X


Son Dakika: SEC Başkanı Açıklama Yapıyor! İşte Öne Çıkan Başlıklar!

SEC Başkanı Gensler kripto paralarla alakalı konuşuyor.
19:17
21 Eylül 2021

Dün gece saatlerinde SEC Başkanı Gensler kripto paralarla alakalı Washington Post’a konuşacağını duyurmuştu. Türkiye saatiyle 19:00’da program başladı. Başkan Gensler şu an piyasadaki volaliteden şikayet ediyor. İşte öne çıkan başlıklar!

Kripto Paralar ve Manipülasyonlar

Kripto varlıkları son derece spekülatif olarak tanımlayan SEC Başkanı, Bitcoin’in 40.000 dolara kadar düşmesine de değindi.

“Fiyatta ciddi kayıplar yaşandı, ancak tam tersi de olabilirdi. Ben kripto paraların son derece spekülatif varlıklar olduğunu düşünüyorum. Yaşanan volalite de bunu doğruluyor”.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Gensler piyasadaki manipülasyonları önlemek için çalıştıklarını ve uzun süredir bu konu yoğunlaştıklarını söylüyor.

Satoshi Nakamoto, finans ve yeni teknolojiyi birleştirmek istedi. Bu alanda MIT’de uzun yıllar çalıştım. Ancak bu teknolojinin fayda sağlayabilmesi için ciddi regülasyonlara ihtiyacı var. Bu teknolojiyi halkın yararına düzenlememiz gerekiyor”.

Gensler’in 2018 yılında verdiği blockchain derslerine halen YouTube üzerinden erişebiliyorsunuz.

Menkul Kıymet ve Kripto Paralar

SEC Başkanı şu an menkul kıymetlerin geçmişinden bahsediyor. SEC’in 1930’lu yıllarda menkul kıymet tanımının netleştirdiğini ancak 1990’larda ortaya çıkan dolandırıcılık vakaları sebebiyle bunu genişletmek zorunda kaldığını söylüyor.

“Şu an kripto para piyasalarında 5-6 bin token veya coin bulunuyor. Yatırım sözleşmeleri veya tahvil olarak bazı platformlar bunları satışına aracılık ediyor. Bizim kripto para borsalarında ve kredi verme sistemlerinde kapsayıcı regülasyonları devreye sokmamız gerekiyor”.

Borsaların borç verme hizmetini yatırım sözleşmesi kapsamında değerlendiren SEC Başkanı şunları söyledi.

“Siz paranızı bir platforma veriyorsunuz onlar da size belli miktarda kazanç vaat ediyor. Bu yapılan yatırım söyleşmesidir, bazı kripto varlıklar menkul bazıları emtia hatta bir kısmı aynı anda iki kapsama bile alınabilir”.

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile uyumlu biçimde çalıştıklarını söyleyen Gensler, kongrenin gerekli regülasyonlar için kendilerine yetki verdiğini açıkladı. Hali hazırda Yellen ile bir rapor hazırlığında olduklarını duyuran SEC Başkanı kapsayıcı bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

“Blockchain teknoloji olarak harika bir şey, bu yüzden onun üzerine yıllarca çalıştım. Ancak insanlar emekli olmak veya yıl sonu iyi bir yerde tatile çıkmak için bu işe girişiyor fakat başına gelebilecekleri, muhtemel riskleri ön göremiyor”.

Bitcoin’i değer saklama aracı olarak kabul eden SEC Başkanı, onun için “arzı kıt ancak spekülatif” tanımını kullandı.

Stablecoinler hakkında “poker jetonları” benzetmesini yapan Gensler kapsamlı regülasyon sinyalleri veriyor. Gizlilik odaklı kripto paraların uzun vadeli olamayacağını düşünen Başkan bunları yasaklayabilecekleri izlenimini oluşturdu. Gizlilik odaklı kripto paraların başında Monero geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar