X


Son Dakika: FED Üyesinden Kripto Paralarla İlgili Düzenleme Açıklaması

FED üyesi kripto paralar ve stablecoinlerle alakalı açıklama yaptı.
20:59
27 Eylül 2021

FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard kripto para ve stablecoinlerle alakalı önemli bir açıklama yaptı. Kripto paraların düzenlenmesi uzun süredir ABD için tartışılan bir konuydu. SEC Başkanı Gensler de kendilerinde kongrenin verdiği geniş kapsamlı yetkiler olduğunu ve bu konuda adım atacaklarını açıkladı. Tüm bunların üstüne bugün Türkiye saatiyle 20:43 gibi FED Üyesi Lael Brainard açıklamalar yaptı.

Kripto Paraların Düzenlemesi Şart

Bugün akşam gelen açıklamalar hem dijital dolar (CBDC) hem de kripto paraları ilgilendiriyor. Lael Brainard şunları söyledi;

“Kripto paralar ve stablecoinler için önemli düzenlemelere ihtiyacımız var”.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yellen tarafından kapsayıcı bir düzenleme için uzun süredir toplantılar yapıldığı biliniyordu. Yıl bitmeden açıklanması beklenen bu düzenlemelerin ne denli sert olacağı henüz kestirilemiyor. Eğer stablecoinler ve özellikle Tether (USDT) için yasaklayıcı önlemler alırsa bu durum kripto para piyasalarını son derece olumsuz etkiler. Haberin ajanslara düşmesiyle birlikte Bitcoin (BTC) fiyatı yeniden 43.000 doların altına sarktı.

 

FED’in CBDC konusunda atacağı adımları önemli bir kilometre taşı olarak tanımlayan Lael Brainard daha önce de bu konuda gayet önemli açıklamalar yapmıştı. 31 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamalarda Lael Brainard dijital doların ülkeye ciddi katkı sağlayacağını savundu. New York Fed Başkanı Williams: CBDC konusunda açık fikirliyim, FED toplumdaki sorunları nasıl çözeceği ve ekonomiyi nasıl daha iyi hale getireceğiyle alakalı sorulara cevap bulmak zorundadır.

Tether (USDT) Riski

Piyasaları Çin yasaklarından daha fazla etkileyebilecek bir şey varsa oda Tether hakkında atılacak yasaklayıcı adımlar olur. En büyük stablecoin daha önce teminat olarak gösterdiği varlıklar konusunda şeffaf olmadığı için suçlanıyordu. Sonrasında Evergrande hisselerine yatırım yaptığına dair bazı olumsuz haberler dolaştı.

ABD’li yetkililer her fırsatta stablecoinlerle alakalı tehditkar açıklamalar yapıyor. Adeta sınırsız para basabilen ve ABD dolarına karşı tehdit olarak görülen USDT daha fazla şeffaflığa ihtiyaç duyuyor. Amerikalı düzenleyicileri endişelendiren ana konu ise Tether (USDT)’nin bir anda balon gibi patlaması ve ülkedeki tüm finans kurumlarını eklemesidir. Tether hali hazırda 70 milyar dolara kadar ulaştı. Tüm ABD ekonomisi içinde küçük kabul edilebilecek bu rakamın insanlar paralarını çekemediğinde çok ciddi etkiler oluşturmasından endişe ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar