Trump, Bitcoin ve Kripto Para Karşıtı Açıklamalar Yaptı

Amerika başkanı, kripto paralar hakkında bir dizi tweet paylaştı...
08:00
12 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump 11 Temmuz’da 20:15 sularında paylaştığı bir dizi tweet ile özellikle Bitcoin ve Libra’nın altını çizerek, bütün kripto para birimleri karşısındaki muhalif düşüncelerini dile getirdi.

Trump’ın Paylaşımı

Trump’ın paylaştığı tweet’lerin tam metni şu şekildeydi:

Birer para birimi olmayan, yüksek volatiliteli olan ve birden ortaya çıkmış Bitcoin ve diğer kripto paraların bir hayranı değilim. Düzenlenmemiş Kripto Varlıkları, uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetler dahil olmak üzere yasadışı aktiviteleri kolaylaştırabilir…
…Benzer şekilde Facebook’un dijital parası Libra da çok kısa sürede ayakta kalabilecek ve çok az güvenilirliğe sahip olacak. Facebook ve diğer şirketler birer banka olmak isterlerse, yeni Bankacılı Şartları ile uğraşmak zorundalar ve hem ulusal düzenlemelere hem uluslararası düzenlemelere hem de diğer bankalar gibi tüm Bankacılık Düzenlemeleri’ne tabii tutulmalılar…
… Amerika’da yalnızca bir tane para birimimiz var ve her zamankinden hem daha güvenilir hem de daha sağlıklı bir şekilde güçlü. Bu dünyanın herhangi bir yerindeki en baskın para birimi ve her zaman da öyle kalacak. Buna Amerikan Doları deniyor.

Trump Neden Bu Açıklamayı Yaptı?

Trump’ı bu tweet’leri paylaşmaya iten durum muhtemelen spekülasyonların yaşanıyor olması olabilir. Bunun yanında Trump’ın düzenlediği, kapalı kapılar ardından gerçekleşen ve sosyal medyanın önde gelen isimlerinin katıldığı “Sosyal Medya Zirvesi”, Amerika başkanını bu paylaşımı yapmaya itmiş olabilir.

Ayrıca Facebook’un kripto para projesi hakkında 16 Temmuz’da Kongre karşısına çıkacak olması da Trump’ın bu paylaşımları yapmasını sağlayan nedenlerden olabilir. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Facebook Libra projesi hakkında bilgiler vermek üzere 4 gün sonra Bankacılık Komitesi’nin karşısına çıkacak.

Trump’ın paylaştığı bu tweet’lerin politika ve uygulamalar açısından ne gibi sonuçlar doğuracağı ya da herhangi bir sonuç doğurup doğurmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar