reklamı kapat

Streamity Ekibiyle Özel Röportaj

12 Mart 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Streamity borsası mevcut kripto para borsalarında gerçekleştirilen bütün işlemler ile ilgili sorunları ortadan kaldırmayı ve kullanıcılarına kaliteli hizmetler sunmayı hedefliyor. Streamity ekibi ile gerçekleştirdiğimiz röportaj aşağıda yer alıyor. Borsaya dair detaylı bilgilere önceki makalemizden erişebilirsiniz.

Streamity projesinden bahseder misiniz?

Streamity projesi kullanıcılarına geniş yelpazede finansal hizmetler sağlayan bir kripto para borsa platformu sunuyor. Bu hizmetler blockchain’in işlevlerini yerine getiren platform StreamDesk’i de kapsıyor. Bu platform çok yakında akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Stream Desk kripto paraların itibari paralar ile güvenle değiştirilebilmesi için kullanıcılara olanaklar sağlıyor. Bu işlem esnasında uygulanan komisyon oranı ise oldukça düşük. Ayrıca Streamity platformu kullanıcıları için bilgi, analiz ve eğitim kaynakları da sağlayacak.

Platformda bulunan herkes her bir kaynak hakkında 40 dakikaya kadar konuşabilecek ve platforma katkı sağlayabilecek. İnsanların bize yönelttikleri en önemli sorulardan bir tanesi de şu: Sizi benzer portallardan ayıran özellik nedir? Buna şöyle yanıt vermek isteriz: Portalımız sahip olduğu STM token’den dolayı benzersiz bir özelliğe sahip. STM token’ler platform dahilinde sunulan bütün hizmetleri bir araya getiriyor ve token’in gelirleri sistem dahilinde kalıyor. Kullanıcılar bu token’i yakında gerçekleşecek ICO’nun ilk gününde alabilirler ve STM’leriyle StreamDesk platformunda sunulan düşük komisyonlu hizmetlerden faydalanabilirler. Ayrıca kullanıcılar STM token’leriyle platformda sunulan çeşitli abone paketlerini satın alabilirler. Örneğin bir kullanıcı token’lerini kullanarak otomatik işlem botu, kullanıcılar için kapalı bir sosyal ağ, geniş ölçekte işlevselliğe sahip olan istatistiksel bir tablo gibi özellikleri edinebilecek. Ayrıca kullanıcıların belirli görevleri tamamlayarak STM token kazanabilmeleri de mümkün. Bu görevler arasında makale ya da değerlendirme yazısı yazmak, kullanıcıların sosyal ağında popüler olmak gibi seçenekler yer alıyor. Dilerseniz biraz da asıl hizmetimiz olan StreamDesk’ten bahsedelim.

StreamDesk borsa platformu daha çok kripto paralar için mi yoksa itibari paralar için mi hizmet veriyor? Uygulama tam olarak ne için kullanılacak?

StreamDesk hem kripto-kripto ikilisini hem de itibari para-kripto ikilisini çalıştıran bir borsa olacak. Uygulama da tam olarak bu doğrultuda kullanılacak.

Peki platformun beta sürümünün başlangıcı ne zaman olacak?

Platformun beta sürümünü yakın gelecekte başlatacağız. Bütün ekip StreamDesk uygulamasının bir an önce piyasaya sürülebilmesi için canla başla çalışıyor. Bu doğrultuda gerçekleştirilen teknik çalışmaların çoğu ve projenin akıllı kontratı tamamlandı akabinde Github’da yayınlandı. Son olarak bu akıllı kontratın sunulan hizmete entegre edilmesi işlemi kaldı. Ekibimiz birkaç işlemi başarıyla tamamlamıştı. Çok yakında sunacağımız hizmeti sizler de yakından inceleyebileceksiniz!

Streamity bu ağın güvenliğini nasıl sağlayacak? Güvenlik protokolüne ilişkin yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Platformun bütün altyapısını korumak için gerekli çalışmaları tamamladık. Bu sayede uygulamalarla, web hizmetleriyle ve veri tabanlarıyla çalışabileceğiz. Sistemin güvenliğine katkı sağlayacak bütün güvenlik önlemlerini platforma uyguladık. Tabi ki bu önlemler kripto grafik anahtarlar, güvenlik duvarları, gizli ağlar ve izolasyon gibi unsurları içeriyor.

Piyasada faaliyetlerine devam eden localbitcoin ya da Changelly gibi güçlü rakipleriniz bulunuyor. Streamity bu rakiplerle nasıl yarışacak? Sizi cazip kılan benzersiz bir özelliğiniz var mı?

Rakiplerimizin aksine STREAMITY olarak bizler akıllı kontratları kullanarak eşten eşe işlemler gerçekleştiren ilk platform olma özelliğini elimizde bulunduruyoruz. Platformdaki kullanıcıların onaylanması sürecinde akıllı kontratlar kripto para borsasına ekstra güvenlik sunuyor. Ayrıca STREAMITY platformunun sunduğu adil kripto para fiyatları kullanıcılara kaliteli deneyimler sunacak. Kripto paraların fiyatlarıyla ilgili oranlar gerçek zamanlı olarak hesaplanacak ve ortalama fiyatlar büyük kripto para borsalarındaki fiyatlar baz alınarak ayarlanacak.

Bu yüzden STREAMITY kullanıcıları rahatlıkla ve güvenilir bir şekilde kripto paralarını adil fiyatlarda alıp satabilecekler. STREAMITY borsasının verdiği hizmetler sayesinde kullanıcılar kripto para yatırım dünyasına sorunsuz bir şekilde girebilecekler. Ayrıca STREAMITY müşterilerinin çoğunun online ödeme gerçekleştiren aktif kullanıcılar olacağını öngörüyoruz. Bu kullanıcılar kripto para borsalarında gerçekleştirilen online ödemelere alışık olsalar da daha kaliteli ve güvenli bir ödeme hizmeti almayı hak ediyorlar. Kripto para piyasası büyüdükçe STREAMITY gibi platformlar tarafından sunulan hizmetlerin gelecek nesillerin ihtiyaçlarına hitap edebilmesi bekleniyor.

Projenin whitepaper’ında belirtilen bir ifade dikkatleri çekiyor. Buna göre 1250 STM sahibi olan kullanıcılara bir dizi ayrıcalık sunulacağı ifade edilmiş. Bu ayrıcalıklar tam olarak neyle ilgili?

1250 STM 250 dolara karşılık geliyor. Bu miktara sahip olan kullanıcılar platinum pakete erişiyorlar. Bu paket sayesinde 100,000 Amerikan dolarından az miktarlara karşılık gelen kripto paraları dönüştürürken komisyon ödemeyeceksiniz. Başka paketler de sunuyoruz. Whitepaper’ın yirminci sayfasında bu paketleri detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Sanıyorum ki son zamanların en popüler sorusu şu: “Kripto para edinebilmek için borsalara nasıl itibari para yatırırız?” Platformunuzda bu duruma olanak veren kredi kartı hizmetleri bulunuyor mu? İtibari paralarımızı borsaya nasıl yatıracağız? Bunu yaparken ödeyeceğimiz işlem ücretleri PayPal gibi platformlarda olduğu gibi yüksek mi?

Aslına bakılırsa bu bizim sunduğumuz hizmetin sahip olduğu avantajlardan bir tanesi. StreamDesk tamamen merkezsiz bir platform olarak dikkatleri çekiyor. Bu bizim kullanıcıların cüzdanlarına erişemeyeceğimiz anlamına geliyor ve işlemler kesinlikle çok güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu ÇOK ÖNEMLİ!  Kredi kartları ödeme sistemleriyle birlikte çalışırlar. Ödeme sistemleriyle platforma para aktarırken ücret ödemek zorunda kalacaksınız ancak sizden alınacak toplam komisyon piyasadaki mevcut platformların komisyonlarından çok daha az olacak.

Hâlihazırda sağladığınız ortaklıklardan bahseder misiniz?

Şu anda OkPay ve Yandex gibi Avrupa merkezli ödeme sistemleriyle sağladığımız anlaşmalarımız bulunuyor. Her bir ödeme sistemiyle anlaşma yapıp onları sistemimize entegre etmemiz gerekiyor. Rakiplerimizin yaptıkları gibi onlardan izin almadan ödeme sistemlerini platformumuza ekleyemeyiz.

Platform hangi ülkelerde faaliyet gösterecek?

Belirli pazarlara erişebilmemiz tamamen toplayacağımız fona bağlı. Ön satış etkinliğinde 2.8 milyon dolar fon topladık. Bu da projenin Avrupa ve Asya pazarlarında faaliyete geçeceği anlamına geliyor. Aslında projemizi dünya çapında bir proje olarak tasarladık.

ICO esnasında topladığınız fonu hangi amaçlar doğrultusunda kullanacaksınız?

Whitepaper dosyasında toplanılan fonların nasıl kullanılacağını detaylı bir şekilde anlattık. Ayrıca web sayfamız üzerinde yayınlanmış bir mali model bulunuyor.

STM token’lerin kullanım değeri nedir? STM Streamity platformlarında kullanılacak ancak başka borsalarda da listelenecek mi? STM token’in fiyatını sabit hale getirebilmek için ekibin yapabileceği bir şeyler var mı?

Birinci sorunuza verdiğim cevapta STM token’lerin getirdiği avantajlardan bahsetmiştim. Buna ek olarak şunu ifade etmek isterim ki STM token’ler StreamDesk platformunda satın alınabilecek ve diğer borsalara gönderilebilecek.

Son olarak whitepaper’da bahsedilen çeşitli konulara değinmek istiyorum. Piyasa değerlendirmesinden Streamity eğitim merkezine kadar birçok konu whitepaper’da anlatılmış. Peki Streamity ekibinin odak noktası nedir? Kripto bilgi merkezi olmak oldukça zorlu bir iş. Streamity rakipleriyle nasıl rekabet edecek? Ayrıca biraz da platformun kullanıcılarına sunduğu eğitim merkezinden bahseder misiniz?

Streamity ekibi öncelikli olarak StreamDesk platformunu başlatma işine odaklandı. Token’imiz borsalarda işleme geçmeden önce platformun başlatılması bizim için büyük bir önem arz ediyor. StreamDesk platformunun geliştirilerek yeterli hale gelmesi bizim esas amacımız. Öte yandan diğer Streamity hizmetleri ve diğer tüm bölümler için de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu bölümler de bizim için çok önemli. Çünkü piyasaya süreceğimiz her yeni hizmet STM token’leri güçlendirecektir.

Platform kapsamında sunacağımız eğitim merkezi bir bilgi tabanından oluşacak. Kullanıcılar bu tabanda diğer kullanıcılar için içerik paylaşabilecekler ve karşılığında STM token kazanabilecekler. Kısa bir süre zarfında büyük bir içerik birikimine erişmeyi hedefliyoruz. Ayrıca kripto para işlemlerine, blockchain teknolojisine ve akıllı kontrat yazmaya ilişkin bir online eğitim bölümü de bu merkez dahilinde yerini alacak. Bu kurslar sayesinde teknoloji hakkında derin görüşlere sahip olabileceksiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.