Taylandlı Perakende Devi, Alışveriş Merkezlerinde Kripto Para Kullanımı İçin Pilot Çalışma Başlattı

Central Retail Corporation'ın geliştirdiği C-Coin, restoranlarda nakit yerine veya ortak işletmelerden ürün veya hizmet satın almak için kullanılabilir.
14:00
28 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tayland’ın en büyük alışveriş merkezi geliştiricisi Central Retail Corp., kripto para birimleriyle ödeme dönemi kapsamında bir pilot çalışma başlattı. Central’ın C-Coin olarak adlandırdığı kripto para blok zincir teknolojisine dayanmaktadır. C-Coin, şirketin dünya çapında 80.000 çalışanına maaş ödemelerinde kullanılıyor.

Tayland Devinden Kripto Para Adımı

Central Retail Corporation’ın geliştirdiği C-Coin, restoranlarda nakit yerine veya ortak işletmelerden ürün veya hizmet satın almak için kullanılabilir. C-Coin yaratıcısı perakende devinin birimi olan Central Tech’in üst düzey yetkililerinden Kowin Kulruchakorn’a göre tüm çalışanlar kripto parayı benimsediğinde şirket performansı hakkında daha fazla şey öğrendiğinde proje daha geniş alana yayılabilir.

Kulruchakorn, kripto para çalışmaları hakkında şunları kaydetti:

Ağımız içerisinde kullanımın ardından C-Coin’i geliştirme aşamasında bir sonraki seviyeye geçeceğiz. Çalışanlarımız C-Coin kullanabiliyorsa müşterilerimizin de bununla bir sorunu olmamalıdır.

Üst düzey yetkili, planların henüz belirlenmediğini aktarırken kripto paranın listelenme, alım satım için uygunluk ve geniş alanda kullanımı konularını ise ayrıntılara girmeden pas geçti. Central Retail, şirketin yaklaşık %70’ini elinde tutan Chirathivat ailesi tarafından kontrol ediliyor.

Potansiyel Hamleler

Central Group ve Central Embassy markaları altında alışveriş merkezlerinin yanı sıra özel mağazalar da işletilmekte. Tayland dışında İtalya, Danimarka ve Vietnam’da bağlantılar bulunuyor. C-Coin, potansiyel olarak uluslararası bir haritada yer alıyor.

Kripto para birimleri, gün geçtikçe günlük hayatımıza dahil olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde XRP, Belçika’da bir restoranda ödeme yöntemi olarak kabul edildi. Öte yandan Shiba Inu, Paris’in lokal bir restoranın ödeme yöntemlerine eklenmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar