X


Tokel: Bir NFT ve Token Oluşturma Platformu 

15:23
30 Eylül 2021

Tokel, herkesin NFT ve token oluşturmasını kolaylaştırmanın yanı sıra NFT’lerin ve token’ların platformda tutulmasını ve takas edilmesini kolaylaştıran bir platform olarak tanımlanabilir. Tokel platformu, Komodo platformundan Antara Modüllerini uygulayan tamamen bağımsız bir blok zinciri olan bir Komodo akıllı zincir olarak piyasaya sürüldü.

Tokel Nedir?

En basit anlatım ile Tokel, kullanıcıların NFT’ler ve token’ları oluşturmasına imkan tanıyan bir platform olarak değerlendirilebilir. Platformda; coin cüzdanı, token explorer, merkezsiz borsa (DEX), token cüzdanı, NFT pazaryeri ve token oluşturma aracı olmak üzere çeşitli hizmetler kullanıcılara sunuluyor.

Coin cüzdanı sayesinde kullanıcılar, kendi özel anahtarları ile kendi cüzdanlarını yönetebilirken token explorer kullanıcılara, Tokel blockchain’indeki her token’ı keşfetme imkanı sunuyor. Bunun yanında kullanıcılar DEX aracılığı ile token işlemlerini gerçekleştirebiliyor ve token cüzdanları ile blockchain’deki her token’ı yönetebiliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan NFT pazaryeri hizmeti ile kullanıcılar, NFT’leri alabiliyor, satabiliyor ya da saklayabiliyor. Ayrıca token oluşturma aracı, kullanıcıların kendi token’larını basit bir şekilde oluşturma imkanı tanıyor.

Tokel Chain ve Tokel Coin

Komodo’nun akıllı zincir teknolojisi kullanılarak tasarlanan Tokel, bağımsız bir blockchain olarak kullanıcılara sunuluyor. Yapılan açıklamalara göre Tokel, proof-of-work (PoW) algoritmasını kullanıyor. Ancak platformda akıllı sözleşmeler desteklenmiyor ve saldırılara karşı koruma görevini Komodo’nun delayed-Proof-of-Work hizmeti üstleniyor.

Buna ek olarak Toke platformunun yerel kripto para birimi olan TKL’nin amacı, DEX’te ve NFT piyasasında kullanım yoluyla değer üretmek olarak nitelendiriliyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre yeni token’lar oluşturmak ya da token işlemi yapmak için tüm token’ların tek bir cüzdanda tutulması gerekiyor.

Yapılan açıklamalara göre dolaşımda ne kadar az token varsa, toplam TKL de o kadar düşük olacak. Sonuç olarak TKL’nin bu şekilde deflasyonist olması hedefleniyor.

İLk tedariki 100 milyon adet olan TKL’nin toplam arzının 200,17 milyon adet olacağı ifade ediliyor. Bunun yanında başlangıç blok ödülü 42,5 olacak ve yaklaşık olarak her yıl blok ödülü %23 oranında düşürülecek.

Tokel İle Token Yaratmak

Kullanıcılar token oluşturma aracını kullanarak kolay bir şekilde token oluşturabilir. Bu noktada önemli olan kullanıcıların herhangi bir Blockchain oluşturmak zorunda olmadan token oluşturabilmesi olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla isteyen herkes bir token oluşturabilir.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre platform, herkesin token oluşturabilmesi ve yönetebilmesi için kolay bir kullanıcı arayüzü kullanıyor. Ayrıca platform, piyasaya sürülmeden önce token’ını denemek isteyen ya da sürecin nasıl işlediğini görmek isteyen kullanıcılarına TKLTEST adlı bir test uygulaması da sunuyor. Bu test uygulamasının ücretsiz olması ise dikkat çeken bir faktör olarak nitelendiriliyor.

Kullanıcı token oluşturduktan sonra, token anında token cüzdanına entegre ediliyor. Aynı zamanda token için token explorer’ın hızlı bir uygulaması da kullanıcılara sunuluyor.

Buna ek olarak yapılan açıklamalara göre token’lar, KMD tarafından yetkilendirilmiş proof-of-work teknolojisini kullanan Bitcoin hashrate ile korunuyor. Ayrıca Tokel’in DEX ve NFT pazaryerleri ile entegrasyonu sayesinde oluşturulan token’lar hemen satışa da sunuluyor.

Tokel Ekibi

Tokel projesinin geliştirme ekibinin anonim olduğu ifade edilebilir. Ancak kripto para piyasasında uzun zamandır hizmet veren Komodo ile ortak olması güvenilirliği artırıyor. Projenin ekibi, gözle görülür bir büyüme ve sağlam güvenlik vaadinde bulunuyor.

Tokel ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve NFT ya da token piyasaya sürmek için bu link üzerinden platformun websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar