Son Günlerin Gündemden Düşmeyen Kripto Para Borsası Resmen İflasını Açıkladı

Şubat ayında soğuk cüzdanlarına erişemediğini duyuran Kanada'nın en büyük kripto para borsası QuadrigaCX iflas ettiğini açıkladı.
22:00
10 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanada’nın en büyük kripto para borsası QuadrigaCX 8 Nisan’da resmen iflasını açıkladı. Nova Scotia Yüksek Mahkemesi Yargıcı Michael Wood da QuadrigaCX’in iflas ettiğini doğruladı.

İçerik Rehberi

QuadrigaCX

QaudrigaCX’in iflası, sürecin yasal takipçisi olan hukuk bürosu Ernst & Young’ın bu ayın başlarındaki iflas talebinin ardından geldi. Ernst & Young hukuk bürosu QuadrigaCX’in İflas Yasası’na tabi tutulmasını ve bu şekilde alacaklıların korunması için yeni bir sürecin başlatılması gerektiğini savunuyordu.

Nova Scotia Yüksek Mahkemesi Yargıcı Michael Wood dün QuadrigaCX’in kurucu ortağı ve aynı zamanda Gerald Cotten’ın eşi olan Jennifer Robertson’ın varlıklarının dondurulmasını talep etti. Böylece şaibeli ölümün ardından eş Jennifer Robertson’ın üzerindeki varlıkların satışa çıkartılması ve başka birine devredilmesi yasaklandı.

Gerald Cotten

QuadrigaCX vakası yaklaşık 2 ay önce Şubat ayında patlak verdi ancak olay daha eskiye dayanıyor. Öyle ki borsa Aralık ayından beri kendi soğuk cüzdanlarına erişemiyordu. Çünkü borsanın kurucusu ve CEO’su Gerald Cotten, 2018 yılınının Aralık ayında insanı yardım amaçlı gittiği Hindistan’da gizemli bir şekilde hayatını kaybetmişti.

Gerald Cotten borsanın fonlarına yani soğuk cüzdanlarına erişimi olan tek kişiydi ve ölümünün ardından 200 milyon dolarlık kripto para deyim yerindeyse yok oldu. Ancak söz konusu olaya ilişkin birçok söylenti var. Bunlardan biri QuadrigaCX’in kötü yönetim nedeniyle iflasın eşiğinde olduğu ve Cotten’ın bu nedenle Hindistan’da şaibeli bir ölümle izini kaybettirdiği yönünde. Bir başka bir iddia ise borsanın fonlarını diğer kripto para borsalarında tuttuğunu öngörüyor. Borsanın yeniden erişim kazanılan cüzdanlarında geçtiğimiz yıldan beri hiç kripto para tutulmamış olması bu iddiaları destekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar