Terra (LUNA) Airdrop Hesaplama! LUNC ve LUNA 2.0 Kaç Dolar?

Kaç doların üzerinde alım yapan yatırımcılar şu an zararda? LUNA mağdurlarının zararı airdrop ile telafi edilebildi mi?
20:20
30 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

LUNA ve UST mağdurları airdroplarını aldı, peki hard fork gerçekten çözüm oldu mu? LUNA hard forku başarıyla tamamlandı ancak yolunda gitmeyen şeyler var. Kripto para tarihinin en büyük çöküşlerinden birini temsil eden Terra, mağdurlarının yaralarını sarabilmiş değil. İşte detaylar.

LUNA Neden Düştü?

Yeni Terra 2.0 (LUNA), kurucusu Do Kwon’un hafta sonu lansmanını açıklamasının hemen ardından yaklaşık %80 düştü. Yeni altcoin, Terra topluluğu yeni bir blockchain oluşumuna oy verdikten sonra, Mayıs ayı başlarında çöküşünün ardından eski LUNA sahiplerine airdrop olarak gönderildi. 18 doların yakınında piyasaya çıkan LUNA, 4,39 dolara kadar düştü ve o zamandan beri 8 doların altında bulunuyor. Yazı hazırlandığı sırada %26 artışla 7,33 dolardan alıcı buluyor.

Terra 2.0 Fiyat Grafiği

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, LUNA’yı diğer kripto paralardan daha yüksek riske sahip olan ve yüksek volatilite içeren İnovasyon Bölgesinde listeleyeceğini duyurdu. LUNA ayrıca KuCoin, Kraken ve OKX dahil olmak üzere diğer büyük kripto borsalarında listelendi.

Terra Classic Fiyat Grafiği

Mağdurlar Ne Yapacak?

LUNA ve UST mağdurları toplam hakkedişlerinin %30’unu aldı ancak kalan %70’i 2 yıllık süre içinde 6 aylık periyotlarda alabilecek. Yani saldırı sonrası 1 milyon LUNA alan yatırımcıya 2 yıl içinde 15,3 LUNA dağıtılacak. Bunun %30’u yani yaklaşık 4,95 adedi yazı kısa süre önce hesaplara ulaştı. Yazı hazırlandığı sırada 15,3 LUNA yaklaşık 115 dolardan alıcı buluyor. 1 milyon LUNC ise 139 dolar piyasa değerine sahiptir. Sonuç olarak örnekte gördüğünüz gibi 0,0002794 doların üzerinde alım yapan LUNA yatırımcılarının mağduriyeti devam ediyor.

2 yıl boyunca dağıtılacak airdropların zararları telafi edebilmesi için yeni LUNA’nın asgari 40 doların üzerinde alıcı bulması gerekiyor. LUNA arzı 1 milyar ile sınırlı tutuldu. Buna göre 40 milyar dolarlık piyasa değerine yeniden geri dönmesi gerekiyor. Peki bu mümkün mü? Güney Kore hükümetinin devam eden ponzi soruşturması Terra Labs aleyhine sonuçlanırsa pek mümkün değil. Kripto para yatırımcılarının projeye yeniden eski günlerdeki güvenmesine pek ihtimal verilmiyor. Terra ekosistemindeki çok sayıda projenin rakip blockchainlere geçişi de bunu destekliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar