Sonunda! Bitcoin İçin Yükseliş Sinyali Geldi! Boğa Başında Yaşanan Şey Oldu!

Bu detay son derece önemli, önceki ayı piyasası sonunda da aynısı olmuştu. Artık yükseliş başlayabilir.
19:15
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kral kripto para birimi yazı hazırlandığı sırada 16.730 dolardan alıcı buluyor. Altcoinler yükseliyor. 2023 yılına dair umutlar fazla ve yatırımcılar 2022 yılındaki kaostan uzak bir dönem umuyor. Fed’in agresif faiz artışları, FTX çöküşü, LUNA iflası ve diğerleri artık geride kaldı. Üstelik yükseliş görünümünü destekleyen yeni bir sinyal geldi.

Bitcoin Son Durum

On-chain veriler artık kripto paralarda yükselişin başlayabileceğini söylüyor. Zaten aylardır birçok on-chain metrik dip bölgede bulunuyordu. CryptoQuant platformunda yayınlanan analist görüşü de pozitif görümü destekliyor. Buna göre 72 saatlik hareketli ortalamadaki Bitcoin değişim oranı düşüşte. “Borsa balina oranı”, borsalara yapılan en büyük 10 Bitcoin işleminin toplamı ile toplam borsa girişi arasındaki oranı ölçen bir göstergedir. Borsalara yapılan en büyük on para yatırma işlemi genellikle balinalardan geldiğinden, bu metrik bize toplam borsa girişlerinin ne kadarının bu devasa yatırımcılar tarafından yapıldığını gösterir.

Yatırımcıların borsalara para yatırmasının ana nedenlerinden biri satış amaçlı olduğundan, bu tür bir eğilim bu kohorttan ağır bir satış hareketinin işareti olabilir ve bu nedenle BTC değeri için düşüş olabilir. Öte yandan, oranın düşük değerleri balinaların şu anda girişlere orantısız bir katkı yapmadığını ve bu durumun BTC fiyatı için yükseliş anlamına gelebileceğini gösteriyor. Aşağıdaki grafik son birkaç yılda 72 saatlik hareketli ortalama (MA) ile Bitcoin borsa balina oranındaki eğilimi gösteriyor.

Bitcoin Alınır mı?

İlk bölümde gördüğünüz üzere 72 saatlik MA Bitcoin borsa balina oranı yılın ilk yarısında yükseldi ve bu veri de balinaların düşüşleri tetikleyen satışlar yaptığını gösteriyor. Ancak 2022’nin 3. çeyreğinde metrikte bir yavaşlama gözlemlendi ve yılın son birkaç ayında trend tersine döndü ve gösterge düşüş trendine girdi. Benzer bir hareket ilginç biçimde 2018’in sonları ile 2019’un başları arasındaki dönemde de görülmüştü. O dönemki döngünün dip seviyeleri bu grafikle uyumlu biçimde belirlenmişti. Yani artık BTC için dip bölge işaretlenmiş olabilir.

Balina oranı bu ayı piyasasındaki düşüşünü tamamladığında, Bitcoin nihayet yukarı doğru bir ivme görmeye başladı. Aynı trend bu sefer de devam ederse, balina oranının mevcut düşüş trendi de BTC yatırımcıları için bir miktar rahatlama rallisi getirebilir. Fakat sevinmek için henüz çok erken.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar