X

SWIFT DLT Çözümlerini Kullanacak

Tüm dünyanın kullandığı SWIFT sistemi Ripple ile rekabet edebilmek için DLT çözümlerini kullanacağını açıkladı.
16:00
5 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yıl Ripple, dünya çapındaki neredeyse tüm bankaların kullandığı ve Dünya Bankalar Arası Mali İletişim Birliği (SWIFT) olarak bilinen ünlü ödeme sistemine meydan okudu. Bu meydan okumayı görenlerden biri de Akbank oldu. Bugün ise saygın bir ödeme sistemi olarak tanınan SWIFT’in oyunda kalabilmek adına Blockchain’e yöneldiğini görüyoruz.

SWIFT geçtiğimiz Aralık ayında, gelişmekte olan Blockchain şirketleriyle rekabet edebilmek için “entegre ödeme doğrulamasını” kullanmaya başladı. Bunun ardından da “Ödeme Doğrulama Sistemi” için denemelere başlayacağını açıkladı.

Yine geçtiğimiz yılın sonlarında Hindistan’daki banka hizmetlerinin kalitesini yükseltmek, dolandırıcılıkları önlemek ve güvenliği arttırmak amacıyla ve ileride tüm Hint bankalarına hizmet vermeyi planlayan DLT ağı oluşturmak üzere SWIFT India ve MonetaGo bir araya geldiklerini açıkladılar.

Öte yandan yakın zamanda Ripple da “parçalara ayrılmış sesler” olarak tanımladığı finansal işlemleri Blockchain üzerinde “birleşmiş bir bütün” haline getirmek için Blockchain for Europe adlı bölgesel bir birlik oluşturmak için adım attıklarını açıkladı. Dolayısıyla Ripple bu hamlesiyle Blockchain endüstrisi için temsili bir ses haline geldiğinden American Express gibi sezgisel oyunculara güven aşıladığını söyleyebiliriz.

Ripple tüm dünyanın da kabul ettiği gibi eski sistem bankacılık hizmetleriyle rekabet edebilecek güce günden güne yaklaşıyor. Ayrıca XRP’nin dijital para transfer hizmeti konusunda adeta bir dünya markası haline geldiği aşikar. Bu durum SWIFT üzerinde muhtemelen bir baskı yarattı ve SWIFT bunun sonucunda bankacılık hizmetleri için DLT çözümlerinden faydalanmaya karar verdi.

SWIFT’in bu hamleyle bankacılık hizmetlerini inceleyerek ve iyileştirmeler yapılacak noktaları bularak zorluklarla mücadele edebileceğini kanıtlamak istediğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda SWIFT’in yeni Ödeme Doğrulama projesinde 14 büyük banka yer alıyor. SWIFT resmi açıklamasında konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

“Bu pilot program doğrulama projemizin ilk aşaması. Bu projenin amacı, ödeme sürecinde verimliliği önemli ölçüde arttırarak SWIFT ağı üzerinde işlem yapan 10.000 bankanın hepsinin kullanımına sunulacak yeni ve etkileşimli bir hizmetin temelini oluşturmak.”

Kaynak: Bitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar