STEPN (GMT) Coin Nedir?

Özet

  • Solana blockchain’inde yer alan alan STEPN, bir Web3 yaşam tarzı uygulaması olarak tanımlanıyor.
14:28
28 Nisan 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Solana blockchain’inde yer alan alan STEPN, bir Web3 yaşam tarzı uygulaması olarak tanımlanıyor. GameFi ögelerini ve play-to-earn’ü aslında bir yürüyüş uygulaması ile birleştiren STEPN’in kripto para birimleri ise GST ve GMT token. Kullanıcılar, STEPN’de yürürken ya da koşarken oyun içi kripto para birimini kazanmak için NFT şeklindeki spor ayakkabıları satın alıyor.

STEPN (GMT) Nedir?

STEPN, milyonlarca kullanıcıyı daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeye teşvik ederek fitness uygulamaları pazarında devrim yaratmayı amaçlıyor. Uygulama, kullanıcıların gerçekten egzersiz yaptığını kanıtlayan “proof of movement”ı ve GPS’i kullanıyor. Bu noktada uygulamanın kullanıcılara yürürken ya da koşarken ödül veriyor olması da dikkatleri çekiyor.

STEPN kullanıcıları uygulamayı indirdikten sonra kripto para cüzdanlarını bağlayarak ve gerekli üyelik işlemlerini geçerek uygulamayı kullanmaya başlayabilir. Daha sonra kullanıcılar, yürüyerek para kazanmak için Sneaker şeklindeki NFT ayakkabıları satın almalı ve bunun içinde SOL kullanılıyor. Ayrıca enerjinin yenilenmesi için de ilk alımdan sonra 24 saat beklenmesi gerekiyor. Bir kullanıcının spor ayakkabı NFT ile egzersiz yapabileceği dakika sayısı enerji olarak ölçülüyor.

STEPN ekosisteminde iki token bulunuyor: GST ve GMT.

  • GMT Token: GMT, platformun yönetişim token’ı olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla GMT token sahipleri spor ayakkabılarının adını değiştirmek ya da daha yüksek seviyeler elde etmek için GMT token’larını kullanabiliyor. Yalnızca Seviye 30’a ulaşan spor ayakkabıların GMT’yi USDC ile takas edebiliyor.
  • GST Token: GST ise bir yardımcı program token’ı olarak karşımıza çıkıyor. GST token kullanılarak spor ayakkabılarının seviyesi yükseltilebilir veya ayakkabılar onarılabilir. GST token, Token Generation Event (TGE) ve borsalar aracılığı ile satın alınabilir. Ayrıca kullanıcılar yürüdükçe ya da koştukça da GST kazanabilir.

Bunlara ek olarak elde edilen bilgilere göre spor ayakkabının özelliklerine göre, kullanılan moda göre ve GPS sinyallerinin verimliliğine göre de kazanılan kripto para miktarı değişiklikler gösterebiliyor.

Bunların yanında STEPN, Ağustos 2021’de Avustralyalı blockchain girişimcisi Yawn Rong tarafından kuruldu. Rong daha önce bir Avustralya kripto fonu olan Crypto SA’yı kurdu ve Algorand’ın elçisi ve Güney Avustralya Blok Zinciri Birliği’nin endüstri temsilcisi olarak görev yaptı. Ayrıca bir oyun geliştiricisi ve Falafel Games’in eski kurucusu olan Jerry Huang da projede kurucu ortak rolü ile yer alıyor.

STEPN Coin Yorum

STEPN coin aslında insanların günlük hayatlarında her zaman yaptıkları bir şey ile yani yürümek ile para kazandırdığı için oldukça büyük ilgi gördü. Bunun yanında son zamanlarda benzer uygulamaların yaygınlaşması da STEPN’e olan ilgiyi arttırmış olabilir.

Türk yatırımcılar arasında da büyük ilgi gören GMT token’ın güncel fiyatlarına bir göz atmak faydalı olabilir. CoinMarketCap verilerine göre GMT token yazının kaleme alındığı an itibari ile 4,03 dolardan işlem görüyor. 2,4 milyar dolar piyasa hacmi bulunan GMT şu anda sıralamada 45. coin olarak yer alıyor.

Buna ek olarak GMT rekor seviyesini 28.04.2022 tarihinde yani bugün 4,11 dolar ile gördü ve en düşük seviyesinin de 11 Mart 2022 tarihinde 0,10 dolar ile görüldüğü ifade edilebilir.

GMT Coin Nasıl Alınır?

GMT Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

GMT  Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından GMT Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD, Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH) ya da Tether (USDT) alarak GMT işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI