Ünlü Kripto Para Borsası Yetkilisinden Düzenleyici Yorumu: “Nefret Ediyorum!”

Dünyaca ünlü kripto para borsasının Baş Hukuk Sorumlusu düzenleyicilere yönelik açıklamalarında çarpıcı ifadeler kullandı.
23:35
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Popüler kripto para borsası Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, yakın zamanda kripto para fenomeni Laura Shin tarafından sunulan Unchained Podcast’in bir bölümünde yeni bir röportaj verdi.

Kripto Paralarda Düzenleyici Etkisi!

Polygon Labs’ın Baş Politika Sorumlusu Rebecca Retig’in de yer aldığı podcast, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut düzenleyici ortam ve ABD düzenleyicileri tarafından başlatılan yaptırım eylemleri gibi çeşitli konulara değindi. Paul Grewal’a göre, Paxos ve Kraken gibi birden fazla kripto para şirketinin yaptırım eylemlerine maruz kaldığını gören son düzenleyici baskı, 2022 boyunca kripto piyasalarında skandallar ve iflaslar dizisiyle birlikte uzun süreli piyasa gerilemesinin sonucuydu.

SEC’in Kraken ile Amerika Birleşik Devletleri’nde staking programının kapatıldığı 30 milyon dolarlık anlaşmasının sonuçları hakkında konuşan Coinbase yöneticisi, anlaşmanın bağlayıcı bir emsal etkisi olmadığını ve esasen bir mahkemede hiçbir şeyin kanıtlanmadığını belirtti. Uzman isme göre anlaşma SEC’in, Kraken’in staking programına karşı yaptırım eylemini başlatmak için kullandığı yasa hakkında çok az fikir oluşturdu. Kraken’in staking ürünlerinin Coinbase dahil diğer platformların sunduğu staking özelliklerinden çok farklı olduğunu da yineledi.

Coinbase Ürünleri!

Bununla birlikte tanınan isim Coinbase’in staking ürünleri söz konusu olduğunda, varlıklara kimin sahip olduğuna dair hiçbir soru olmadığını ve stake edilen varlıkların mülkiyetinin her zaman müşteride kaldığını belirtti. Ayrıca Coinbase’deki staking ödülleri, platformun herhangi bir takdir yetkisi olmaksızın ağ tarafından belirlendi. Öte yandan Paul Grewal, konuyu mevcut konumda ABD’ye dönmesi için teşvik eden endüstrisine benzeterek, SEC’in eylemlerinin ABD’nin Ulusal Güvenliği üzerindeki etkilerine de dikkat çekti. Paul Grewal açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Aslen ya da büyük ölçüde burada Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen yeniliklerin açık denizlere itildiğini ve ülkenin 30 yıl içinde muazzam bir sicili olan bu sektörü geri çekmeye çalışmak için daha fazla para harcamasını görmekten nefret ediyorum.

Polygon Chief Policy, Paul Grewal ile aynı fikirde, yasa koyucular ve düzenleyiciler Blockchain teknolojisini inovasyon açısından ciddiye almazsa, bunun ülkenin ulusal güvenliğini bir dereceye kadar tehlikeye atabileceğini de sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar