Son Dakika! SEC Kripto Paralar İçin Bugün Oylama Yapacak! Gensler Şimdi Açıkladı!

Özet

  • Kripto para şirketlerini zor günler bekliyor. SEC bugün oylama yapacak.
18:12
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları üzerinde düzenleyici baskıyı artıran SEC yeni bir adım daha adıyor. Biraz önce Gensler açıkladı. Peki bugün yapılacak oylama kripto para şirketleri için ne anlama geliyor? Önümüzdeki günlerde kripto endüstrisi için daha fazla düzenleyici hamle görebiliriz. Bu son hamlede Gensler önemli açıklamalarda bulundu.

SEC ve Kripto Para

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kayıtlı yatırım danışmanlarının kripto da dahil olmak üzere varlıkları nasıl sakladığına ilişkin gereklilikleri artıracak bir kuralı oylayacak. Ajans, mevcut saklama gerekliliklerini kayıtlı bir yatırım danışmanının sahip olduğu tüm müşteri varlıklarını içerecek şekilde genişletecek ve ayrıca bu varlıklara sürpriz incelemeler gibi daha fazla koruma sağlayacak bir kural önerisini oylayacak. Beş üyeli komisyon oylamayı bugün yapacak. SEC Başkanı Gary Gensler basına verdiği demeçte bu kuralın 2009 yılından bu yana güncellenmediğini söyledi.

“Bugünkü teklif, özel olarak ihraç edilen menkul kıymetler, gayrimenkul ve türevler gibi bir danışmanın saklayabileceği tüm varlık sınıflarını kapsayacaktır. Ayrıca, bugünkü teklif, tüm varlık sınıflarını kapsarken, şu anda fon ve menkul kıymet olarak kapsananlar ve fon veya menkul kıymet olmayanlar da dahil olmak üzere tüm kripto varlıkları ilgilendiriyor.”

Önerilen kural ayrıca danışmanların yatırımcılarının varlıklarını ayırmalarını gerektirecek. Gensler yeni kuralların birçok kripto şirketinin işini zorlaştıracağını düşünüyor.

Kripto İçin FUD Artabilir

Gensler, mevcut kuralın danışmanların ve nitelikli emanetçilerin fonları ve menkul kıymetleri ayırmasını gerektirdiğini ve yeni kuralın bunu tüm varlıkları kapsayacak şekilde genişleteceğini söyledi. Kripto şirketleri yeni kurallarla birlikte nitelikli emanetçilerle birlikte çalışmak zorunda kalacak.

“Bu korumalar, diğer şeylerin yanı sıra, müşteri varlıklarının uygun şekilde ayrılmasını ve nitelikli bir saklama kuruluşunun iflası veya başka bir iflas durumunda varlıkları korumak için tasarlanmış hesaplarda tutulmasını sağlamak için tasarlanmıştır”.

Eğer kurallar hızlı bir şekilde yürürlüğe girerse buna uyum sağlayamayan kripto şirketlerini zor günler bekliyor. Müşteri varlıklarıyla borç veren ve halen iflas etmeyen şirketler ve hatta borsaların bile emanet varlıkları doğru bir şekilde saklaması gerekecek.

Öte yandan SEC, kripto şirketlerinin “nitelikli emanetçi” olmalarını zorlaştıracak gibi görünüyor. Bloomberg’e göre, SEC kural teklifini onaylarsa, halihazırda kriptoya giriş yapmış olan kurumsal fonlar, diğer komplikasyonların yanı sıra yatırımları yeniden konumlandırmak veya sürpriz denetimlerle karşılaşmak zorunda kalabilir. Hali hazırda birçok çürük tahtanın keşfedilmediği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Müşteri varlıklarını 1:1 oranda rezervlerinde tutmayan borsalar ve kripto şirketleri, ağır yaptırımların altından kalkamayıp ikinci bir büyük iflas dalgası başlatabilir.

Özetle SEC’in son hamlesi kripto şirketlerini zorlu bir sınav vermeye itiyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI