X

Tether (USDT) Suçlamaların Asılsız Olduğunu İddia Ediyor!

Tether (USDT) hangi suçlamalarla karşı karşıya kaldı?
21:14
7 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg en büyük stablecoin hakkında bazı iddiaları gündeme getirmişti. Tether (USDT), Bloomberg’in makalesinin “tuhaf anekdotlar” ile dolu olduğunu söyledi. Bloomberg tarafından yayınlanan makalenin Tether’a zarar vermeyi amaçladığı açıklayan şirket iddiaları reddediyor. Tether (USDT) daha önce teminat olarak gösterdiği varlıklar konusunda birçok eleştiriye maruz kalmıştı.

Tether (USDT) Hakkındaki İddialar

Bloomberg tarafından dillendirilen iddiaların başında Celsius’a verilen krediler geliyor. Makaleye göre Tether yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Celsius’a kredi verdi. Bununla birlikte şirketin batmak üzere olan Evergrande şirketinin bazı hisselerini de teminat olarak tuttuğu söyleniyor. Hisselerin ani değer kaybı kripto para piyasalarını da bu varsayımlar sebebiyle olumsuz etkilemişti.

Eski ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin bugün Tether başta olmak üzere tüm stablecoinlerin ABD doları ile desteklenmesi gerektiğini savundu. Bu şartları yerine getirmeyen dolara endeksli kripto paraları ise kumarhane çiplerine benzetti. ABD’li düzenleyiciler hali hazırda stablecoinler için geniş kapsamlı bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Gelecek düzenleme Tether ve diğer stablecoinleri bankalarla aynı statüye sokabilir. Bu durum elbette şirketler zorunlu karşılıklar konusunda bazı çerçeveler çizecek.

Kripto para piyasalarını tehdit eden en büyük risk stablecoinler olarak görülüyor. Çin yasaklarından daha tehlikeli olan Tether benzeri varlıklar herhangi bir yasağa maruz kalırsa piyasalar son derece olumsuz etkilenecektir. Ancak son açıklamalara bakılırsa bir yasaktan ziyade geniş kapsamlı ve yatırımcıyı koruyan katı kurallar getirilecek. Bu durum hem kripto para piyasalarının hem de yatırımcıların geleceğini teminat altına alacak.

Tether (USDT) Hakkındaki İddiaları Kabul Etmiyor

Öncelikle bu iddialar şirket tarafından kabul edilmiyor ve güvenilmez kaynaklardan alınan aldatıcı bilgiler olarak yorumluyor. Piyasa değeri 70 milyar dolara yaklaşan en büyük stablecoin bastığı dolarların gerçek varlıklar tarafından desteklendiğini savunuyor.

Üç ayda bir bastığı USDT’ler için teminat varlıklarını açıklayan şirket bu yıl şeffaflık konusunda önemli adımlar attı. Ancak bu adımlar onun direkt nakde çevrilebilecek varlıklar tarafından destelenen bir stablecoin olduğunu doğrulamıyor. Teminat olarak gösterilen varlıkların önemli kısmını hisse senetleri ve çeşitli yatırımlar oluşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar