X


Steem (STEEM) Nedir? Nasıl Çalışır?

Steem, bir Blockchain platformu olarak bilinen Steemit'e dayandırılmış bir coin'dir.
18:30
4 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Steem bir Blockchain platformu olarak bilinen Steemit‘e dayandırılmış bir coin ve kripto para şeklinde tanımlanabilir. Steemit platformu canlı, aktif ve sürekli büyüyen bir ekonomi meydana getirerek mevcut sosyal medya anlayışını yeniden şekillendirmeyi hedefliyor. Buna göre Steemit kullanıcıları ürettikleri içerikler karşılığında ödül kazanıyor.

Steemit Nedir?

Steemit ağı her gün yeni bir Steem birimi üretiyor ve onu kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar bu token’leri çeşitli kripto para borsalarında kullanabiliyorlar. Peki bu token’ler neye göre dağıtılıyor? Kullanıcıların platformda gerçekleştirdikleri beğenme, yorum yapma ve diğer insanların gönderilerini oylama gibi etkinlikleri karşılığında Steem token’lerden kazanabilmelerine imkan veriliyor. 2016 yılının Haziran ayından bu yazının yazıldığı tarihe dek toplamda $40,154,371 değerinde ödül kullanıcılara dağıtılmış.

Steem Blockchaini’ne özgü dijital varlık olarak ifade edebileceğimiz Smart Media Token’ler (SMT) sayesinde isteyen herkes online içeriklerini paraya çevirebiliyor. SMT’leri Ethereum Blockchaini’ndeki ERC20 token’lerine benzetebiliriz. Ancak SMT’ler Akıl Kanıtı (PoB) adı verilen farklı bir algoritmaya göre çalışıyor. Ayrıca SMT’lerde dijital içerik üreticilerine ödül verilmesini sağlayan bir ödül dağıtım sistemi bulunuyor.

STEEM Nasıl Çalışır?

Pek çok aktif kullanıcıya sahip steemit.com, Steem Blockchaini’ne dayanan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Steem Blockchaini’ne dayanan web sayfalarındaki bütün veriler sabit bir defter üzerinde kaydediliyor. Üstelik kullanıcıların platformlara sağladıkları katkılara göre Steem token’lerle ödül kazanabilmelerine de olanak veriliyor. Böylece kullanıcılar ürettikleri içerikleri paraya çevirebilecekler. Kısaca Steemit platformunu bir başka popüler web sayfası Reddit’e benzetebiliriz. Ancak Steemit içerik sağlayıcılarına ödül verdiği için Reddit’ten ayrılıyor.

STEEM Nereden Alınır?

Steem Blockchaini dünyanın dört bir yanından katılan kullanıcıların oluşturduğu topluluk tarafından yönetiliyor. Steem ise lider kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum’dan daha hızlı işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip bir kripto para olarak kullanıcıların dikkatini üzerinde topluyor. Bu kripto parayı kullanarak içeriklerinizden para kazanırken gerçekleştirdiğiniz işlemler için ücret ödemek zorunda değilsiniz. Steem’i Binance ve Bittrex gibi birçok kripto para borsasından satın alabilmeniz mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar