Twitter Kurucusu Tartışmanın Fitilini Ateşledi: Merge Sonrası Ethereum vs Bitcoin

Popüler sosyal medya platformu Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, Merge sonrası Ethereum ve Bitcoin tartışmasında tarafını seçti.
15:30
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Popüler sosyal medya platformu Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, yıllardır devam eden ve Merge sonrası hararetlenen Bitcoin mi Ethereum mu tartışmasında tarafını seçti. Zaten güçlü bir Bitcoin destekçisi olduğu bilinen Dorsey, beklendiği gibi Ethereum Merge’yi sorgulayarak en büyük kripto paradan yana olduğunu gösterdi. Ünlü ismin bu çıkışıyla Twitter’da Ethereum Merge sonrasına dönük tartışmalarının fitili ateşlenmiş oldu.

Proof of Work vs Proof of Stake

Twitter kurucusu Jack Dorsey, kişisel Twitter hesabından bir diğer popüler Bitcoin maksimalisti Scott Sullivan’ın kişisel blog sayfasında yayımladığı yazısını paylaştı. Sullivan’ın blog yazısının ilk satırında Ethereum’dan “shitcoin” olarak söz ettiği, Bitcoin destekçilerinin kaçınılmaz bir savaş için hazırlanmalarını istediği görülüyor. Sullivan, Ethereum Merge’nin ardından Bitcoin ve Ethereum arasında bir anlatı savaşı yaşanacağı görüşünde. Ona göre, Bitcoin destekçileri böyle bir savaşa girilmesi durumda güçlü bir karşılık vermek için hazır olmalılar. Öte yandan Dorsey’in Sullivan’ın Ağustos’un sonunda yayımladığı blog yazısını bugün TSİ 09.42’de başarıyla gerçekleşen Merge’den birkaç saat önce paylaşması Ethereum’a ve uzun zamandır beklenen Merge güncellemesi hakkında ne düşündüğünü gösteriyor.

Ethereum Merge ile ikinci en büyük Blockchain’in fikir birliği algoritması Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçti. Bitcoin Blockchain’inde kullanılan Proof of Work mekanizması bir süredir yüksek enerji tüketiminden dolayı eleştirilerin hedefinde. Öyle ki Beyaz Saray, yayımladığı yakın tarihli bir raporda, yüksek enerji tüketiminden dolayı Proof of Work‘ün yasaklanması gerektiği görüşünde. Proof of Stake mekanizmasına geçişle birlikte Ethereum Blockchain’inin enerji tüketimi yüzde 99 oranında düştü.

Dorsey ve Sullivan’ın Proof of Stake mekanizmasının problemli olduğuna inanıyor olmaları Merge‘nin hiçbir anlam ifade etmediğini savunmalarını sağlıyor. Sullivan, Proof of Stake’ın olumsuz teşvikler ilkesine dayandığı görüşünde. Proof of Stake, dürüst olmayan davranışta bulunmaları durumunda doğrulayıcılardan alınan fonları kesmesiyle oldukça acımasız.  Sullivan’a göre Proof of Stake, izinli, öznel gerçeğe dayanan kuralsız bir sistem. Ayrıca, Proof of Stake’te para güç demek ve bu durum merkeziyetsizliği tehdit ediyor. Sullivan ve Dorsey, OFAC’ın Tornado Cash’i yasaklayarak yaptırım listesine almasını da buna örnek olarak gösteriyor. Öte yandan ikili, Proof of Work mekanizmasının Proof of Stake’teki sorunların çözülmesi konusunda cevap niteliğinde olduğuna inanıyor. Dorsey, Proof of Work’ün tek doğru sistem olduğu konusunda ısrarcı.

The Merge’nin Ardından Ethereum ve Bitcoin

En büyük kripto para Bitcoin‘in piyasalar üzerindeki hakimiyeti, son ayların en düşük seviyesinde. Ethereum destekçileri, Merge’nin ardından ETH’nin BTC’nin piyasalar üzerindeki hakimiyetini yıkacağına inanıyor.

Dorsey, her ne kadar açık bir şekilde Bitcoin‘i desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini gösterse de iki dev kripto paranın arasında büyük bir güç kapma savaşının yaşanacağını kabul ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar