Reklam

Bitcoin Yorum: Bitcoin Dolandırıcılığından Nasıl Uzak Durulur?

Bu yazıda okurlarımızın dikkat etmesi için en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini inceledik...
03:33
17 Haziran 2016
Okuma Süresi: 6 Dakika

Çoğu Bitcoin girişimi iyi niyetli bir şekilde kullanıcılarının hesaplarını veya fonlarını korumasına ve garanti altına almasına rağmen, Bitcoin ve kripto para dünyasında yer alan bir kısım girişimler tamamen dolandırıcılık üzerine kurulmuştur. Kullanıcıların internet üzerinde yer alan bu vahşi ortamda bilinçli olmaları çok önemlidir. Bitcoin yorumlarının da yer aldığı ve bitcoin sisteminin nasıl çalıştığı ve işleyişi konusunda bugüne kadar yazılmış en geniş kapsamlı Türkçe makaleye buradan göz atabilirsiniz.

Bitcoin Yorum

Öncelikle yazımıza bitcoin yorumlarımız ile başlayalım. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan Bitcoin ve kripto para sisteminde paranızın sahibi sadece sizsiniz ve üzerindeki kontrol de tamamen size ait. Bu kontrol bazen iyi bazen de kötü sonuçlar getirebiliyor. Kontrolün tamamen size ait olması demek tüm dış saldırılarla yüzleşeceğiniz anlamına geliyor. Örneğin bitcoin veya ripple cüzdanınıza bir saldırı olduğunda size yardım edecek ve kripto paranızı geri getirecek bir kurum veya şirket bulunmuyor. Bu durumun kötü yanı, eğer yeteri kadar bitcoin cüzdan güvenliğine önem veriyor ve  uzmanlar tarafından yapılan kripto paralardan örneğin güncel ripple yorum ve btc yorumlarını takip ediyorsanız pek endişe etmenize gerek yok. Güvenlikte önemli ve temel olan şey, şifrenizi ve bilgilerinizi paylaşmamanız ve bitcoin veya ripple gibi kripto para cüzdanının bulunduğu bilgisayarınıza veya cep telefonunuza bilmediğiniz ve güvenilir olmayan hiç bir şey indirmemenizdir.

Bitcoin Giriş

Bitcoin’e giriş yapmak için öncelikle sistemin çok iyi bilinmesi gerekir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce ilk olarak bitcoin nedir ne değildir iyice araştırmak ve bitcoin felsefesinin kendi kişisel özelliklerinize veya yatırımcı profilinize uygun olup olmadığını ortaya koymak gerekir. Çünkü geleneksel sistemlerden çok farklı bir konuma sahip olan bitcoin ve daha genel ifadeyle kripto para sektöründe temelde merkezsiz yapılar söz konusudur. Para transferleri, ödemeler, genel rutinler hep kendi kontrolünüzde ve aracısız gerçekleşmektedir. Bu bağlamda geleneksel yapılardan olan örneğin bankalar gibi işlemleriniz için arayacağınız, soru sorabileceğiniz bir makam veya merci bulunmamaktadır. Herhangi bir sorunda sistemle baş başa kalacağınız için kripto para sistemini ve felsefesini çok iyi anlamak başlangıç için verilebilecek en iyi tavsiyedir. Bilgi edindikten sonra bitcoin ve diğer tüm kripto paralarda alım-satım yapabilmek için dünyanın en büyük işlem hacmine sahip global kripto para borsası Binance‘ye kayıt olarak bu platformu güvenle kullanabilirsiniz.

Uzmanların Bitcoin (BTC) Yorumları 

Bitcoin hakkında hemen herkes konuşabiliyor. Özellikle kendine uzman diyenler her şeyi söyleyebiliyor, kimleri doğruyken çoğunluğu ise yanıltan yorumlar yapmakta. Özellikle sosyal medyada onbinlerce takipçisi olan, kim ve ne olduğu bilinmeyen sayısız hesap var. Bu hesaplarda kendine bitcoin veya kripto para uzmanı(!) diyen kişiler ve gruplara dikkat etmek gerekir. Çünkü kendi yorumunu tarafsızca ve dürüst bir şekilde paylaşıyor olarak görünen kişiler sizi yanlış bir yatırıma yönlendirip birikimlerinizin kolayca erimesine yol açabilir. Sizi yönlendiren kişi aslında arka kapılar arkasında belirli bir şirket veya grup ile anlaşmış ve bundan kazanç elde etmeye çalışıyor olabilir. Bu nedenle masum ve dürüst görünen paylaşımlarda bile şüpheci olmak ve bir adım atmadan önce kendi araştırmanızı yapmak çok önemli hale geliyor..

Bitcoin Dolandırıcılığı

Yazımızda okurlarımızın dikkat etmesi için en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini inceleme çalışacağız. Unutmayın, bazı insanların gözü sadece sizin cebinizdeki parada. Bunu almak için size gerçekleşmesi imkansız vaatlerde bulunarak gözünüzü boyuyorlar. Kendinizi bu dolandırıcılardan koruyun.. Peki Bitcoin dolandırıcılık şekilleri nelerdir? Bitcoin dolandırıcılık faaliyetlerine bir bakalım..

Ponzi Şemaları

Bu zamana kadar ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının çoğu ponzi şeması altında yürütülen faaliyetlerden oluşuyor. Bu tür faaliyetlerde ön planda göz boyamak için hangi sistem getirilirse getirilsin arka planda mutlaka ref’li sisteme dayalı bir planlama yapılmıştır. Genellikle ilk giren kullanıcıların yeni müşteri getirdikçe gelirleri artar, sonradan girenler ise dolandırıldıklarının farkında olmadan bir hayali satın alır.

Ekseriyetle, az bir miktar bir parayla sisteme giriş ile birlikte yüksek gelir tabloları müşteriye sunulur. Müşteri yüksek kar beklentisiyle kendi ref’i ile daha fazla kişiyi çekmek için farkında olmadan dolandırıcılık reklamı yapar. Sonunda ise, sistem içinde yer alan kullanıcıların çok azı kar ederken, diğerleri hüsranla ellerindeki varlığı kaybeder. Bazı durumlarda ise ponzi girişimi ponzi olduğunu gizlemez, açıkça bu işi yaptıklarını ve yüksek kar marjları sunduklarını deklare ederler; fakat yine de hepsinin sonu sisteme giren kullanıcıların %90’ı için hüsranla biter. Ponzi girişimine dahil olmak zar atmaya benzer, bu sebeple uzak durulmalıdır.

Sahte Bulut Madencilik

Bu konu yine yaygın kullanılan dolandırıcılık faaliyetleri kapsamındadır. Bir bulut madencilik girişimi elinde hiç bir madencilik ekipmanı olmadan madencilik yaptığını duyurarak, müşteri çekmeye çalışır. Bu tür sistemlerde yine yüksek kar oranları sunulur ve kullanıcı aldatılmaya çalışılır. Şirket olmayan bir veri merkezi ve olmayan cihazlarla işlemci gücü satar veya kiralar, elinde sonsuz sayıda madencilik ekipmanı varmışcasına sürekli satar; fakat sonunda yine ponzi faaliyetlerinde olduğu gibi sistem çöker ve büyük çoğunluğun yatırımı ortadan kaybolur. Kullanıcı gerçek madencilik yapan şirketlerle sahtelerini ayırmalıdır ve farkına varmalıdır. Ayrıntılı inceleme için sitemizde yayınlanan bulut madencilikle ilgili bu makaleye göz atabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdan Uygulamaları

Her kripto para kullanıcısı fonlarını güvenli bir şekilde depolamak, saklamak ve yeri geldiğinde kolayca kullanmak ister. Bu istek zaten kriptoların çıkış amacının başında gelir; kolay, basit ve güvenli kullanım. Son zamanlarda ortaya çıkan dolandırıcılık faaliyetleri arasında güvenilir olmayan Bitcoin cüzdan uygulamaları ve siteleri yer almaktadır. Güvenli saklama koşullarında ücretsiz bir şekilde kullanıcı fonlarını depolayacağını söyleyen bazı şirketlerin fonlarla birlikte ortadan kaybolduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu tür bir uygulamayı kullanmak için iyi araştırma yapılması gerekir, ayrıntılı inceleme için Bitcoin dünyasında dolandırıcılıktan nasıl uzak dururum adlı makaleye göz atılabilir. Şartlar ne olursa olsun yine de kripto paraları saklamanın en güvenilir yöntemi kendi bilgisayarınıza kuracağınız temel Bitcoin cüzdanı programıdır ve tüm sorumluluk kendinize aittir.

Kripto Para Borsaları

Özellikle 2014 yılında olağan dışı bir şekilde çok sayıda Bitcoin ve altcoin takas sitesi hack’lendiğini duyurarak kullanıcı fonlarıyla birlikte kepenklerini kapattı. Siteler saldırılarla birlikte cold storage’de saklanan kriptoları çaldırmış olsalar veya böyle bir yalan uydurup yatırımcı fonlarını kendileri çalmış olsalar da her iki durumda da kullanıcı yatırımını kaybeder. Bu nedenle yatırım yapılan kripto para borsası iyi seçilmelidir. Önünüze gelecek her siteye para gönderip al sat yapmak güvenli değildir. Detaylı araştırmak ve ince eleyip sık dokumak gerekir.

Phising (Oltalama)

Bu tür bir dolandırıcılık olayı belki de bilinmeden ve farkında olmadan yapılan, tuzağa düşmesi son derece kolay olan bir sahtekarlıktır. Dolandırıcılar kripto para platformları veya online oyun siteleri gibi çok kullanılan ve içerisinde kullanıcı fonlarının bulunduğu sitelerin benzerlerini üretirler. Hatta URL’leri bile neredeyse aynıdır, eğer kullanıcı farkında olmadan bu siteye kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparsa, tüm bilgiler dolandırıcının eline geçer ve bir anda gerçek sitedeki hesabınızda yer alan fonlar ortadan kaybolabilir. Phising sitelere dikkat etmek gerekir. Konuyla ilgili önlem almak için önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Yavuz
  4 sene önce

  Arkadaşlar aylık 30 USD getiri vaadi ile bitclup network üyesi oldum 4500 USD para yatırdım ama aylık gelir 5 USD ve sürekli azalıyor bizi gelirin her ay artacağını söyleyerek oyaliyorlar ama her ay azalıyor biz 2 arkadaş yandık siz yapmayın

  56
  • birol türen
   3 sene önce

   Yavuz bey çok haklısınız bitclub a kayıt olacagınıza oraya yaıracagınız kadar btc alın atın bri kenara sonunda daha karlı olursunuz ben 36000 tl lik yatırım yaptım 18 000 tl zor aldım geri ancak bu sisitem bri sadet zinziri sistemid olup ne kadar adam akndırısanız o kadfar paar kazanırsınız ki ozman hakketten çok karlı ama üretimden hiç bri sey beklemeyin

   30
  • Engin
   4 sene önce

   Yavuz bey selamlar;

   Yatırmış olduğunuz rakam itibariyle bakılırsa aylık ortalama 60 usd civarında bir üretiminizin olması gerekir aslında;tabiki de sizeher bir katılım payınız adına böyle bir garanti verdilerse onu bilemiyorum tabikide…
   Üretim yaptığınıza göre bol kazançlar dilerim.

   45
   • Mustafa
    4 sene önce

    Criptogold firmasi inanmayin aylik getirisi soylenenin ceyregi kadar bile etmiyor ve hic bir sekilde attiniz mesajlara cevap verilmiyor sikayetlerle ilgilenirmiyor kesinlikle katilmayin katilan arkadaslara simdiden gecmis olsun parasini kurtarmak isteyenler tüketici haklarına baş vurun onlar sizin adiniza avukat tutup ilgileniyorlar

    37
 • Fuat
  4 sene önce

  Kriptokatilim.com tam bir dolandırıcı… Ne yapılmalı bunlar için..

  45
 • İLKER
  4 sene önce

  Arkadaşlar Yeni Zellanda Coin firması var,Adı Cryptopıa.Bu site ile asla ama sala çalışmayın.Bu … çocukları resmen hırsız.Sitelerinde işlem ticaret yapanların coinlerini çalıyorlar.Benimde yaklaşık 25000tl.civarında BTC’mi çaldılar.Bir çok insan şikayetçi.Kendi Facebook sayfaları var orada bile hırsızlık şikayetleri dolu.Adamlar resmen insanları soyuyorlar.Hele bu çaldıkları para limit miktarına dayanmış hesapta 50000 tl.vardı limite takılmasa hepsini götüreceklermiş.Destek bölümlerine yazdık ne ilgilenene var ne de çözen.Kısaca gitti para haram zıkkım olsun.Ben yandım bari sizler yanmayın.

  43
 • Ugur
  4 sene önce

  Musadeniz ile burada bir kampanya baslatmak istiyorum ve bilgilendirmek istiyorum
  Türkiye borsasi BTC türkü sakın kullanmayin
  1-) diger borsalara göre fiyati düşük
  2-)acik emirlik girmene ragmen fiyat girilen emirlige ulasmasina ragmen satis gerceklesstirmiyor
  Ve ustune hata sizden gibi gostermeye calisiliyor
  3-)komisyonlari adaletsiz
  4-)alt yapilari cok kötü surekli hata verip duruyor bunu kendi telefonumdan bilgisayardan tabletten baska baska telefonlar ile cihazlar ile denedim
  Paranizi yatirmayin BTC Turke sinir krizi gecirirsiniz bunu heryerde paylasacam sizde paylasin ricam bilgilendirmis olalim birbirimizi iyi gunler

  51
  • Yigit Demirel
   Yigit Demirel
   4 sene önce

   Uğur bey, fiyatı borsa değil kullanıcı belirliyor. Dolayısıyla 1. seçenekteki düşünceniz hatalı..
   2. seçenekteki durumu ispatlamanız gerek.
   3. Türkiyedeki tüm borsaların komisyonları adaletsiz bence 🙂
   4. Altyapı olarak şahsımca Türkiye’nin en profesyonellerinden biri.

   54
 • serkan
  4 sene önce

  bunlardan biri VİTROCOİN kesinlikle aa çok iyi yükseliyo diye aldanıp yatırım yapmayın bu oç bir dolandırıcı ve hala haklarında işlem yapan biri çıkmadı siteleri hala açık

  61