TRON Nedir?

TRON akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan bir kripto para sistemidir.
14:27
6 Aralık 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

TRON (TRX), geliştiricilerin akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (DApps) oluşturmasına, verileri ve içerikleri serbestçe yayınlamasına ve depolamasına olanak tanıyan blockchain teknolojisine dayalı bir kripto para işletim sistemidir. Kripto para piyasasının patlamasıyla birlikte piyasaya birçok yatırımcı katıldı. CoinTürk okurlarını bilgilendirme amacıyla başlattığımız altcoin yazı dizisi kapsamında bugün inceleyeceğimiz para birimi TRON yada diğer adıyla TRX.

TRON Coin Nedir?

TRON, Blockchain temelli özgür içerikli bir platform olarak tanımlanıyor. Sistemin altyapısındaki protokol, kullanıcıların istediği verileri özgürce ve merkezsiz bir şekilde yayınlayıp depolayabileceği; içeriklerin dağıtımına ve aboneliğine karar verdiği; dijital varlıklar basabileceği ve dolaşıma sokabileceği şekilde tasarlandı. TRON Coin borsalarda işlem gören kısa ismiyle TRX, 2017 yılında Justin Sun tarafından Tron Vakfı adı verilen Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş aracılığıyla kurulmuştur. Kar amacı gütmeyen vakfın TRON ağının açıklık, adalet ve şeffaflık ilkeleriyle çalışması ve TRON’un geliştirme ekibine yardımcı olmak için kurulduğu belirtiliyor. Vakıf aynı zamanda Singapur yasalarıyla tam uyumluluk içinde ve TRON  ekibinden tamamen bağımsız olarak faaliyet gösteriyor.

Kripto Para TRON

2017 yılında Tron Vakfı tarafından oluşturulan ICO kampanyasında 100 milyar Tron Coin yaratıdı ve toplam 70 milyon dolar topladı. TRON başlangıçta Ethereum’a dayalı bir token olarak oluşturuldu, sonrasında ise 2018’de kendi blockchain ağına taşındı. ERC20 üzerindeki TRON Coin sahipleri bunları TRON ağındaki TRX Coin için takas ettiler ve daha sonra Ethereum tabanlı tokenler imha edildi. Dolaşımdaki token sayısı ise yaklaşık 66 milyar.

TRON Coin Yorum

TRON vakfına göre TRON ağı yüksek verimli bilgi işlem yoluyla işlemleri büyük oranda işleyebilen ölçeklenebilir ve güvenilir bir ekosistem sunuyor. Her türlü içerik özgür ve herhangi bir kontrol olmayacak şekilde platforma yüklenebilir, depolanabilir ve dağıtılabilir, bu bağlamda veri özgürlüğü kavramı Tron Coin geleceğinde önemli bir yer tutuyor. Ayrıca içerikler karşılığında dijital varlık kazanılıyor ve platform bu şekilde kendi kendine var olmayı sürdürüyor. Önemi kripto paralardan biri olan TRON Coin’i kripto para yatırımcılarının yakından takip etmesinde fayda görüyoruz.

TRON Coin Beklenti

TRON Coin kullanıcıları kendi ICO’larını düzenleyerek geliştirdiği dijital varlığın dağıtımını yapabilir. Diğer üyeler de bu dijital varlıkları satın alarak ICO’yla birlikte gelen hizmetlerden faydalanabilir. Ayrıca dağıtımlı dijital varlıklara dağıtımlı al-sat imkanı, otonom oyun oynama fırsatı, tahmin ve oyun sistemini kapsayan dağıtımlı altyapı sistemleri eşlik ediyor. Bu özellikleri ve birçok borsada işlem görmesi, TRX’i yatırımcılar için oldukça cazip bir hale getiriyor.

Justin Sun Kimdir?

Justin Sun TRON’un kurucusudur. Sosyal medyada aktif olduğu bilinen Justin Sun, ayrıca BitTorrent’in CEO’sudur. TRON ayrıca 2020’de Steem’i satın almıştır.

TRON Coin Hangi Ülkenin?

TRON ekosistemi merkezi olmayan yapısı nedeniyle herhangi bir ülkeye veya resmi kuruma bağlı değildir.

TRX Coin Grafik

TRON Coin grafik incelendiğinde 2018 yılı ilk aylarında 0,2 doların üzerinde bir fiyat ile rekor seviye görülmüştü. Tron Coin ne kadar? Yazımızın güncellendiği tarih itibariyle 1 TRX Coin $0,0175’den işlem görüyor. TRX Coin 1,1 milyar dolarlık piyasa değeriyle kripto para listesinin 17. sırasında yer alıyor.

Tron Kaç TL? TRON TL grafik incelendiğinde 1 TRON 0,12 TL’den işlem görmektedir.

TRON Coin Nasıl Alınır?

Tron nasıl alınır? Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi ile ön plana çıkan Binance borsasından TRX Coin veya diğer ismiyle TRON Coin satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar