X

Son Dakika: FED Açıklamaları ile Bitcoin Yeniden 42.500 Dolara Düştü!

Bitcoin yeniden düşüşe geçti, FED açıklamaları düşüşü tetiklemiş olabilir. Önemli detaylar var!
22:13
13 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Uzun bir süredir Bitcoin fiyatını ABD’den gelen açıklamalar yönlendiriyor. Vadeli ETF onayıyla yükselen fiyat ve FOMC tutanaklarıyla bu ay dibi görmemiz. Sonrasında FED Başkanı Powell’in açıklamalarıyla başlayan yükseliş ve dün gelen enflasyon verileriyle fiyatın 44.000 dolara dayanması. Daha da çeşitlendirilebilir.

FED Açıklaması ve Bitcoin (BTC)

Ancak akşam saatlerinde FED’den Charles L. Evan konuşmaya başladı ve fiyat yeniden 42.600 dolara gevşedi. Evans, Chicago Fed’in başkanı olarak, Chicago ve Detroit’te ekonomik araştırmalar yürüten, finansal kaynakları denetleyen yaklaşık 1.400 çalışanın çalışmalarını denetler.

FED açıklamalarda satır başları neler?

  • Para politikasını nötr’e yakın bir seviyeye ayarlamamız gerekiyor.
  • Bu yıl para politikasını yeniden dengeye oturtacağız.
  • FED, bu yıl 4’e kadar faiz artışı yapabilir.
  • Enflasyonun geçici olacağını düşünüyorum, bu yıl kalıcı olmayacak.
  • Arz zinciri iyileştikçe enflasyon düşecek ve faizler yükseldikçe talep aşağı inecek. (Faiz ile talebi dengeleyeceğiz, bu Bitcoin ve kripto paralar için iyi bir açıklama değil)
  • İş gücü sorunlarının bir süre daha devam edebileceğini düşünüyorum.
  • Enflasyonu bu yıl %2 seviyesine çekmemiz gerekiyor. Benim tahminim %2,5’i göreceğiz.
  • Fiyat istikrarını korumalıyız.
  • Enflasyon beklediğimiz çok üzerinde ve daha erken harekete geçmeliyiz.
  • İşsizliğin %3,5 seviyelerine yıl sonuna kadar düşmesini bekliyorum.

Genel anlamda yaptığı açıklamaların önemli detayları bunlardı. Yani piyasalara geçtiğimiz yıl olduğu gibi dolar pompalanmayacak ve Bitcoin önemli bir sınav verecek.

Bitcoin (BTC)’nin Büyük Sınavı

Pandeminin etkisini azaltmasıyla birlikte FED’in piyasalara toparlanma için para pompalaması kripto para piyasalarını uçuşa geçirdi. Bol para ve değerli kripto 2021 yılında birbirini takip etti. Fakat bu yıl rüzgar tam tersine dönüyor. İşte şimdi sınav başlıyor. Bitcoin, enflasyona karşı bir koruma aracı olarak ABD’de işe yarayacak mı?

BTC’nin bu konuda rüştünü ispat edeceğini düşünen çok fazla ekonomist bulunuyor. Tam da bu yüzden bireysel yatırımcılara portföylerinde en az %1 ile %5 arasında Bitcoin tutmalarını tavsiye ediyorlar. Önümüzdeki aylarda yapılacak muhtemel faiz artırımları ve devam eden enflasyon karşısında Bitcoin eğer güçlü kalabilirse, sadece bireysel yatırımcılar değil dev şirketler de bilançolarında Bitcoin tutmak isteyebilir. Bu senaryoda BTC ciddi talep görür ve fiyatı hızla katlanır.

Peki ya tam tersi olursa? Artan enflasyonun altında kalan Bitcoin fiyatı, faiz artırımlarıyla birlikte erimeye devam ederse? İşte burada moral bozucu kısım başlıyor. BTC bu senaryoda orta vadeli ayı piyasalarına girebilir, fiyat beklediğimizden daha düşük dipler yaparak piyasa normalleşmesine kadar can sıkabilir. Altcoinler ne olacak? Bitcoin’in dip desteklerde yuvalandığı senaryoda %90 daha ucuza altcoinleri alma fırsatı yakalayabiliriz. O halde savaş başlasın.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar