reklamı kapat

Ubcoin Market Samsung İle Birlikte Çalışacak

10 Mayıs 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Ubcoin Market kullanıcıların gündelik mallarını kripto para karşılığında satmasına olanak tanıyan bir blockchain ekosistemi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Platformun geçtiğimiz günlerde başlatılan token satışının temmuz ayının ortasına kadar devam etmesi planlanıyor. Ayrıca Ubcoin Market on farklı ülkede Samsung marka akıllı telefonlara entegre edilen mobil ödeme uygulaması Ubank’in bir parçası haline getirilecek.

Kullanıcılarına 2009 yılından beri küresel bazda hizmet veren bir mobil ödeme platformu olarak tanımlayabileceğimiz Ubank ile dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Samsung arasındaki işbirliğinin temelleri çok eskilere dayanıyor. Beraber birçok başarılı projeye imza atan bu ikilinin göze çarpan ilk uygulamalarının Navifon isimli yenilikçi bir navigasyon sistemi olduğu biliniyor. Yandex ve Google gibi dev isimlerin 2D haritalarla yetindiği yıllarda Navifon kullanıcılarına 3D destekli harita hizmeti veriyordu. Navifon 2007 yılından itibaren 1 milyondan fazla Samsung cihazına entegre edildi.

İki dev firmanın ortaklığı kapsamında geliştirilen ikinci ürün ise uTalk uygulaması. uTalk bütün sosyal medya platformlarından ve mesajlaşma uygulamalarından faydalanarak kullanıcılarına iletişim kurma imkanı veren küresel bir uygulama şeklinde tanımlanabilir. Ayrıca uTalk’un Samsung cihazlarına seviye atlatarak onları adeta birer akıllı telefon haline getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Uygulama 2010 yılından itibaren 20 milyondan fazla Samsung cihazında önceden yüklü bir biçimde sunuldu.

Sektörde büyük başarıya ulaşan Navifon ve uTalk uygulamalarının arkasındaki ekip finansal teknoloji alanına odaklanma kararı aldı ve bunun sonucunda Ubank geliştirildi. Ubank uygulaması kullanıcılarına para transferi, eşya satın alma ve banka kartlarıyla yapabilecekleri bütün finansal işlemleri gerçekleştirebilme olanağını sunuyor. 2013 yılında Runa Capital adındaki bir sermaye fonundan 8 milyon dolarlık yatırım alan Ubank Rusya bölgesindeki bütün Samsung cihazlarına önceden yüklendi.

Ubank’in başarısının kolay elde edilmediğini ifade etmek gerekiyor. Cep telefonu sektörünün en eski oyuncularından Samsung ile çalışmak çoğu firmanın hayalini süsler. Ubank sahip olduğu belirleyici özellikler sayesinde bu hayale ulaşmayı başardı. Ubank kullanıcılarına kendi bankacılık hizmetlerini sunmak yerine, onların bütün kartlarını bir çatı altında topluyor. Böylece Ubank ile çalışmayı tercih eden Samsung bütün kullanıcılarına hitap eden bir tercih yapmış oluyor.

Ubank’ın 2.5 milyon aktif kullanıcısı platformun popülaritesini ve Doğu Avrupa’daki hakimiyetini ispatlar nitelikte. İleri sürülen çözüm yolu kullanıcıların mevcut ihtiyaçlarını karşıladığında başarının kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Rusya’da ve diğer çoğu ülkede bir kullanıcının ortalama 3 ya da 4 farklı banka kartı bulunuyor. Bu nedenle kullanıcılar bütün kartlarının bakiyelerini tek başına kontrol edebilecek ve bu kartlarla işlem gerçekleştirebilecek bir platforma ihtiyaç duyuyor. Ubank’ın şimdiye dek Samsung kullanıcılarından aldığı geri bildirimlerin neredeyse tamamı olumlu. Öte yandan satın aldıkları cihazlara önceden yükleme yapılmasına karşı çıkan kullanıcıların azımsanamayacak bir oranda olduğunu da belirtmeliyiz.

Kullanıcılarına sunduğu hizmetleri daha da geliştirmek isteyen Ubank ekibi bir blockchain platformu geliştirmeye karar verdi. Uluslararası ödemelere yönelmeyi düşünen Ubank gibi platformların geleneksel finansal sistemlerden daha fazlasına ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Ekip bu doğrultuda Ubcoin Market adını verdiği blockchain platformunu geliştirdi.

Ubcoin Market için geçtiğimiz nisan ayında token satışını başlatan ekip eBay’e benzer bir işlem platformu geliştirmeyi hedefliyor. Bahsi geçen platform geleneksel dünya ile kripto dünyası arasında bir köprü oluşturacak. Örneğin kripto parası bulunmayan bir kullanıcı ile kripto paraya sahip bir kullanıcı Ubcoin Market üzerinden sağlanan “sanal” paralar sayesinde rahatlıkla alışveriş yapabilecek. Platformun token satışı devam ediyor ve satışa bu dönemde katılan yatırımcılara %20 indirim fırsatı sunuluyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.