Telegram Uygulamaları İçin Yenilikçi Blok Zinciri Ağı: TeDeFi

15:42
11 Kasım 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Blockchain teknolojisi gelişmeye devam ederken, varlığının amacını tehdit eden bazı engellerle karşılaştı. Blockchain teknolojisi, merkezsizliği temsil eder, birçok insan arasında yönetim, güç dağılımı ve serbest işlem akışını engelleyebilecek üçüncü tarafları ve aracıları ortadan kaldırır. Merkezsizlik, blok zinciri teknolojisi dünyasında popüler bir terim olsa da statükoya bir bakış, blok zincir uygulamalarındaki merkezsizleşmenin uzak bir gerçeklik olarak kaldığını ortaya koyuyor.

Problem ve Çözüm

Merkezi borsalar, kripto alanındaki en büyük isimleri temsil eder. Öyle bir güce sahipler ki, bir projenin başarısını veya başarısızlığını belirleyebilirler. Merkezileştirmenin sunduğu bir diğer engel, kripto para birimlerinin transferini başlatmak için üçüncü taraf bir uygulamayla etkileşime girme ihtiyacıdır. Hal böyle olunca da neyin geçerli olup neyin olmadığını belirliyorlar ve para yatırma ve çekme limitleri, KYC, transfer limitleri gibi konular önemli hale geliyor. Merkezileştirmenin kripto para birimleri üzerindeki kontrolü hoş karşılanmaz, bu nedenle kullanıcılara daha fazla kontrol veren ve aracıları ortadan kaldıran sistemlere geçme ihtiyacı vardır.

TeDeFi, Telegram ve Merkezi Olmayan Finans’ın kısaltmasıdır ve normdan, sosyal medyayı blok zinciriyle birleştiren yepyeni bir maceraya geçişi temsil eder. TeDeFi, geliştiricilerin dApp’lerini çalıştırmak için Telegram botları oluşturmasına ve kullanıcıların doğrudan Telegram hesaplarından dApp’lerle etkileşime girmesine olanak tanıyan bir protokol oluşturur.

TeDeFi Özellikleri

TeDeFi, Binance Smart Chain tarafından benimsenen Proof of Stake and Authority (PoSA) konsensüs modelinden sonra modellenen bir blok zinciri ağıdır. TeDeFi benzersizdir çünkü sosyal medyayı entegre eder ve kullanıcıların Telegram hesaplarından blok zinciri ile etkileşime girmesine ve geliştiricilerin TeDeFi protokolünde işlem gerçekleştirebilecek botlar oluşturmasına olanak tanır. TeDeFi, üçüncü taraf entegrasyonlarının denklemden çıkması, sorunsuz işlemlere izin vermesi ve merkezileştirme düzenlemelerini ortadan kaldırması anlamına gelir.

TeDeFi, kullanıcılar ve Telegram’daki dApp’ler, blok zinciri ile etkileşime girerken güvenli uçtan uca iletişim sağlamak için MTProto Protokolünü kullanır. Telegram’ın protokolü, mobil cihazlarda çalışan uygulamaların bir sunucu API’sine erişmesine izin verir. Bu, TeDeFi’nin doğrudan Telegram uygulamasında kripto para birimi işlemlerini nasıl güvenli bir şekilde destekleyebileceğini açıklar. Üç bileşen MT Protokolünü oluşturur: Üst düzey bileşen, API sorgularını ve ikili iletilere geri bildirimi değiştiren yöntemdir. Yetkilendirme katmanı, aktarım protokolü aracılığıyla aktarıma hazırlanırken bilgilerin şifrelenmesinden sorumludur. Aktarım bileşeni, mesajların protokol aracılığıyla hareketinden sorumludur.

Binance Akıllı Zinciri gibi modellenen TeDeFi ağı, aynı 21 doğrulayıcı biçimini kullanıyor. TeDeFi, Proof of Stakeed Authority konsensüs protokolünü kullanan yirmi bir doğrulayıcıya bağlı. Bu doğrulayıcı düğümler aynı zamanda Telegram Bots API’sini destekleyen bir kanca görevi görür.

TeDeFi Telegram Borsası ve Token

Bir sosyal ağda bir kripto borsasına ev sahipliği yapmak bir yenilik olarak nitelendiriliyor. TeDeFi Telegram Exchange, blok zincirinin kullanıcılara, gerçek merkezsizlik ve kontrol sağlama yeteneğini kanıtlıyor. Telegram borsasında, kullanıcılar yerel TEFI tokenları ile işlem yapabilir veya yatırım yapabilir. Gelecekteki yeniliklerin ise token takası, alım satım araçları ve emir defterleri gibi özellikler olacağı ifade ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre $TEFI kripto para birimi, TeDeFi blok zincirini yönetecek. $TEFI, TeDeFi ekosistemi genişledikçe token fiyatına değer katacak diğerlerinin yanı sıra doğrulayıcı ödülleri, yönetişim ve oylama gücü, stake, işlem ücretleri, değişim ücreti indirimlerini içeren bir dizi yardımcı programla birlikte gelir.

Şu anda, $TEFI tokenı Binance Akıllı Zinciri üzerine inşa ediliyor. BSC üzerinde $TEFI’nin yerel TeDeFi ağına tam geçişi devam ediyor ve 2022’nin ikinci çeyreğinde kullanıma sunulacak. $TEFI token’ları TeDeFi Telegram Borsasında halka açık satışta sunulacak. Kullanıcılar tokenlerini doğrudan Telegram hesaplarında takas edebilecekler. Tokenin toplam arzı 86.800.800 olarak sabitlendi.

TeDeFi Projesini Neler Bekliyor?

TeDeFi, sorunları çözmeye ve kripto para birimi alanına gerçek merkezsizlik, güvenlik ve otomasyon sağlamaya hazır olduğunu ifade ediyor. Büyük cüzdanlar (Trust Wallet, MEW ve Metamask) ve P2P transfer işlevselliği ile entegrasyonların yanı sıra, ortaklık ödülleri ve airdrop’lar  üzerinde de çalışıyor.

Daha fazla bilgi için TeDeFi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar