuela’nın kripto para varlığı Petro’nun desteklenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır.”

İçerik Rehberi

Petro Çıkmazı

Maduro, Petro’yu çoğunlukla kara para aklamak ve ABD yaptırımlarından kaçmak için kullandığı şeklinde hedef haline getirilse de,  hükümet tarafından yapılan açıklamada Petro’nun vatandaşlar tarafından kullanıldığı belirtilmişti. Venezuela hem vatandaşların bunu kendi istekleri ile kullandığını iddia etmekte, hem de vatandaşlarını pasaport harçları gibi ücretlerini Petro ile ödemeye, emeklileri maaşlarını Petro ile almaya zorunlu bırakmakta.

Bu da doğal olarak küresel çapta Petro’nun eleştirilmesine ve bunun gerçek bir kripto para birimi olmadığının, merkezi bir yapıya sahip olduğunun belirtilmesine sebep oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar