X


Üst Düzey ABD’li Regülatörler, Stablecoinler İçin “Acil Düzenleme” Çağrısı Yaptı!

Üst düzey ABD regülatörleri acil regülasyon çağrısı yaptı ve Kongre'nin konuya ilişkin harekete geçmemesi durumunda, harekete geçebileceklerini ifade etti.
23:42
1 Kasım 2021

Bir grup ABD regülatörü, değeri dolara sabit kripto paraların acilen düzenlenmesi gerektiğini ve piyasaya stablecoin süren şirketlere banka tarzı düzenlemeler getirilmesi gerektiğini söyledi.

Stablecoin İhraççılarına Banka Usülü Düzenlemeler

Bir raporda, Hazine sekreteri ve tüm önemli ABD mali düzenleyicilerinin başkanlarından oluşan “Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu”, piyasaya stablecoin süren şirketlerin, müşterilerine tasarruf hesapları sunan bankalarla eşit olarak “sigortalı mevduat kurumları” haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Raporda, stablecoinlerin hızlı büyümesinin çalışmanın aciliyetini arttırdığı ve harekete geçmemenin kullanıcılar için daha büyük bir risk oluşturduğu söylendiği yazıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Diğer teklifler arasında, cüzdan sağlayıcılarının federal gözetiminin arttırılması ve stablecoin ihraççılarının ticari kuruluşlarla olan bağlantılarını sınırlamasını gerektirmesi yer alıyor.

Üst Düzey Yetkili: Harekete Geçmeye Hazırız

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, Kongre’nin acilen harekete geçmemesi halinde grubun doğrudan harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Bu, uygun kurumun kendileriyle ilgili risk yönetimi standartlarını oluşturmasına izin verecek belirli stabilcoin faaliyetlerinin bir Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından atanmasını içerebilir.

Başkanın Çalışma Grubu daha önce stabilcoinleri finansal istikrar ve hatta ulusal güvenlik için potansiyel bir tehdit olarak tanımlamıştı. Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli düzenleyiciler, potansiyel yasadışı kullanımları, zayıf gözetimleri ve başta dolar olmak üzere sabit para varlıklarıyla bire bir desteklenmek üzere tasarlanmış tokenler üzerindeki zayıf şeffaflık örnekleriyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, dolaşımdaki bu stablecoinlerin sayısı arttıkça bu varlıkları kontrol etmeye çalışıyor. İngiltere’de, İngiltere Merkez Bankası Haziran ayında stablecoin’lerin “zor sorularla” karşı karşıya kalması gerektiği konusunda uyarıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar