Startup’lar Hangi Kripto Para Borsasını Tercih Etmeli?

11:30
16 Şubat 2019
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

2018 yılı boyunca toplamda 2517 ICO düzenlendi ve katılımcılardan tam 11.6 milyar dolar değerinde fon toplandı. Bu hasılatın 2017 yılına göre %15 oranında fazla olduğu görülüyor. Token satışı sona eren her kripto para startup’ı, yatırımcılarına sunduğu para biriminin listeleneceği borsalara göz atamaya başlar. Paranın listeleneceği platformun seçilmesi oldukça önemli bir iştir ve büyük bir dikkat gerektirir. Kripto para starup’larının bu işi yaparken göz önünde bulundurması gereken kriterleri P2PB2B örneğini ele alarak inceleyelim.

Güvenlik Sistemi

Startup’ların seçtiği kripto para borsası başarılı bir saldırıya uğrarsa token’ın fiyatı da hızlı bir şekilde değer kaybedeceğinden güvenlik konusu oldukça büyük bir önem arz ediyor. Kripto para alanında düzenlenen siber saldırıların yaygın olduğu söylenebilir. Konu hakkında kaydedilen istatistiklere göre yalnızca 2018 yılında 1 milyar dolar değerinde kripto para bu saldırılar sonucunda çalındı. Üstelik bu miktar 2017 yılına oranla %400 oranında artış gösterdi. CoinCheck adlı borsadan 2018 yılının başlarında tam 533 milyon dolar değerinde Nem (XEM) çalınmıştı.

CoinCheck saldırısının başlıca sorumluları arasında borsanın güvenlik sisteminin yetersizliği de yer alıyor. Üstelik çalışanların da bu tür konularda o zamana kadar elle tutulur tecrübelerinin bulunmaması da soruna yol açan etmenlerden. Dahası CoinCheck yetkilileri Nem vakfı tarafından yapılan tavsiyelere de uygun hareket etmeyerek güvenlik sorununa davetiye çıkarmıştı. Kripto para tarihinde CoinCheck’e benzer birçok örneğin bulunduğunu söyleyebiliriz.

P2PB2B kripto para platformu ise OWSAP TOP10 standartlarını tamamıyla yerine getiriyor ve Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerini eksiksiz uyguluyor. Borsanın, fonlarının %95’lik kısmını fiziksel cüzdanlarda saklaması da kullanıcılara güven veren özellikler arasında. Yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre borsa kuruluşundan itibaren 10 bin defa saldırıya uğradı ancak güvenlik önlemleri nedeniyle saldırganlar her seferinde elleri boş döndü.

Kullanıcıların İşlem Kabiliyeti

Bir kripto paranın büyük ölçüde satın alınması genellikle o varlığın lehine sonuçlanır. Kripto paranın ağına büyük yatırımcıların dahil olması fiyatları artıracak bir etki oluşturur. Dünyadaki kripto para borsaları çoğu zaman orta ve küçük boyuttaki kullanıcılara hizmet veriyor.

İyi bir borsa kullanıcıların hesaplarından büyük miktarlarda çekme işlemi yapılmasına olanak tanır. Örneğin P2PB2B borsasının kullanıcıları günde 100 bin dolara kadar para çekme işlemi yapabilir. Bu özellik kullanıcıların işlem yapabilme kabiliyetini ciddi oranda artırıyor. Üstelik borsanın kullanıcılarına sunduğu 7/24 destek sayesinde bu kabiliyetin sürekli olması mümkün hale getiriliyor. P2PB2B borsası müşterilerine tam 8 dilde destek hizmeti veriyor.

Borsanın Yasalara Uygunluğu

Borsa platformlarından Avrupa Birliği ve ABD gibi ülkelerde geçerli olan yasal yükümlülükleri yerine getirmesi bekleniyor. Bu ülkelerde kayıtlı bir borsa platformu kullanıcılarına güven verecek bir yapıya sahip demektir. Bu nedenle devletler tarafından kayıt altına alınan borsalar yasal yükümlülükler altına girdiği için kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Çünkü bu borsalar devletlerin getirdiği çok sayıda gerekliliğe uygun hareket etmek durumunda oluyor. P2PB2B da Estonya’da kayıt altına alınmış bir borsa platformu olarak biliniyor.

IEO (İlk Borsa Arzı)

Kripto para dünyasındaki 2019 trendi IEO’lar. ICO’lara alternatif olarak ortaya çıkan IEO’lar da yatırımcılardan fon topluyor. Startup’larla anlaşmaya varan borsa platformu üzerinde menkul kıymet token’ını (menkul kıymetlere endekslenmiş dijital varlık) listeliyor. ICO’ların aksine yatırımcıların fonlarını akıllı sözleşmelere yollamasına lüzum kalmıyor. Bunun yerine yatırımcılar startup’ın ortağı olan borsadan token satın alacak. P2PB2B borsası IEO gibi modern trendleri yakından takip ediyor ve müşterilerine bu konularda da her türlü kolaylığı sağlıyor.

Referans Programı

Bu özellik token’ların dağıtılmasına yardımcı olacak potansiyele sahip. Borsa çeşitli yarışmalar düzenleyerek katılımcılara ödül olarak token veriyor. Böylece topluluktaki üyelerin sayısı artış gösteriyor. P2PB2B borsası da benzer yarışmaları düzenleyerek startup’ları bu alanda da destekliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER