Son Dakika: Kripto Paralar İşte Bu Yüzden Düşüyor! Kötü Haber ABD’den!

Kötü haber eğer Bitcoin düşmeye başladıysa kesinlikle tez gelir. Bitcoin 20.300 dolar seviyelerine düşerken Tether FUD'u geldi.
17:58
31 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birkaç gündür piyasalardaki yükseliş altcoin yatırımcılarının yaralarını tam saracaktı ki bugün beklenen oldu. Her Fed toplantısından önce bu tarz düşüşler görüyoruz. Fakat hepsinin farklı sebepleri oluyor. Çarşamba günü yapılacak olan Fed toplantısı öncesi piyasasının düşüşünün sebebi neydi? Birkaç dakika önce Bloomberg duyurdu. İşte detaylar.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Adalet Bakanlığı’nın Tether ile ilgili soruşturması bir sonuca ulaşmakta zorlanıyordu. Şimdi yeni bir ekip, popüler stablecoin’in arkasındaki yöneticilerin bir suç işleyip işlemediğini araştırıyor. Geçen yıl, Washington’daki federal savcılar Tether’in üst düzey yetkililerini, nakit taşımak için kullandıkları bankaları kandırdıkları iddiasıyla suçlanabilecekleri konusunda uyardı. Ancak konuya aşina olan kişilere göre, aylarca süren yasal çekişmelerin ardından dava bakanlık içinde devredildi.

Tether şirketinin CTO’u Paolo Ardoino ise birkaç dakika içinde Bloomberg haberiyle ilgili şunları söyledi;

“Bloomberg, 2018’den eski haberleri tekrar geri dönüştürüyor. Zavallı adamlar, finansal veriler ve haberler için kendi platformumu oluşturacağım. Bunun için sabırsızlanıyorum”.

Tether Davası

Manhattan’daki ABD Savcısı Damian Williams’ın geçtiğimiz haftalarda soruşturmayı devraldığını söyleyen Eski federal savcılara göre, bir soruşturmanın bu kadar geç bir aşamaya ulaştıktan sonra taşınması yönündeki alışılmadık karar, hızla gelişen dijital para birimleri alanındaki belirsiz yasal zeminin altını çiziyor. Güney Bölgesi ofisinin bankacılık ve kripto soruşturmalarında para akışlarını takip etme deneyiminin de kanıt toplama ya da başka bilgi kaynakları oluşturma konusunda avantaj sağlayabileceğini söylediler.

Davis Wright Tremaine’de ortak olan ve daha önce Adalet Bakanlığı’nın dolandırıcılık bölümünde yirmi yılını geçirmiş olan Robertson Park, davaların aktarılmasının “sık sık gerçekleşmediğini ve her seferinde oldukça bireysel, benzersiz koşullar olacağını” söyledi. Bloomberg geçen yıl cezai soruşturmanın varlığını bildirdiğinde, Tether makaleye “yıllanmış iddialar” olarak atıfta bulundu.

Şirket o zaman yaptığı açıklamada, “Tether, işbirliği, şeffaflık ve hesap verebilirlik taahhüdümüzün bir parçası olarak ABD Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere kolluk kuvvetleriyle rutin olarak açık bir diyalog içindedir” dedi.

Özet olarak dosyanın yeniden canlandırılması Bloomberg’e göre Tether yöneticilerinin başını belaya sokacak. Üstelik yöneticilerin (eğer işledilerse) suçlarını tespit edebilecek donanımlı bir ekip bununla ilgilenecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar