X

Tek Tek Ayrılıyorlar! Bitcoin Core Geliştiricileri Nereye Gidiyor?

Çekirdek geliştirici görevinden neden ayrıldı? Bitcoin ağını bekleyen tehlike ve gittikçe azalan Bitcoin Core geliştiriciler!
22:35
10 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Her geçen ay geliştiriciler birer birer ayrılıyorlar. Bitcoin Core geliştiricisi Samuel Dobson, “gitme zamanının” geldiğine karar verdi. Dobson, son iki ay içinde Bitcoin Core’dan ayrılan ikinci geliştirici oldu. Peki Bitcoin Core geliştiricileri neden ayrılıyor, Bitcoin bir krizin eşiğinde mi?

Bitcoin Core Geliştiricileri Ekipten Ayrılıyor

Geliştirici Samuel Dobson, kısa süre önce bir dizi tweet ile üç yıl sonra “doktoranın sonuna yaklaşırken gerekli zamanı ayıramayacağı” için Bitcoin Core geliştiricisi olarak görevinden ayrılacağını duyurdu. Bir Bitcoin Core cüzdan yöneticisi olarak Dobson, değişiklikleri onaylama ve Bitcoin yazılımında iyileştirmeler yapma izinleriyle birlikte GitHub‘daki kripto para biriminin koduna doğrudan erişime sahipti. Protokolün güvenliğini sağlamaktan da sorumluydu.

Bir gün BTC Core geliştirmeye geri dönme şansı olup olmadığı sorulduğunda Dobson, mezun olduktan sonra ne yapacağına henüz karar vermediğini söyledi. Ancak diğer kripto paraların gelişimiyle alakalı çalışmalarda bulunmayacağının da altını çizdi.

Dobson, “inanılmaz derecede cömert sponsoru” John Pfeffer’ın desteği için özellikle minnettar olduğunu ve bu destek olmadan Bitcoin üzerinde yarı zamanlı çalışmaya öncelik veremeyecek olduğunu belirtti.

Geliştirici Sayısı 5’e Düştü

Açık kaynak projelere zaman ayıran geliştiriciler birçok kişi ve kurum tarafından destekleniyor. Özellikle kripto para tarafından destek verenler çok daha cömert davranıyor. Daha önce Ethereum Vakfı aracılığıyla ETH geliştiricilerine sağlanan imkanlardan bahsetmiştik.

Dobson şunları söyledi:

Bitcoin Core gelişimi, Satoshi ile olan anlayışından bu yana açıkça çok büyüdü. Açık kaynaklı bir proje olarak, finansman açısından her zaman ilginç ve daha zor bir konumda olacak, ancak Brink, Chaincode, Spiral ve GitHub aracılığıyla doğrudan geliştirici sponsorluğu gibi şeyler çok yardımcı oldu”.

Yani Dobson, Bitcoin Core (çekirdek geliştiricilerin) desteklenmesinin devam etmesini istiyor.

Bitcoin, Ekim ayından bu yana zaten iki önemli geliştiricisini kaybetti. Bitcoin Forum’daki güncellenmiş bir listeye göre, Dobson‘ın ayrılmasıyla Bitcoin koduna doğrudan erişimi olan geliştiricilerin sayısı beşe düştü. Bitcoin ağı hakkındaki tüm temel geliştirmeleri üstlenen Bitcoin Core ekibinin daha da küçülmesi, ağın geleceği açısından birçok riski beraberinde getiriyor. Belki de Jack Dorsey oradaki boşluğu doldurmak ister?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar