X


Uzun Vadeli Bitcoin (BTC) Yatırımcıları, Ellerindeki BTC’leri Satıyor!

Uzun vadeli yatırımcılar Bitcoin'den umudu kesti mi?
19:55
9 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzun süredir Bitcoin (BTC) yatırımı yapan kişilerin hareketlerini takip eden bir indikatör, olağandışı bir hareketlilik tespit etti. Neredeyse 2017 yılından beri ellerindeki BTC’leri satmayan büyük çaplı yatırımcıların yavaş yavaş bütün BTC’lerini satmaya başladıkları görülüyor.

Bitcoin Satanlar Uzun Vadeli Yatırımcılar mı?

“Bitcoin: Coin Days Destroyed isimli” Glassnod indikatörü,  uzun süre önce alınan BTC’lerin satış miktarı ve bu sürenin fazla olmasına göre artıyor. BTC alınan tarih daha eskiyse ve miktar daha fazlaysa indikatörün daha da hızlı yükseldiği biliniyor. Yakın zamanda ise bu indikatörün tam anlamıyla rekor kırdığı görülmekte.

Bitcoin fiyatı 26 Eylül tarihinde 10.754 dolar seviyelerindeydi. O tarihlerde “yok edilen BTC miktarı” ise sadece 8 milyon olarak görülüyor. Bundan bir ay sonra yani 26 Ekim tarihinde ise Bitcoin fiyatı 13.072 doları gördü. İndikatörde yok edilen BTC miktarının ise 18 milyona ulaştığı ortaya çıktı.

BTC Rekoru Öncesi Olağanüstü Hareketlilik

Bitcoin fiyatı tüm zamanların rekorunu kırmadan hemen önce yani 26 Kasım tarihinde ise satılan BTC miktarının 21 milyon olduğu ortaya çıktı. Bu miktar toplam satış değil, uzun vadeli yatırımcıların yaptıkları satış olarak biliniyor ve bu sebeple bir hayli önemli. Bitcoin fiyatı 17.106 dolar seviyelerindeyken indikatörün yaklaşık %162 artış elde etmesi ise büyük bir risk oluşturmakta.

Bitcoin fiyatının tüm zamanların rekorunu kırmasından sonra bir türlü 20.000 doların üstüne çıkamadığı ve volatil hareketler sergilediği biliniyor. Aslında tam olarak Glassnode’un aktardığı veriler ve yüklü BTC satışı yapan eski yatırımcılar bunun arkasındaki sebep olabilir. Uzun vadeli yatırımcıların tüm zamanların rekorundan sonra BTC satmaları ise oldukça beklenen bir gelişmeydi.

“Beklenen Bir Gelişme”

BitRiver CEO’su ve kurucusu Igor Runets konu hakkında yaptığı açıklamada uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının 3 yıllık HODL sürecinden sonra ellerindekileri fonları satmasının birden fazla sebebi olabileceğini belirtti. Runets’a göre bunun sebebi yeniden düşük fiyattan BTC almak, başka bir yatırım aracında değerlendirmek için satmak veya tamamen farklı bir şey olabilir.

2018 yılındaki ünlü Bitcoin fiyat çöküşünden beri söz konusu indikatörün bu kadar hızlı yükselmediği ifade edilmekte. Yine de bireysel yatırımcının ilgisi, Bitcoin fiyatını bu satış baskısına rağmen yükselişe yönlendirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar