reklamı kapat
  • BTC  :  33.883,87 ₺
  • ETH  :  2.082,24 ₺
  • BCH  :  3.949,36 ₺
  • XRP  :  2,56 ₺
  • BTC 33.883,87
  • ETH 2.082,24
  • BCH 3.949,36

Türkiye’nin Yeni Elektronik Para Takas Platformu: Koinex.net

3 Mart 2016
  • Coin TürkCoin Türk

Dünyada kripto para yatırımları hızla devam ederken Türkiye’de ufak çaplı da olsa kıpırdanmalar yaşanmaya başladı.

Uluslararası anlamda Bitcoin ve Blockchain ekosistemine yapılan yatırımlar 1 milyar doları geçti ve her geçen gün bu rakam yeni projelerle artmaya devam ediyor. Türkiye’de şimdilik kısır bir döngü olsa da ortaya çıkan yeni girişimler umut vaat edici. Bu bağlamda Türkiye’de yeni hizmet vermeye başlayan Koinex‘i inceleyeceğiz.

Koinex, bir kripto para borsasından çok elektronik para takas platformu olarak ön plana çıkıyor. İçeriğinde bulunan farklı dijital para birimlerinin birbirleri arasında takas işlemleri yapılabiliyor. İşlem yapılabilen para birimleri şu şekilde: Bitcoin, Litecoin, BTC-e Code USD, OKPAY USD ve Perfect Money USD.

Ayrıca Türkiye içindeki tüm bankalardan para yatırarak veya Visa/Mastercard kullanılarak BTC ve LTC ya da site portföyündeki diğer dijital para birimleri satın alınabilir.

Koinex platformunun Türkiye’de Türkçe olarak hizmet veren ve kredi kartı ile Bitcoin ve Litecoin alınabilen şu anda tek girişim olduğunun altını çizmekte yarar var. Sistem şu anda yarı otomatik olarak çalışıyor; fakat siteye olan ilgi arttığında kredi kartı ve elektronik paralar arasındaki takas işlemlerinin tamamen otomatik hale getirileceği platform yöneticileri tarafından ifade ediliyor.

koinex

Komisyon oranları ise %3 – %7 arasında değişmekte; fakat ilerleyen günlerde yine gösterilen ilgiyle paralel olarak bu oranların düşünülmesi planlanıyor. Komisyon oranlarının biraz yüksek olduğu dikkatimizi çekse de; kredi kartlarının kullanıldığı bu tip platformlarda buna benzer komisyon oranlarının uygulandığını biliyoruz.

Site üzerinden kredi kart kullanımıyla yapılan alışverişlerde 3D Secure kullanımı zorunlu hale getirilmiş ve yalnızca 3D destekli Mastercard ve Visa kullanılabiliyor. Bu zorunluluğun, sitenin kredi kartı ödeme sağlayıcısı PrivatBank tarafından dolandırıcılık işlemlerini önlemek için getirildiğinin altı çiziliyor.

Site ile ilgili öne çıkan diğer önemli nokta kimlik doğrulaması yapmaması. Başka bir ifadeyle, elektronik para transferleri ve takas işlemleri için Koinex tarafından ayrıca bir kimlik onaylaması istemiyor. Fakat bankalar tarafından gerekli gördüğünde ek olarak kimlik veya kart bilgilerinin müşteriden istenebileceği şirket tarafından bize bildirilen konular arasında. Bunun dışında gerekli şartlar yerine getirilmediğinde yatırılan para müşterilerin kartına geri iade ediliyor.

Koinex’de alış-satış işlemleriyle ilgili kafanıza takılan soru işaretlerini gidermek için bu adresten destek alabilirsiniz: destek@koinex.net

loading...