X

Usta Analist Ethereum (ETH)’da 5 Haneli Hedefini Yineledi! ETH Hedefi İçin Bu Tarihe Dikkat!

Tanınmış analiste göre Ethereum 5 haneli hedefine yaklaşıyor.
15:33
29 Ağustos 2021

Tyler Swope son piyasa geri çekilmesiyle birlikte güçlü kalan Ethereum’un 10.000 dolarlık hedefine ulaşabileceğini düşünüyor. Bu fiyatın yakın gelecekte gerçek olacağını savunan Swope, bazı önemli sinyallere dikkat çekiyor. Peki Tyler Swope neye dayanarak böyle bir yükseliş bekliyor, bu sinyaller neler?

Ethereum (ETH) 10.000 Dolar Olacak Mı?

Bir yıldan kısa süre önce Vitalik Buterin bir blog yazısı yayınlamış ve Ethereum ağı için yeni yol haritasını duyurmuştu. Orta ve uzun vadeli stratejide ilk adımlar atılıyor. Ethereum ölçeklendirme stratejisi olarak radikal adımlar atıyor ve atacak.

“Blog yazısında anlatılmak istenen şeyi basitleştirmemiz gerekirse şunları söyleyebiliriz. Ana zincir yani layer1 artık bir akıllı sözleşme zinciri değil. Artık uzlaştırma ve ölçeklendirme için çalışan bir zincir olacak. Akıllı sözleşmeler ve dApp’ler toplamalar (Arbitrum Rollup) üzerine inşa edilecek ve Ethereum sadece işlemlerini halledecek”.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Elbette bu durum ağın kullanılabilirliğini artıracak. SOL ve diğer rakiplerin bir nebze güç kaybetmesi bile mümkün olabilir.

Arbitrum Rollup (Arbitrum Toplaması)

Analistinde bahsettiği gibi Arbitrum kısa süre içinde çıkıyor. Geliştiriciler ve dApp’ler bu katman üzerinde inşa edilecek. Optimism Rollup yerine gelecek olan Arbitrum çok daha geniş kapsamlı çalışacak.

Arbitrum Rollup, Ethereum ağı üzerinde çalışan bir sözleşmeyle kontrol ediliyor. Ancak zincir dışı çalışıyor. Bir dApp geliştiricisi Arbitrum Sanal Makinesi (VM) sayesinde uygulamalarını çalıştırabilir. Aslında aktif bir Arbitrum Rollup bulunuyor. Gelecek güncellemeyle birlikte bu sistemin iyileştirilmesi umuluyor.

Ancak Tyler Swope bu gelişmeyi ciddi bir avantaj olarak görse de bazı riskler bulunuyor. Örneğin VM‘yi kullanan bir geliştirici hiçbir istismarda bulunmasa da hatalarla karşılaşabilir. Böyle bir durumda Alice üzerinden ağ teyide gidecektir. Gerçek değerlere bağlı olan Alice bu geliştiricinin zararına kararlar alabilir. Bu tam tarzı şekilde istismara yönelen bir kullanıcı tarafından da haksız kazanç için kullanılabilir. Alice son onaylayan olacağı için hatalı işlemleri mecburi olarak onaylaması gerekebilir. Bu konuda yayınlanmış teknik inceleme makalelerinde detaylı risklerden bahsedilmektedir.

Saldırganlar tarafından istismar edilebilecek bu güvensiz kesinliğin ilerleyen aylarda daha net tartışılması mümkün görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar