Tether (USDT) Nedir?

Tether kripto paralarla geleneksel paraları bir araya getiren, itibari para birimlerine dayalı sabit/stabil ilk kripto paradır.
13:04
5 Aralık 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tether kripto paralarla geleneksel para birimlerini bir araya getiren, itibari para birimlerine dayalı sabit/stabil ilk kripto paradır.

Tether Coin Nedir?

Dolar’a, Euro’ya ya da Yen’e endekslenmiş dijital token’leri kullanıcılarının hizmetine sunan Tether Blockchain teknolojisinin getirdiği imkanlardan faydalanıyor. Tether Coin sayesinde dünyanın her yerine hızlı ve güvenli bir şekilde para gönderebilmek ya da kripto para piyasasının dalgalı yapısından etkilenmeden kripto para bulundurmak mümkün hale geliyor.

Omni USDT Nedir?

Tether Omni Protokolü’ne göre Bitcoin Blockchain ağı üzerinde ve Ethereum ERC20 standardına göre basılmış 2 farklı altyapıyla faaliyet gösteriyor. Bahsi geçen Omni protokolü Blockchain ağlarını bir araya getirerek kullanıcıların kripto paralarını itibari paraya çevirmelerine imkan tanıyan açık kaynaklı bir yazılım olarak tanımlanabilir. Buna göre tedavüldeki bütün Tether’ler platformun rezerv hesabında bulunan itibari para birimlerine dayandırılıyor. Böylece Tether’lerın tamamının şirketin kullanım koşullarına uymak şartıyla itibari para birimlerine çevrilebilmesi mümkün hale getiriliyor.

USDT Coin Nedir?

Omni USDT ve Ethereum USDT incelendiğinde; piyasada şu anda 10 milyar dolar civarında Tether (USDT) olduğu söylenebilir. Başka bir ifadeyle 1 USDT Coin, 1 USD’ye eşit olduğu için piyasada 10 milyar adet USDT coin olduğu söylenebilir.

Aşağıdaki güncel tablo incelendiğinde toplam 10 milyar civarı USDT Coin’in 1,3 milyar doları Omni Blockchain’de yer alırken, 6 milyar dolar civarı ise Ethereum Blockchain üzerinde ve 2,8 milyar doları ise Tron ağı üzerinde yer alıyor.

USDT dışında Tether’de 40 milyon dolarlık, 40 milyon adet EURT de bulunuyor. Bunların ise neredeyse tamamı ETH ağı üzerinde yer alıyor.

Tether Yorum

Kripto para piyasası her geçen gün gündelik hayatlarımıza daha fazla giriyor. Bunun sonucunda her gün yeni kripto para borsalarının ve yeni projelerin oluşturulduğuna şahit oluyoruz. Ancak gelişme sürecini henüz tamamlamamış bu yenilikçi piyasa, devletler tarafından tam olarak benimsenmiş sayılmaz. Öyle ki geleneksel finansal sistemi baştan yaratma potansiyeline sahip olan kripto paralara çoğu ülke çeşitli boyutlarda düzenlemeler getiriyor. Bu tür düzenlemelere uygun hareket ederek itibari para birimlerine dayalı oluşturulacak sabit veya stabil kripto para işlem çiftlerini oldukça fazla benimseniyor. Bunların ilk piyasaya sürüleni ve en çok kullanılanı Tether yani USDT olarak karşımıza çıkıyor. Zaman zaman kripto para topluluğu arasında tartışmalı konulara neden olsa da Tether’in kripto para kullanıcıları için oldukça kullanışlı hizmetler sağladığı söylenebilir.

USDT Fiyat

Bitcoin, TRON ve Ethereum blockchain’i üzerinde yer alan her 1 Tether’in (USDT) fiyatı, 1 Dolar (USD) olacak şekilde piyasaya sürülüyor.

USDT kaç TL? Yazının güncellendiği tarih itibariyle Tether TL kuru, yani 1 USDT 6,85 TL’dir.

Her ne kadar 1 USDT 1 USD’ye sabitlenmiş olsa da, bazen USDT/USD paritesi ufak da olsa volatilite yaşayabiliyor. Örneğin bazı durumlarda 0,99 USD ile 1,01 USD arasında fiyatlanabiliyor.

Tether Nasıl Alınır?

Borsalarda USDT simgesiyle temsil edilen Tether’i almak işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’i kullanabilirsiniz. Binance platformuna bu linki kullanarak hızlıca üye olabilir ve Türk lirası dahil olmak için çeşitli kripto para ve geleneksel para birimlerinde işlemlere kolaya başlayabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar