reklamı kapat

Türkiye Piyasasına Giriş Yapan EXMO’nun CEO’suyla Özel Röportaj

10:00
19 Eylül 2018
  • Coin TürkCoin Türk

EXMO kripto para borsası geçtiğimiz günlerde Türkiye piyasasına giriş yaptığını iftiharla duyurdu. Platformun CEO’su Sergey Zhdanov ile konu hakkında özel bir röportaj gerçekleştirdik ve kendisine EXMO’nun Türk kullanıcılara hangi avantajları getirdiğini sorduk. Keyifli okumalar dileriz.

Eğer ticaret savaşlarının etkilerini dengede tutmak mümkün olmazsa BTC yatırımcılar için muhteşem bir sığınağa dönüşebilir ve zayıf ya da yükselişte olan diğer itibari para birimleri karşısında doların değerinden daha fazla yükseliş gösterebilir.

EXMO kripto para platformu Türkiye piyasasına giriş yapıyor

EXMO hakkında: Batı Avrupa’daki bir numaralı borsa EXMO işlem hacmi ve likidite bakımından dünyadaki en büyük küresel platformlardan birisi olarak biliniyor. Platform 2013 yılında Londra, Kiev, Barcelona ve Moskova merkezli olarak kuruldu. Borsa platformu kapsamında 1.5 milyon kullanıcı, yaklaşık 50.000 aktif üye, 315 bin günlük ziyaretçi, 76 farklı işlem çifti, 6 adet itibari para birimi (TRY, USD, EUR, RUB, PLN, UAH) yer alıyor. Borsanın ortalama günlük işlem hacmi ise 50 milyon dolar civarında seyrediyor.

Sergey, EXMO‘nun Türkiye piyasasına girdiğini duyduk. Neden Türkiye’yi tercih ettiniz?

Bu piyasada yer almayı belirli bir süredir planlıyorduk. Türkiye gerçekten cezbedici bir piyasaya sahip. Üstelik  bu piyasada halihazırda faaliyet veren borsalar bizim kullanıcılara sunduğumuz avantajların yarısını dahi sağlayamıyor.

Bu avantajları örneklendirebilir misiniz?

Kripto para dünyasına adımını yeni atmış, tabiri caizse çaylak kullanıcıların dahi rahatça kripto para işlemi yapabilmesine imkan veren kullanıcı dostu bir kripto para platformuna sahibiz. Borsamızdaki onaylama süreci yalnızca özel durumlarda 24 saat sürüyor. (Ayrıca platformda işlem yapabilmek için doğrulama yapılmasına gerek yok.) Üstelik müşteri hizmetleri bölümüne yöneltilen sorular genellikle 15 dakika içerisinde yanıtlanıyor.

Platformda Türk lirası (TRY) da dahil olmak üzere 6 adet itibari para birimi kullanıcıların hizmetine sunuluyor. USD, EUR, RUB, PLN ve UAH platformdaki diğer itibari paralar. Çeşitli alanlara ya da para birimlerine olanak veren birçok ödeme sistemi platform tarafından destekleniyor. Dünyanın tanıdığı MoneyPolo adlı ödeme sisteminden başlayarak SEPA, Visa/Mastercard, Skrill, AdvCash, Neteller, Wire Transfer, Perfect Money, Payeer ve Rapid Transfer gibi birçok altyapı borsayla uyumluluk gösteriyor. Bu ödeme sistemlerinden platformun desteklediği daha yerel olanları da bulunuyor. Bunlar Qiwi ve Yandex.Money. Kripto para borsasında gerçekleştirilen işlemlerden alınan komisyon ücretleri %0,06 oranından başlıyor ve bu oran ödeme sistemine, para yatırma ya da çekme durumlarına ve mevcut kapasiteye göre değişiklik gösteriyor.

Bunların yanı sıra bir kod sistemine de sahibiz. EXMO bu sistem sayesinde borsa içerisindeki kullanıcı hesapları arasında fon transferi yapılabilmesine imkan veren özel bir kod üretebiliyor. Bu yöntemden faydalanarak beş dakika gibi kısa bir süre içerisinde fon gönderebilirsiniz.

Peki platformunuzun web sayfası Türkçeye tercüme edildi mi?

Evet, web sayfamızın Türkçe versiyonu mevcut. Ayrıca TRY, EUR, USD, RUB, PLN, UAH işlem çiftleri ve en iyi beş kripto para ile oluşturulmuş işlem çiftlerinden faydalanabilirsiniz. Platformda 24 adet kripto para da bulunuyor.

Daha genel bir soruyla bitirelim. İçerisinde bulunduğumuz an kripto para satın almak için iyi bir zaman mı?

Türk lirasının BTC’den daha dalgalı bir yapıya sahip olabileceğine bugünlerde hepimiz şahit oluyoruz. Şuna şiddetle inanıyorum ki ekonomik savaşlar konusunda bir denge sağlanamazsa BTC yatırımcılar için iyi bir sığınak haline dönüşebilir. Üstelik Bitcoin güçsüz itibari paralar karşısında dolardan daha iyi yükselişler gösterebilir. Gördüğüm kadarıyla ticaret savaşları asla sona ermeyecek. O halde ben geleneksel emtialar yerine Bitcoin’i tercih ediyorum.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.