reklamı kapat

Atıklardan Ekonomi Yaratan Swachhcoin Ekibiyle Yaptığımız Özel Röportaj

7 Mayıs 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Gücünü blockchain teknolojisinden alan ve dünya üzerinde benzeri bulunmayan ender bir girişim olarak tanımlayabileceğimiz SwachhCoin, gündelik hayatlarımızda oluşturulan atıkları değerlendirebilmemize olanak sağlamaya hazırlanıyor.

SwachhCoin ekibi evlerimizde her gün kullandığımız ev aletlerimizin ya da dünya üzerinde işleyişini sürdüren çeşitli sektörlerin meydana getirdiği milyarlarca dolar değerindeki “atıkları” kullanılabilen ürünlere dönüştürerek yüksek bir ekonomik değer meydana getirmeyi hedefliyor. Ekip hedeflerine ulaşabilmek için gerekli olan fonu toplamak amacıyla bir ICO etkinliği gerçekleştirecek.

SwachhCoin ile ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. Bu yazımızın devamında ise SwachhCoin’den Aditya ile yaptığımız özel röportajı bulabilirsiniz.

CoinTürk: Kim olduğunuzdan ve sektördeki deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Aditya: Hindistan’daki bir araştırma enstitüsünde eğitim gördüm ve enstitüye bağlı olarak 2014’ten beri yer bilimleriyle alakalı birçok konu üzerinde çalışmalar yapıyorum. Atık yönetimi sorunu ilk olarak 2015’in başlarında dikkatimi çekti ve o günden beri hiç geriye dönüp bakmadım. Yolun başında bölgesel STÖ’lerin organize ettiği çeşitli farkındalık ve temizlik kampanyalarında gönüllü olarak çalıştım. Tüm dünyada yoğunlukla tercih edilen atık çıkarımı ve yönetimi faaliyetlerini iyice araştırmam sonucu öğrendiklerim oldukça rahatsız ediciydi. Kıyamet gününün yaklaştığını düşündüm ve böyle bir sonucu önlemek için yapabileceğimiz tek şeyin, var olan tüm gücümüzle insanlığın emrine amade en iyi teknolojileri geliştirip kullanmak olduğunu fark ettim.

CT: Swachhcoin projesi nedir ve nasıl çalışır? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Aditya: Swachhcoin merkezsiz bir atık yönetimi ekosistemi yaratma amacıyla kuruldu. Bu ekosistemde atıklar kullanılmayan en büyük kaynak olarak görülüyor ve her türlü insan ihtiyacını karşılamada kullanılıyor. Swachhcoin ekosisteminde sorumluluk alıp kendilerine en yakın Swachh çöp kutusuna giderek çöp (atık) boşaltan kişiler Swachh token’leriyle ödüllendiriliyor. Bunun yanı sıra en gelişmiş araçlar ve teknolojiler Swachhcoin ile bağlantılı tüm atık işleme şirketlerinin kullanımına hazır bir şekilde bekletiliyor. Bu araç ve teknolojiler şirketlerin gündelik operasyonlarında hızını ve üretkenliğini artırmak için özel olarak tasarlandı. Sözün özü geliştirilen ekosistem tüm katılımcılarına ve içinde yaşadığımız dünyaya faydalı olmayı amaçlıyor.

CT: Swachhcoin’in temelinde yatan temel fikir nedir?

Aditya: Ana fikrimiz kitleleri çevrelerindeki atıklar hakkında bilinçlendirmek ve geliştirdiğimiz ödül sistemiyle bu atıkları uygun bir şekilde yönetebilmeleri için onlara gerekli motivasyonu sağlamak. Bu yöntem dünyada süregelen olumsuz durumun üstesinden gelmemiz için en önemli adımlardan birisi. Zira bir süre sonra kendi atıklarını yok etme konusunda daha bilinçli hale gelen büyük bir insan kitlesinin davranışlarında gözle görülür bir değişme yaşanacak.

Bunun yanı sıra en son teknolojilerle donatılmış şirketler müthiş bir hız ve üretkenlikle harika bir kalite düzeyi yakalayabilecek. Belirttiğim tüm bu amaçlar doğrultusunda Büyük Veri, IoT (Internet of Things), Yapay Zeka ve Blockchain teknolojilerinden faydalanıyoruz.

CT: Projenizde Ethereum teknolojisini seçmenizin nedeni nedir?

Aditya: Mevcut opsiyonlar arasından en azından başlangıç aşaması için Ethereum teknolojisini seçmemiz esneklik ve entegrasyon kolaylığından kaynaklanıyor. İleriki günlerde görmeyi umduğumuz topluluk desteğinden güç alarak ileri bir tarihte kendi blockchain’imizi geliştirmeyi çok ama çok istiyoruz.

CT: Şimdi de ICO’nuz hakkında konuşalım, ne zaman başlayacak ve nasıl işleyecek?

Aditya: Bir grup yatırımcının şu ana dek 1000 ether yatırım yaptığı özel satış kampanyamız sürüyor. 276 bin token’in toplamda 25,111,111’i ön satış döneminde yatırımcılara dağıtılacak. Bu dönem 20 Mayıs’ta başlayıp 5 Haziran’da veya ayrılan tüm token’ler satıldığında sona erecek. Ön satış kampanyası düzenleme amacımız ana satışı başlatmaya yetecek fonu toplamak. Ön satışta toplanan fonların büyük bir dilimi marketing kampanyası, dışarıdan yardım ve token satış (ICO) döneminde platformun geliştirilmesi için kullanılacak. 1 Temmuz’da başlaması planlanan ICO ya 31 gün ya da üst yatırım hedefine ulaşılana dek sürecek. ICO döneminde toplanan yatırımın büyük bir kısmı geliştirme ve sektöre açılma faaliyetlerinde kullanılacak.

Facebook – Instagram – Twitter – Bitcointalk – Github – Reddit  – Medium – Telegram

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.