Reklam

Ünlü İş Adamı Bill Gates Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Bill Gates, kripto para birimlerinin veya kopyalanması mümkün olmayan tokenlerin (NFT) hayranı olmadığını pek çok kere vurguladı.
20:00
15 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Salı günü iklim değişikliğiyle ilgili bir TechCrunch toplantısında konuşan milyarder Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, her gün yatırımcı sayısı arttığı için kripto paraları “daha büyük aptal teorisine dayanan” bir şey olarak nitelendirdi. Onlar için, alıcısı çok olduğundan daha fazla ödeme yapılabileceğini de vurguladı.

NFT’ler Hakkında Ne Düşünüyor?

Gates, çok abartılan Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonuna atıfta bulunarak, “maymunların pahalı dijital görüntülerinin” “dünyayı son derece iyileştireceğini” söyleyerek şaka yaptı.

NFT’ler, kopyalanamayan cve değiştirilemeyen tokenlerdir. Genellikle sanat veya spor koleksiyonları gibi dijital varlıkların sahipliğini kanıtlamanın bir yolu olarak lanse edilirler. Ancak eleştirmenler, kripto para birimlerinin güce aç doğası göz önüne alındığında, onları aşırı abartılmış ve çevreye potansiyel olarak zararlı olarak görüyorlar. Birçok NFT, ikinci en büyük token olan ethereum’un arkasındaki ağ üzerine kurulu durumda bulunuyor.

Kripto Paralar Hakkında Düşüncesi

Gates, kripto hakkında şunu söyledi;

 “Ben buna dahil değilim. Bunların hiçbirinde uzun ya da kısa süreli yatırımcı olarak bulunmuyorum.”

Kripto para birimleri, bir kripto kredi şirketi olan Celsius’un tüm hesap çekimlerini durdurmasının ardından bu hafta keskin bir düşüş yaşadı. Bu fiyasko, Celsius için yaklaşan bir iflas olayının korkularını ve kripto pazarının diğer kısımları için olası zincirleme etkileri körükledi. Celsius kendi adına, toplulukları için günün her saati çalıştıklarını söylüyor.

Hırpalanmış kripto dünyası, 1 dolar değerinde olması gereken sözde bir “stablecoin” olan UST ve onun kardeş tokeni Luna’nın çöküşünün ardından zaten yaralarını sarmaya çalışıyordu. Her iki kripto para da zirvelerinde toplam 60 milyar dolar değerindeydi.

Bitcoin, son 24 saatte %7 düşüşle Çarşamba günü 21.107 dolardan işlem görüyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi, 2022’nin başından bu yana değerinin yarısından fazlasını kaybetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar