Son Dakika: Bitcoin (BTC) 43.000 Dolara İndi! Bitcoin Neden Düşüyor?

Piyasa yeniden kan gölüne döndü, BTC'nin düşüşüyle birlikte 200 milyon doları aşan kayıplar yaşandı.
23:31
5 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugün kripto para yatırımcıları için oldukça zor geçiyor. Gün içinde 47.000 doları hedefleyen fiyat akşam saatlerinde yeniden negatife döndü. Özellikle FED Tutanaklarının açıklanmasına dakikalar kala saat 21:00 civarı büyük düşüş hareketi başladı. İnternet sitemiz üzerinden yayınlanacak tutanakların fiyatı aşağıya çekebileceğini ve açıklama detaylarını paylaşmıştık.

Bitcoin Neden Düşüyor?

FED Tutanaklarının açıklanması fiyatı aşağıya çeken ana sebeplerden biri olarak görünüyor. Birkaç gündür düşük hacimli de olsa fiyatta önemli çekişmeler yaşandı. Balinaları fiyata yön tayin ettiği bu savaşta kazanan şimdilik ayılar oldu. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 44.100 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Yayınlanan tutanaklarda önemli detaylar bulunuyor. FED Toplantı tutanakları yazımıza göz atarak detayları inceleyebilirsiniz.

Bitcoin (BTC)

Fiyat 48.500 doların üzerinde tutunamadığı için böyle bir geri çekilmenin yeniden yaşanması zaten bekleniyordu. Özellikle 60.000 dolarlı seviyelerden yüklü kar satışı yapan büyük yatırımcılar daha düşük fiyattan yeniden Bitcoin’e dönmek istiyor. Baskılanan fiyatın en büyük sebebi bu olarak görülüyor. Bununla birlikte fiyat 44.000 dolar seviyelerinde olduğu sürece halen karlılık yüksek önemli sayıda Bitcoin bu bölgenin altında satın alınmıştı. Yani nihayetinde FED tutanakları düşüşün kıvılcımı oldu diyebiliriz.

Saat 22:00 itibariyle FED tutanakları yayınlanmıştı ancak bundan yaklaşık 1 saat sonra böyle bir hareketin gelmiş olması da bunu doğruluyor. Ethereum 3.600, BNB ise 489 dolar seviyelerine gevşedi. Fiyat 42.000 doların üzerinde tutunduğu sürece teknik olarak toparlanma potansiyeli bulunuyor. Ancak 43.700 dolarlı bölgenin yeniden test edilmesi bu desteğinde çatırdamasına sebep olabilir. RSI dört saatlik grafikte 20’ye kadar gevşedi ve aylık bazda ele alındığında ciddi bir düşüş var. Geçmişte yaşanan benzer durumları göz önünde bulundurursak kısa vadeli de olsa bir toparlanmanın artık zamanı gelmiş olabilir.

Yaşanan ani düşüşlerde 200 milyon doların üzerinde marjin long pozisyonu tasfiye edildi. Kaldıraçlı işlemlerin %4’lük bir fiyat hareketinde bile ne denli zararlara yol açabildiğini tekrar görmüş olduk.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Ertuğrul
    9 ay önce

    Artık yeter bu nasıl kazançlı sistem yahu hep zarar ana parama gelince çıkacağım ve Türk mevduat sistemine geçeceğim kazanmadığım sistemde durmam kimsede durmaz

    21